Monday’s Olympic Medalists

ARCHERY

Men’s Team

GOLD_South Korea (Je Deok Kim, Woojin Kim, Jinhyek Oh)

SILVER_Taiwan (Yu-Cheng Deng, Chih-Chun Tang, Chun-Heng Wei)

BRONZE_Japan (Takaharu Furukawa, Yuki Kawata, Hiroki Muto)

___

CANOE SLALOM

Men’s Canoe

GOLD_Benjamin Savsek, Slovenia

SILVER_Lukas Rohan, Czech Republic

BRONZE_Sideris Tasiadis, Germany

___

DIVING

Men’s Synchronised 10m Platform

GOLD_Britain (Thomas Daley, Matty Lee)

SILVER_China (Aisen Chen, Yuan Cao)

BRONZE_Russia (Aleksandr Bondar, Viktor Minibaev)

___

FENCING

Men’s Foil Individual

GOLD_Ka Long Cheung, Hong Kong

SILVER_Daniele Garozzo, Italy

BRONZE_Alexander Choupenitch, Czech Republic

Women’s Sabre Individual

GOLD_Sofia Pozdniakova, Russia

SILVER_Sofya Velikaya, Russia

BRONZE_Manon Brunet, France

___

ARTISTIC GYMNASTICS

Men’s Team

GOLD_Russia (Denis Abliazin, David Belyavskiy, Artur Dalaloyan, Nikita Nagornyy)

SILVER_Japan (Daiki Hashimoto, Kazuma Kaya, Takeru Kitazono, Wataru Tanigawa)

BRONZE_China (Chaopan Lin, Wei Sun, Jingyuan Zou, Ruoteng Xiao)

___

JUDO

Men -73 kg

GOLD_Shohei Ono, Japan

SILVER_Lasha Shavdatuashvili, Georgia

BRONZE_Changrim An, South Korea

BRONZE_Tsogtbaatar Tsend-Ochir, Mongolia

Women -57 kg

GOLD_Nora Gjakova, Kosovo

SILVER_Sarah Leonie Cysique, France

BRONZE_Tsukasa Yoshida, Japan

BRONZE_Jessica Klimkait, Canada

___

CYCLING MOUNTAIN BIKE

Men’s Cross-country

GOLD_Thomas Pidcock, Britain

SILVER_Mathias Flueckiger, Switzerland

BRONZE_David Valero Serrano, Spain

___

SHOOTING

Skeet Men

GOLD_Vincent Hancock, United States

SILVER_Jesper Hansen, Denmark

BRONZE_Eric Delaunay, France

BRONZE_Abdullah Alrashidi, Kuwait

Skeet Women

GOLD_Amber English, United States

SILVER_Diana Bacosi, Italy

BRONZE_Meng Wei, China

___

SKATEBOARDING

Women’s Street

GOLD_Momiji Nishiya, Japan

SILVER_Rayssa Leal, Brazil

BRONZE_Funa Nakayama, Japan

___

SWIMMING

Men’s 100m Breaststroke

GOLD_Adam Peaty, Britain

SILVER_Arno Kamminga, Netherlands

BRONZE_Nicolo Martinenghi, Italy

Men’s 4 x 100m Freestyle Relay

GOLD_United States (Brooks Curry, Blake Pieroni, Bowen Becker, Zach Apple, Caeleb Dressel)

SILVER_Italy (Alessandro Miressi, Santo Condorelli, Lorenzo Zazzeri, Manuel Frigo, Thomas Ceccon)

BRONZE_Australia (Cameron McEvoy, Zac Incerti, Alexander Graham, Kyle Chalmers, Matthew Temple)

Women’s 100m Butterfly

GOLD_Margaret Macneil, Canada

SILVER_Yufei Zhang, China

BRONZE_Emma McKeon, Australia

Women’s 400m Freestyle

GOLD_Ariarne Titmus, Australia

SILVER_Kathleen Ledecky, United States

BRONZE_Bingjie Li, China

___

TAEKWONDO

Men -80kg

GOLD_Maksim Khramtcov, Russia

SILVER_Saleh Elsharabaty, Jordan

BRONZE_Toni Kanaet, Croatia

BRONZE_Seif Eissa, Egypt

Women -67kg

GOLD_Matea Jelic, Croatia

SILVER_Lauren Williams, Britain

BRONZE_Ruth Gbagbi, Ivory Coast

BRONZE_Hedaya Wahba, Egypt

___

TRIATHLON

Men’s Individual

GOLD_Kristian Blummenfelt, Norway

SILVER_Alex Yee, Britain

BRONZE_Hayden Wilde, New Zealand

___

TABLE TENNIS

Mixed Doubles

GOLD_Japan (Jun Mizutani, Mima Ito)

SILVER_China (Xin Xu, Shiwen Liu)

BRONZE_Taiwan (Yun Ju Lin, I Ching Cheng)

___

WEIGHTLIFTING

Women’s 55kg

GOLD_Hidilyn Diaz, Philippines

SILVER_Qiuyun Liao, China

BRONZE_Zulfiya Chinshanlo, Kazakhstan

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up