Olympic Swimming Results

Wednesday

Men

100m Freestyle

Semifinals

Semifinal 1

1. Caeleb Dressel, United States, 47.23.

2. Alessandro Miressi, Italy, 47.52.

3. Hwang Sunwoo, South Korea, 47.56.

4. David Popovici, Romania, 47.72.

5. Maxime Grousset, France, 47.82.

6. Jacob Whittle, Britain, 48.11.

7. Joshua Liendo Edwards, Canada, 48.19.

8. Yuri Kisil, Canada, 48.31.

Semifinal 2

1. Kliment Kolesnikov, ROC, 47.11.

2. Kyle Chalmers, Australia, 47.80.

3. Nandor Nemeth, Hungary, 47.81.

4. Andrej Barna, Serbia, 47.94.

5. Andrei Minakov, ROC, 48.03.

6. Zach Apple, United States, 48.04.

7. Thomas Ceccon, Italy, 48.05.

8. Roman Mityukov, Switzerland, 48.53.

200m Butterfly

Final

1. Kristof Milak, Hungary, 1:51.25.

2. Tomoru Honda, Japan, 1:53.73.

3. Federico Burdisso, Italy, 1:54.45.

4. Tamas Kenderesi, Hungary, 1:54.52.

5. Chad le Clos, South Africa, 1:54.93.

6. Leonardo de Deus, Brazil, 1:55.19.

7. Gunnar Bentz, United States, 1:55.46.

8. Krzysztof Chmielewski, Poland, 1:55.88.

200m Breaststroke

Semifinals

Semifinal 1

1. Arno Kamminga, Netherlands, 2:07.99.

2. Nic Fink, United States, 2:08.00.

3. Ryuya Mura, Japan, 2:08.27.

4. Erik Persson, Sweden, 2:08.76.

5. Ross Murdoch, Britain, 2:09.97.

5. Antoine Viquerat, France, 2:09.97.

7. Matthew Wilson, Australia, 2:10.10.

8. Lyubomir Epitropov, Bulgaria, 2:10.33.

Semifinal 2

1. Izaac Stubblety-Cook, Australia, 2:07.35.

2. James Wilby, Britain, 2:07.91.

3. Matti Mattsson, Finland, 2:08.22.

4. Anton Chupkov, ROC, 2:08.54.

5. Kirill Prigoda, ROC, 2:08.88.

6. Shoma Sato, Japan, 2:09.04.

7. Dmitriy Balandin, Kazakhstan, 2:09.22.

8. Andrius Sidlauskas, Lithuania, 2:10.69.

4 x 200m Freestyle Relay

Final

1. Britain (Tom Dean, 24.55; James Guy, 2:09.56; Matthew Richards, 3:54.00; Duncan Scott, 5:38.77), 6:58.58.

2. ROC (Martin Malyutin, 24.77; Ivan Girev, 2:09.95; Evgeny Rylov, 3:55.51; Mikhail Dovgalyuk, 5:40.44), 7:01.81.

3. Australia (Alexander Graham, 24.94; Kyle Chalmers, 2:10.01; Zac Incerti, 3:55.48; Thomas Neill, 5:41.03), 7:01.84.

4. United States (Kieran Smith, 24.37; Drew Kibler, 2:09.03; Zach Apple, 3:54.05; Townley Haas, 5:41.38), 7:02.43.

5. Italy (Stefano Ballo, 24.98; Matteo Ciampi, 2:10.39; Filippo Megli, 3:55.85; Stefano di Cola, 5:40.90), 7:03.24.

6. Switzerland (Antonio Djakovic, 24.89; Nils Liess, 2:09.94; Noe Ponti, 3:58.17; Roman Mityukov, 5:44.55), 7:06.12.

7. Germany (Lukas Martens, 25.20; Poul Zellmann, 2:10.91; Henning Bennet Muhlleitner, 3:58.19; Jacob Heidtmann, 5:45.41), 7:06.51.

