2020 Olympic Daily Schedule

Monday, July 26
3×3 Basketball
Pool Round
WOMEN

 Romania vs. Russia, 1 a.m.

 Italy vs. Japan, 1:25 a.m.

 France vs. Mongolia, 4:30 a.m.

 Italy vs. United States, 4:55 a.m.

 United States vs. China, 8 a.m.

 France vs. Russia, 8:25 a.m.

MEN

 Japan vs. Russia, 2 a.m.

 Latvia vs. Serbia, 2:25 a.m.

 Netherlands vs. Belgium, 5:40 a.m.

 Poland vs. China, 6:05 a.m.

 Russia vs. Latvia, 9 a.m.

 Netherlands vs. Poland, 9:25 a.m.

Archery

Men’s Team Quarterfinal, 1:08 a.m.

Men’s Team Semifinal, 2:17 a.m.

Men’s Team Bronze Medal Match, 3:15 a.m.

Men’s Team Gold Medal Match, 3:40 a.m.

Men’s Individual 1/32 Eliminations, 11:06 p.m.

Men’s Individual 1/16 Eliminations, 11:58 p.m.

Artistic Gymnastics

Men’s Team Final, 6 a.m.

Baseball/Softball

Softball Opening Round, Canada vs. Italy, 1:30 a.m.

Softball Opening Round, Mexico vs. Australia, 7 a.m.

Basketball

Men’s Preliminary Round Group C, Argentina vs. Slovenia, 12:40 a.m.

Women’s Preliminary Round Group A, Serbia vs. Canada, 4:20 a.m.

Men’s Preliminary Round Group C, Japan vs. Spain, 8 a.m.

Women’s Preliminary Round Group B, Japan vs. France, 9 p.m.

Boxing

Women’s Feather (54-57kg) – Preliminaries – Round of 16, 12:39 a.m.

Women’s Feather (54-57kg) Round of 16, 12:39 a.m.

Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 16, 10 p.m.

Men’s Welter (63-69kg) Round of 16, 10 p.m.

Men’s Heavy (81-91kg) – Preliminaries – Round of 16, 11:03 p.m.

Men’s Heavy (81-91kg) Round of 16, 11:03 p.m.

Canoe Slalom

Men’s Canoe Semi-final, 1 a.m.

Men’s Canoe Final, 2:45 a.m.

Cycling BMX Freestyle

Riders’ Confirmation, 1:30 a.m.

Cycling Mountain Bike

Men’s Cross-country, 2 a.m.

Diving

Men’s Synchronised 10m Platform Final, 2 a.m.

Fencing

Women’s Sabre Individual Table of 16, 12:35 a.m.

Men’s Foil Individual Table of 16, 1:25 a.m.

Women’s Sabre Individual Quarterfinal 1, 2:25 a.m.

Women’s Sabre Individual Quarterfinal 2, 2:25 a.m.

Women’s Sabre Individual Quarterfinal 3, 2:25 a.m.

Women’s Sabre Individual Quarterfinal 4, 2:25 a.m.

Women’s Sabre Individual Quarterfinals, 2:25 a.m.

Men’s Foil Individual Quarterfinal 1, 2:50 a.m.

Men’s Foil Individual Quarterfinal 2, 2:50 a.m.

Men’s Foil Individual Quarterfinal 3, 2:50 a.m.

Men’s Foil Individual Quarterfinal 4, 2:50 a.m.

Men’s Foil Individual Quarterfinals, 2:50 a.m.

Women’s Sabre Individual Semifinal 1, 5 a.m.

Women’s Sabre Individual Semifinal 2, 5 a.m.

Women’s Sabre Individual Semifinals, 5 a.m.

Men’s Foil Individual Semifinal 1, 5:53 a.m.

Men’s Foil Individual Semifinal 2, 5:53 a.m.

Men’s Foil Individual Semifinals, 5:53 a.m.

Women’s Sabre Individual Bronze Medal Bout, 6:55 a.m.

Women’s Sabre Individual Finals, 6:55 a.m.

Men’s Foil Individual Bronze Medal Bout, 7:22 a.m.

Men’s Foil Individual Finals, 7:22 a.m.

Women’s Sabre Individual Gold Medal Bout, 7:55 a.m.

Men’s Foil Individual Gold Medal Bout, 8:23 a.m.

Women’s Epee Team Table of 16, 9 p.m.

Women’s Epee Team Quarterfinal 1, 10:25 p.m.

Women’s Epee Team Quarterfinal 2, 10:25 p.m.

Women’s Epee Team Quarterfinal 3, 10:25 p.m.

Women’s Epee Team Quarterfinal 4, 10:25 p.m.

Women’s Epee Team Quarterfinals, 10:25 p.m.

Women’s Epee Team Classifications 5-8, 11:45 p.m.

