Thursday’s Olympic Medalists

ATHLETICS

Men’s 110m Hurdles

GOLD_Hansle Parchment, Jamaica

SILVER_Grant Holloway, United States

BRONZE_Ronald Levy, Jamaica

Men’s 20km Race Walk

GOLD_Massimo Stano, Italy

SILVER_Koki Ikeda, Japan

BRONZE_Toshikazu Yamanishi, Japan

Men’s 400m

GOLD_Steven Gardiner, Bahamas

SILVER_Anthony Jose Zambrano, Colombia

BRONZE_Kirani James, Grenada

Men’s Shot Put

GOLD_Ryan Crouser, United States

SILVER_Joe Kovacs, United States

BRONZE_Tomas Walsh, New Zealand

Men’s Triple Jump

GOLD_Pedro Pichardo, Portugal

SILVER_Yaming Zhu, China

BRONZE_Hugues Fabrice Zango, Burkina Faso

Women’s Pole Vault

GOLD_Katie Nageotte, United States

SILVER_Anzhelika Sidorova, ROC

BRONZE_Holly Bradshaw, Britain

___

BOXING

Men’s Feather (52-57kg)

GOLD_Albert Batyrgaziev, ROC

SILVER_Duke Ragan, United States

BRONZE_Lazaro Alvarez, Cuba

BRONZE_Samuel Takyi, Ghana

___

SPORT CLIMBING

Men’s Combined

GOLD_Alberto Gines Lopez, Spain

SILVER_Nathaniel Coleman, United States

BRONZE_Jakob Schubert, Austria

___

CANOE SPRINT

Men’s Kayak Single 200m

GOLD_Sandor Totka, Hungary

SILVER_Manfredi Rizza, Italy

BRONZE_Liam Heath, Britain

Men’s Kayak Double 1000m

GOLD_Australia (Jean van der Westhuyzen, Thomas Green)

SILVER_Germany (Max Hoff, Jacob Schopf)

BRONZE_Czech Republic (Josef Dostal, Radek Slouf)

Women’s Canoe Single 200m

GOLD_Nevin Harrison, United States

SILVER_Laurence Vincent-Lapointe, Canada

BRONZE_Liudmyla Luzan, Ukraine

Women’s Kayak Single 500m

GOLD_Lisa Carrington, New Zealand

SILVER_Tamara Csipes, Hungary

BRONZE_Emma Aastrand Jorgensen, Denmark

___

CYCLING TRACK

Men’s Omnium

GOLD_Matthew Walls, Britain

SILVER_Campbell Stewart, New Zealand

BRONZE_Elia Viviani, Italy

Women’s Keirin

GOLD_Shanne Braspennincx, Netherlands

SILVER_Ellesse Andrews, New Zealand

BRONZE_Lauriane Genest, Canada

___

DIVING

Women’s 10m Platform

GOLD_Hongchan Quan, China

SILVER_Yuxi Chen, China

BRONZE_Melissa Wu, Australia

___

HOCKEY

Men

GOLD_Belgium (Arthur van Doren, John-John Dominique M Dohmen, Florent van Aubel, Sebastien Dockier, Cedric Daniel Andre Charlier, Gauthier Boccard, Nicolas de Kerpel, Augustin Jean J Meurmans, Alexander Robby P Hendrickx, Thomas Briels, Felix Veronique B. Denayer, Vincent Vanasch, Simon Pierre F Gougnard, Arthur Anne-Marie Thierry de Sloover, Antoine Sylvain T Kina, Loick Fanny A Luypaert, Victor Nicky B Wegnez, Tom Alain Boon)

SILVER_Australia (Lachlan Thomas Sharp, Thomas William Craig, Tom Joseph Wickham, Matthew Dawson, Joshua Beltz, Edward Clive Ockenden, Jacob Thomas Whetton, Blake Govers, Dylan Martin, Joshua Simmonds, Tim Howard, Aran Zalewski, Flynn Andrew Ogilvie, Daniel James Beale, Trent Grant Mitton, Tim Brand, Andrew Lewis Charter, Jeremy Thomas Hayward)

BRONZE_India (Dilpreet Singh, Rupinder Pal Singh, Surender Kumar, Manpreet Singh, Hardik Singh, Gurjant Singh, Simranjeet Singh, Mandeep Singh, Harmanpreet Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Sreejesh Parattu Raveendran, Sumit, Nilakanta Sharma, Shamsher Singh, Varun Kumar, Birendra Lakra, Amit Rohidas, Vivek Sagar Prasad)

___

KARATE

Men’s Kumite -67kg

GOLD_Steven da Costa, France

SILVER_Eray Samdan, Turkey

BRONZE_Darkhan Assadilov, Kazakhstan

BRONZE_Abdel Rahman Almasatfa, Jordan

Women’s Kumite -55kg

GOLD_Ivet Goranova, Bulgaria

SILVER_Anzhelika Terliuga, Ukraine

BRONZE_Bettina Plank, Austria

BRONZE_Tzuyun Wen, Taiwan

Women’s Kata

GOLD_Sandra Sanchez Jaime, Spain

SILVER_Kiyou Shimizu, Japan

BRONZE_Mo Sheung Grace Lau, Hong Kong

BRONZE_Viviana Bottaro, Italy

___

MARATHON SWIMMING

Men’s 10km

GOLD_Florian Wellbrock, Germany

SILVER_Kristof Rasovszky, Hungary

BRONZE_Gregorio Paltrinieri, Italy

___

SKATEBOARDING

Men’s Park

GOLD_Keegan Palmer, Australia

SILVER_Pedro Barros, Brazil

BRONZE_Cory Juneau, United States

___

TABLE TENNIS

Women’s Team

GOLD_China (Meng Chen, Yingsha Sun, Manyu Wang)

SILVER_Japan (Mima Ito, Kasumi Ishikawa, Miu Hirano)

BRONZE_Hong Kong (Hoi Kem Doo, Wai Yam Minnie Soo, Ho Ching Lee)

___

WRESTLING

Men’s Freestyle 57kg

GOLD_Zavur Uguev, ROC

SILVER_Kumar Ravi, India

BRONZE_Nurislam Sanayev, Kazakhstan

BRONZE_Thomas Patrick Gilman, United States

Men’s Freestyle 86kg

GOLD_David Morris Taylor Iii, United States

SILVER_Hassan Yazdanicharati, Iran

BRONZE_Artur Naifonov, ROC

BRONZE_Myles Nazem Amine, San Marino

Women’s Freestyle 57kg

GOLD_Risako Kawai, Japan

SILVER_Iryna Kurachkina, Belarus

BRONZE_Helen Louise Maroulis, United States

BRONZE_Evelina Georgieva Nikolova, Bulgaria

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up