8. Brazil (Fernando Scheffer, 24.70; Murilo Setin Sartori, 2:10.56; Breno Correia, 3:56.65; Luiz Altamir Melo, 5:43.90), 7:08.22.

200m Backstroke

Heat 1

1. Grigory Tarasevich, ROC, 1:56.82.

2. Martin Binedell, South Africa, 1:58.47.

3. Robert Glinta, Romania, 1:59.18.

4. Yakov Toumarkin, Israel, 1:59.65.

5. Merdan Atayev, Turkmenistan, 2:03.68.

Heat 2

1. Luke Greenbank, Britain, 1:54.63.

2. Lee Juho, South Korea, 1:56.77.

3. Radoslaw Kawecki, Poland, 1:56.83.

4. Ryosuke Irie, Japan, 1:56.97.

5. Adam Telegdy, Hungary, 1:57.70.

6. Markus Thormeyer, Canada, 1:57.85.

7. Berke Saka, Turkey, 1:58.66.

8. Kaloyan Levterov, Bulgaria, 1:58.96.

Heat 3

1. Ryan Murphy, United States, 1:56.92.

2. Roman Mityukov, Switzerland, 1:57.45.

3. Xu Jiayu, China, 1:57.76.

4. Yohann Ndoye-Brouard, France, 1:57.96.

5. Matteo Restivo, Italy, 1:58.36.

6. Francisco Rogerio Santos, Portugal, 1:58.58.

7. Mewen Tomac, France, 1:59.02.

8. Jakub Skierka, Poland, 1:59.30.

Heat 4

1. Evgeny Rylov, ROC, 1:56.02.

2. Bryce Mefford, United States, 1:56.37.

3. Keita Sunama, Japan, 1:57.07.

4. Tristan Hollard, Australia, 1:57.24.

5. Brodie Paul Williams, Britain, 1:57.48.

6. Nicolas Garcia Saiz, Spain, 1:57.62.

7. Jan Cejka, Czech Republic, 1:58.02.

8. Christian Diener, Germany, 1:58.27.

200m Individual Medley

Heat 1

1. Bernhard Tyler Christianson, Panama, 2:02.70.

2. Munzer Mark Kabbara, Lebanon, 2:03.08.

3. Keanan Dols, Jamaica, 2:04.29.

4. Christoph Meier, Liechtenstein, 2:04.34.

5. Tasi Limtiaco, Micronesia, 2:07.69.

Heat 2

1. Vinicius Lanza, Brazil, 1:58.92.

2. Gal Cohen Groumi, Israel, 1:59.44.

2. Arjan Knipping, Netherlands, 1:59.44.

4. Apostolos Papastamos, Greece, 2:00.38.

5. Tomas Peribonio Avila, Ecuador, 2:00.62.

6. Angel Martinez, Mexico, 2:01.34.

7. Jarod Arroyo, Puerto Rico, 2:01.92.

8. Raphael Stacchiotti, Luxembourg, 2:03.17.

Heat 3

1. Tomoe Hvas, Norway, 1:57.64.

2. Brendon Smith, Australia, 1:58.57.

3. Jacob Heidtmann, Germany, 1:58.80.

4. Ron Polonsky, Israel, 1:58.95.

5. Maxim Stupin, ROC, 1:59.39.

6. Bernhard Reitshammer, Austria, 1:59.56.

7. Danas Rapsys, Lithuania, 1:59.90.

8. Wang Hsing-Hao, Taiwan, 2:00.72.

Heat 4

1. Mitch Larkin, Australia, 1:57.50.

2. Laszlo Cseh, Hungary, 1:57.51.

3. Hugo Gonzalez, Spain, 1:57.61.

4. Philip Heintz, Germany, 1:57.72.

5. Matthew Sates, South Africa, 1:58.08.

6. Finlay Knox, Canada, 1:58.29.

7. Gabriel Lopes, Portugal, 1:58.56.

8. Qin Haiyang, China, 1:58.95.

Heat 5

1. Chase Kalisz, United States, 1:57.38.