Field Hockey

Women’s Pool A, South Africa vs. Great Britain, 5:30 a.m.

Women’s Pool B, Argentina vs. Spain, 6 a.m.

Women’s Pool B, Japan vs. New Zealand, 7:45 a.m.

Women’s Pool A, Germany vs. India, 8:15 a.m.

Men’s Pool A, Argentina vs. Australia, 8:30 p.m.

Men’s Pool A, India vs. Spain, 9 p.m.

Men’s Pool A, Japan vs. New Zealand, 10:45 p.m.

Men’s Pool B, Germany vs. Great Britain, 11:15 p.m.

Handball

Men’s Preliminary Round Group B, Egypt vs. Denmark, 1:15 a.m.

Men’s Preliminary Round Group A, Spain vs. Norway, 3:15 a.m.

Men’s Preliminary Round Group B, Bahrain vs. Portugal, 6:30 a.m.

Men’s Preliminary Round Group B, Japan vs. Sweden, 8:30 a.m.

Women’s Preliminary Round Group A, Japan vs. Montenegro, 8 p.m.

Women’s Preliminary Round Group B, Brazil vs. Hungary, 10 p.m.

Judo

Men -73 kg Elimination Round of 32, 12:08 a.m.

Women -57 kg Elimination Round of 32, 12:08 a.m.

Men -73 kg Elimination Round of 16, 1:12 a.m.

Women -57 kg Elimination Round of 16, 1:12 a.m.

Men -73 kg Quarterfinal, 1:44 a.m.

Women -57 kg Quarterfinal, 1:44 a.m.

Women -57 kg Repechage contest, 4 a.m.

Women -57 kg Semifinal of Table A, 4:08 a.m.

Women -57 kg Semifinal of Table B, 4:12 a.m.

Men -73 kg Repechage contest, 4:16 a.m.

Men -73 kg Semifinal of Table A, 4:24 a.m.

Men -73 kg Semifinal of Table B, 4:28 a.m.

Women -57 kg Contest for Bronze Medal A, 4:32 a.m.

Women -57 kg Contest for Bronze Medal B, 4:36 a.m.

Women -57 kg Final, 4:40 a.m.

Men -73 kg Contest for Bronze Medal A, 4:44 a.m.

Men -73 kg Contest for Bronze Medal B, 4:48 a.m.

Men -73 kg Final, 4:52 a.m.

Men -81 kg Elimination Round of 64, 10 p.m.

Women -63 kg Elimination Round of 64, 10 p.m.

Rowing

Men’s Single Sculls Semifinal C/D 1, 7:30 p.m.

Men’s Single Sculls Semifinal C/D 2, 7:40 p.m.

Women’s Single Sculls Semifinal C/D 1, 7:50 p.m.

Women’s Single Sculls Semifinal C/D 2, 8 p.m.

Lightweight Men’s Double Sculls Final C, 8:10 p.m.

Lightweight Women’s Double Sculls Final C, 8:22 p.m.

Men’s Quadruple Sculls Final B, 8:34 p.m.

Women’s Quadruple Sculls Final B, 8:46 p.m.

Men’s Quadruple Sculls Final A, 8:58 p.m.

Women’s Quadruple Sculls Final A, 9:10 p.m.

Men’s Pair Semifinal A/B 1, 9:30 p.m.

Men’s Pair Semifinal A/B 2, 9:40 p.m.

Women’s Pair Semifinal A/B 1, 9:58 p.m.

Women’s Pair Semifinal A/B 2, 10:08 p.m.

Lightweight Men’s Double Sculls Semifinal A/B 1, 10:18 p.m.

Lightweight Men’s Double Sculls Semifinal A/B 2, 10:28 p.m.

Lightweight Women’s Double Sculls Semifinal A/B 1, 10:38 p.m.

Lightweight Women’s Double Sculls Semifinal A/B 2, 10:48 p.m.

Rugby Sevens

Men’s Pool B, Great Britain vs. Japan, 3:30 a.m.

Men’s Pool B, Fiji vs. Canada, 4 a.m.

Men’s Pool A, New Zealand vs. Argentina, 4:30 a.m.

Men’s Pool A, Australia vs. South Korea, 5 a.m.

Men’s Pool C, United States vs. Ireland, 5:30 a.m.

Men’s Pool C, South Africa vs. Kenya, 6 a.m.

Men’s Pool B, Canada vs. Japan, 8 p.m.

Men’s Pool B, Fiji vs. Great Britain, 8:30 p.m.

Men’s Pool A, Argentina vs. South Korea, 9 p.m.

Men’s Pool A, New Zealand vs. Australia, 9:30 p.m.

Men’s Pool C, Kenya vs. Ireland, 10 p.m.

