Tuesday’s Olympic Medalists

CANOE SLALOM

Women’s Kayak

GOLD_Ricarda Funk, Germany

SILVER_Maialen Chourraut, Spain

BRONZE_Jessica Fox, Australia

___

DIVING

Women’s Synchronised 10m Platform

GOLD_China (Yuxi Chen, Jiaqi Zhang)

SILVER_United States (Delaney Schnell, Jessica Parratto)

BRONZE_Mexico (Alejandra Orozco Loza, Gabriela Agundez Garcia)

___

FENCING

Women’s Épée Team

GOLD_Estonia (Julia Beljajeva, Katrina Lehis, Erika Kirpu, Irina Embrich)

SILVER_South Korea (Injeong Choi, Hyein Lee, Young Mi Kang, Sera Song)

BRONZE_Italy (Federica Isola, Rossella Fiamingo, Mara Navarria, Alberta Santuccio)

___

JUDO

Men -81 kg

GOLD_Takanori Nagase, Japan

SILVER_Saeid Mollaei, Mongolia

BRONZE_Shamil Borchashvili, Austria

BRONZE_Matthias Casse, Belgium

Women -63 kg

GOLD_Clarisse Agbegnenou, France

SILVER_Tina Trstenjak, Slovenia

BRONZE_Maria Centracchio, Italy

BRONZE_Catherine Beauchemin-Pinard, Canada

___

CYCLING MOUNTAIN BIKE

Women’s Cross-country

GOLD_Jolanda Neff, Switzerland

SILVER_Sina Frei, Switzerland

BRONZE_Linda Indergand, Switzerland

___

SHOOTING

10m Air Pistol Mixed Team

GOLD_China (Ranxin Jiang, Wei Pang)

SILVER_ROC (Vitalina Batsarashkina, Artem Chernousov)

BRONZE_Ukraine (Olena Kostevych, Oleh Omelchuk)

10m Air Rifle Mixed Team

GOLD_China (Qian Yang, Haoran Yang)

SILVER_United States (Mary Carolynn Tucker, Lucas Kozeniesky)

BRONZE_ROC (Yulia Karimova, Sergey Kamenskiy)

___

SURFING

Men

GOLD_Italo Ferreira, Brazil

SILVER_Kanoa Igarashi, Japan

BRONZE_Owen Wright, Australia

Women

GOLD_Carissa Moore, United States

SILVER_Bianca Buitendag, South Africa

BRONZE_Amuro Tsuzuki, Japan

___

SWIMMING

Men’s 100m Backstroke

GOLD_Evgeny Rylov, ROC

SILVER_Kliment Kolesnikov, ROC

BRONZE_Ryan Murphy, United States

Men’s 200m Freestyle

GOLD_Tom Dean, Britain

SILVER_Duncan Scott, Britain

BRONZE_Fernando Scheffer, Brazil

Women’s 100m Backstroke

GOLD_Kaylee McKeown, Australia

SILVER_Kylie Masse, Canada

BRONZE_Regan Smith, United States

Women’s 100m Breaststroke

GOLD_Lydia Jacoby, United States

SILVER_Tatjana Schoenmaker, South Africa

BRONZE_Lilly King, United States

___

TAEKWONDO

Women -67kg

GOLD_Matea Jelic, Croatia

SILVER_Lauren Williams, Britain

BRONZE_Ruth Gbagbi, Ivory Coast

BRONZE_Hedaya Malak, Egypt

Women +67kg

GOLD_Milica Mandic, Serbia

SILVER_Dabin Lee, South Korea

BRONZE_Althea Laurin, France

BRONZE_Bianca Walkden, Britain

___

TRIATHLON

Women’s Individual

GOLD_Flora Duffy, Bermuda

SILVER_Georgia Taylor-Brown, Britain

BRONZE_Katie Zaferes, United States

___

WEIGHTLIFTING

Women’s 59kg

GOLD_Hsing-Chun Kuo, Taiwan

SILVER_Polina Guryeva, Turkmenistan

BRONZE_Mikiko Andoh, Japan

Women’s 64kg

GOLD_Maude G Charron, Canada

SILVER_Giorgia Bordignon, Italy

BRONZE_Wen-Huei Chen, Taiwan

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up