2. Wang Shun, China, 1:57.42.

3. Alberto Razzetti, Italy, 1:57.46.

4. Andrey Zhilkin, ROC, 1:57.94.

5. Daiya Seto, Japan, 1:58.15.

6. Leon Marchand, France, 1:58.30.

7. Andreas Vazaios, Greece, 1:58.84.

8. Joe Litchfield, Britain, 2:00.11.

Heat 6

1. Michael Andrew, United States, 1:56.40.

2. Jeremy Desplanches, Switzerland, 1:56.89.

3. Lewis Clareburt, New Zealand, 1:57.27.

4. Duncan Scott, Britain, 1:57.39.

4. Kosuke Hagino, Japan, 1:57.39.

6. Caio Pumputis, Brazil, 1:58.36.

7. Hubert Kos, Hungary, 1:58.47.

8. Alexis Santos, Portugal, 1:59.32.

Women

200m Freestyle

Final

1. Ariarne Titmus, Australia, 1:53.50.

2. Haughey Siobhan Bernadette, Hong Kong, 1:53.92.

3. Penny Oleksiak, Canada, 1:54.70.

4. Yang Junxuan, China, 1:55.01.

5. Kathleen Ledecky, United States, 1:55.21.

6. Barbora Seemanova, Czech Republic, 1:55.45.

7. Federica Pellegrini, Italy, 1:55.91.

8. Madison Wilson, Australia, 1:56.39.

200m Butterfly

Semifinals

Semifinal 1

1. Hali Flickinger, United States, 2:06.23.

2. Regan Smith, United States, 2:06.64.

3. Svetlana Chimrova, ROC, 2:08.62.

4. Alys Margaret Thomas, Britain, 2:09.07.

5. Ana Monteiro, Portugal, 2:09.82.

6. Helena Bach, Denmark, 2:10.05.

7. Defne Tacyildiz, Turkey, 2:11.27.

8. Julimar Avila Mancia, Honduras, 2:16.38.

Semifinal 2

1. Zhang Yufei, China, 2:04.89.

2. Boglarka Kapas, Hungary, 2:06.59.

3. Yu Liyan, China, 2:07.04.

4. Brianna Throssell, Australia, 2:08.41.

5. Suzuka Hasegawa, Japan, 2:09.42.

6. Laura Stephens, Britain, 2:09.49.

7. Franziska Hentke, Germany, 2:10.89.

8. Remedy Rule, Philippines, 2:12.89.

200m Individual Medley

Final

1. Yui Ohashi, Japan, 2:08.52.

2. Alex Walsh, United States, 2:08.65.

3. Kate Douglass, United States, 2:09.04.

4. Abbie Wood, Britain, 2:09.15.

5. Yu Yiting, China, 2:09.57.

6. Sydney Pickrem, Canada, 2:10.05.

7. Katinka Hosszu, Hungary, 2:12.38.

8. Alicia Wilson, Britain, 2:12.86.

1500m Freestyle

Final

1. Kathleen Ledecky, United States, 15:37.34.

2. Erica Sullivan, United States, 15:41.41.

3. Sarah Kohler, Germany, 15:42.91.

4. Wang Jianjiahe, China, 15:46.37.

5. Simona Quadarella, Italy, 15:53.97.

6. Kiah Melverton, Australia, 16:00.36.

7. Anastasiia Kirpichnikova, ROC, 16:00.38.

8. Maddy Gough, Australia, 16:05.81.

100m Freestyle

Heat 1

1. Abiola Ogunbanwo, Nigeria, 59.74.

2. Andela Antunovic, Montenegro, 1:00.01.

3. Gaurika Singh, Nepal, 1:00.11.

4. Mineri Kurotori Gomez, Guam, 1:04.00.

Heat 2

1. Mia Blazhevska Eminova, Macedonia, 57.19.

2. Jillian Crooks, Cayman Islands, 57.32.

3. Jenjira Srisa – Ard, Thailand, 57.42.

4. Maria Victoria Schutzmeier, Nicaragua, 57.94.

5. Colleen Furgeson, Marshall Islands, 58.71.

6. Varsenik Manucharyan, Armenia, 59.18.

7. Jeanne Boutbien, Senegal, 59.27.

8. Catarina Sousa, Angola, 59.35.

Heat 3

1. Kalia Antoniou, Cyprus, 55.38.

2. Anicka Delgado, Ecuador, 55.56.

3. Farida Osman, Egypt, 55.74.

4. Snaefridur Sol Jorunnardottir, Iceland, 56.15.

5. Bianca-Andreea Costea, Romania, 56.35.

6. Ieva Maluka, Latvia, 56.39.

7. Miriam Sheehan, Puerto Rico, 56.64.

8. Amel Melih, Algeria, 56.65.

Heat 4

1. Fanny Teijonsalo, Finland, 54.69.

2. Erin Gallagher, South Africa, 54.75.

3. Maria Ugolkova, Switzerland, 54.86.

4. Lidon Munoz del Campo, Spain, 54.97.

5. Anastasiya Shkurdai, Belarus, 55.17.

6. Larissa Oliveira, Brazil, 55.53.

7. Julie Meynen, Luxembourg, 55.69.

8. Ting Wen Quah, Singapore, 56.36.

Heat 5

1. Sarah Sjoestroem, Sweden, 52.91.

2. Pernille Blume, Denmark, 52.96.

3. Femke Heemskerk, Netherlands, 53.10.

4. Abbey Weitzeil, United States, 53.21.

5. Signe Bro, Denmark, 53.54.

6. Charlotte Bonnet, France, 53.67.

7. Mariia Kameneva, ROC, 53.92.

8. Janja Segel, Slovenia, 54.73.

Heat 6

1. Emma McKeon, Australia, 52.13.

2. Haughey Siobhan Bernadette, Hong Kong, 52.70.

3. Anna Hopkin, Britain, 52.75.

4. Marie Wattel, France, 53.71.

4. Ranomi Kromowidjojo, Netherlands, 53.71.

6. Erika Brown, United States, 53.87.

7. Barbora Seemanova, Czech Republic, 53.98.

8. Andrea Murez, Israel, 54.06.

Heat 7

1. Cate Campbell, Australia, 52.80.

2. Penny Oleksiak, Canada, 52.95.

3. Yang Junxuan, China, 53.02.

4. Kayla Sanchez, Canada, 53.12.

5. Michelle Coleman, Sweden, 53.53.

6. Freya Anderson, Britain, 53.61.

7. Wu Qingfeng, China, 53.87.

8. Federica Pellegrini, Italy, DNS.

Swim-Off

1. Erika Brown, United States, 53.51.

2. Wu Qingfeng, China, 54.47.

200m Breaststroke

Heat 1

1. Kristyna Horska, Czech Republic, 2:25.03.

2. Mona Mc Sharry, Ireland, 2:25.08.

3. Kotryna Teterevkova, Lithuania, 2:26.82.

4. Byanca Melissa Rodriguez Villanueva, Mexico, 2:26.87.

5. Eszter Bekesi, Hungary, 2:26.89.

6. Eneli Jefimova, Estonia, 2:27.87.

7. Andrea Podmanikova, Slovakia, 2:29.56.

8. Jinq En Phee, Malaysia, 2:32.57.

Heat 2

1. Kaylene Corbett, South Africa, 2:22.48.

2. Molly Renshaw, Britain, 2:22.99.

3. Mariia Temnikova, ROC, 2:23.13.

4. Yu Jingyao, China, 2:23.17.

5. Fanny Lecluyse, Belgium, 2:23.42.

6. Francesca Fangio, Italy, 2:23.89.

7. Abbie Wood, Britain, 2:24.13.

8. Anastasia Gorbenko, Israel, 2:28.41.

Heat 3

1. Lilly King, United States, 2:22.10.

2. Annie Lazor, United States, 2:22.76.

3. Jessica Vall Montero, Spain, 2:23.31.

4. Kanako Watanabe, Japan, 2:24.73.

5. Marina Garcia Urzainqui, Spain, 2:26.21.

6. Alina Zmushka, Belarus, 2:27.59.

7. Julia Sebastian, Argentina, 2:29.55.

8. Sydney Pickrem, Canada, DNS.

Heat 4

1. Tatjana Schoenmaker, South Africa, 2:19.16.

2. Evgeniia Chikunova, ROC, 2:22.16.

3. Jenna Strauch, Australia, 2:23.30.

4. Sophie Hansson, Sweden, 2:23.82.

5. Lisa Mamie, Switzerland, 2:23.91.

6. Kelsey Lauren Wog, Canada, 2:24.27.

7. Abbey Harkin, Australia, 2:24.41.

8. Martina Carraro, Italy, 2:26.17.

4 x 200m Freestyle Relay

Heat 1

1. United States (Arabella Sims, 27.56; Paige Madden, 2:25.60; Kathryn Mc Laughlin, 4:21.00; Brooke Forde, 6:18.09), 7:47.57.

2. China (Tang Muhan, 27.13; Zhang Yifan, 2:23.89; Dong Jie, 4:22.07; Li Bingjie, 6:19.61), 7:48.98.

3. Germany (Isabel Gose, 27.59; Leonie Marlen Kullmann, 2:24.88; Marie Pietruschka, 4:23.94; Annika Bruhn, 6:21.60), 7:52.06.

4. France (Charlotte Bonnet, 27.42; Assia Touati, 2:25.07; Lucile Tessariol, 4:24.13; Margaux Fabre, 6:22.66), 7:55.05.

5. Japan (Chihiro Igarashi, 27.52; Rio Shirai, 2:25.32; Nagisa Ikemoto, 4:24.69; Aoi Masuda, 6:25.12), 7:58.39.

6. South Africa (Aimee Canny, 27.66; Rebecca Meder, 2:25.76; Dune Coetzee, 4:26.26; Erin Gallagher, 6:25.85), 8:01.56.

7. Turkey (Viktoria Gunes, 28.37; Beril Bocekler, 2:32.75; Deniz Ertan, 4:34.93; Merve Tuncel, 6:39.14), 8:10.96.

8. South Korea (Jung Hyunyoung, 28.09; Kim Seoyeong, 2:28.96; Han Dakyung, 4:29.46; An Sehyeon, 6:34.30), 8:11.16.

Heat 2

1. Australia (Mollie O’Callaghan, 27.25; Meg Harris, 2:20.98; Brianna Throssell, 4:18.23; Tamsin Cook, 6:15.35), 7:44.61.

2. Canada (Katerine Savard, 27.38; Rebecca Smith, 2:24.77; Mary-Sophie Harvey, 4:20.82; Sydney Pickrem, 6:18.97), 7:51.52.

3. ROC (Anastasia Guzhenkova, 27.73; Valeriia Salamatina, 2:24.96; Veronika Andrusenko, 4:23.47; Anna Egorova, 6:21.14), 7:52.04.

4. Hungary (Zsuzsanna Jakabos, 28.18; Laura Veres, 2:26.36; Evelin Verraszto, 4:25.01; Ajna Kesely, 6:24.21), 7:56.16.

5. Brazil (Aline Rodrigues, 28.04; Larissa Oliveira, 2:27.44; Nathalia Almeida, 4:29.27; Gabrielle Roncatto, 6:28.36), 7:59.50.

6. New Zealand (Erika Fairweather, 27.30; Carina Doyle, 2:25.39; Eve Thomas, 4:28.20; Ali Galyer, 6:28.75), 8:06.16.

7. TBA, DNS.

7. Italy (Stefania Pirozzi; Anna Chiara Mascolo; Giulia Vetrano; Federica Pellegrini), DQ.

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up