Men’s Pool C, South Africa vs. United States, 10:30 p.m.

Sailing

Men’s One Person Dinghy – Laser – Race 04, 12:20 a.m.

Women’s Windsurfer – RS:X – Race 06, 12:45 a.m.

Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 03, 1:35 a.m.

Men’s Windsurfer – RS:X – Race 04, 2:05 a.m.

Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 04, 2:50 a.m.

Men’s Windsurfer – RS:X – Race 05, 2:55 a.m.

Men’s Windsurfer – RS:X – Race 06, 3:45 a.m.

Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 05, 11:05 p.m.

Women’s Skiff – 49er FX – Race 01, 11:05 p.m.

Men’s One Person Dinghy – Laser – Race 05, 11:15 p.m.

Shooting

Skeet Women’s Final, 1:50 a.m.

Skeet Men’s Final, 2:50 a.m.

10m Air Pistol Mixed Team Qualification Stage 1, 8 p.m.

10m Air Pistol Mixed Team Bronze Medal Match, 10 p.m.

10m Air Pistol Mixed Team Gold Medal Match, 10:35 p.m.

Skateboarding
Surfing

Men’s Round 3 – Heat 3, midnight

Men’s Round 3 – Heat 4, 12:36 a.m.

Men’s Round 3 – Heat 5, 1:12 a.m.

Men’s Round 3 – Heat 6, 1:48 a.m.

Men’s Round 3 – Heat 7, 2:24 a.m.

Men’s Round 3 – Heat 8, 3 a.m.

Men’s Quarterfinals – Heat 1, 6 p.m.

Men’s Quarterfinals – Heat 2, 6:36 p.m.

Men’s Quarterfinals – Heat 3, 7:12 p.m.

Men’s Quarterfinals – Heat 4, 7:48 p.m.

Women’s Quarterfinals – Heat 1, 8:24 p.m.

Women’s Quarterfinals – Heat 2, 9 p.m.

Women’s Quarterfinals – Heat 3, 9:36 p.m.

Women’s Quarterfinals – Heat 4, 10:12 p.m.

Men’s Semifinals – Heat 1, 10:48 p.m.

Men’s Semifinals – Heat 2, 11:24 p.m.

Swimming

Men’s 100m Backstroke Semifinals – Swim-Off, midnight

Men’s 200m Freestyle Semifinals – Swim-Off, midnight

Women’s 100m Backstroke Semifinals – Swim-Off, midnight

Women’s 100m Breaststroke Semifinals – Swim-Off, midnight

Women’s 200m Freestyle – Heat 1, 6:02 a.m.

Women’s 200m Freestyle – Heats, 6:02 a.m.

Women’s 200m Freestyle – Heat 2, 6:07 a.m.

Women’s 200m Freestyle – Heat 3, 6:12 a.m.

Women’s 200m Freestyle – Heat 4, 6:17 a.m.

Women’s 200m Freestyle – Heat 5, 6:22 a.m.

Women’s 200m Freestyle – Heat 6, 6:27 a.m.

Men’s 200m Butterfly – Heat 1, 6:29 a.m.

Men’s 200m Butterfly – Heats, 6:29 a.m.

Men’s 200m Butterfly – Heat 2, 6:35 a.m.

Men’s 200m Butterfly – Heat 3, 6:41 a.m.

Men’s 200m Butterfly – Heat 4, 6:47 a.m.

Women’s 200m Individual Medley – Heat 1, 6:56 a.m.

Women’s 200m Individual Medley – Heats, 6:56 a.m.

Women’s 200m Individual Medley – Heat 2, 7:02 a.m.

Women’s 200m Individual Medley – Heat 3, 7:08 a.m.

Women’s 200m Individual Medley – Heat 4, 7:14 a.m.

Women’s 200m Individual Medley – Heat 5, 7:20 a.m.

Women’s 200m Individual Medley – Heat 6, 7:26 a.m.

Women’s 1500m Freestyle – Heat 1, 7:32 a.m.

Women’s 1500m Freestyle – Heats, 7:32 a.m.

Women’s 1500m Freestyle – Heat 2, 7:49 a.m.

Women’s 1500m Freestyle – Heat 3, 8:06 a.m.

Women’s 1500m Freestyle – Heat 4, 8:23 a.m.

Men’s 200m Butterfly Heats – Swim-Off, 8:30 a.m.

Women’s 1500m Freestyle Heats – Swim-Off, 8:30 a.m.

Women’s 200m Freestyle Heats – Swim-Off, 8:30 a.m.

Women’s 200m Individual Medley Heats – Swim-Off, 8:30 a.m.

Women’s 200m Freestyle Semifinal 1, 9:30 p.m.

Women’s 200m Freestyle Semifinals, 9:30 p.m.

Women’s 200m Freestyle Semifinal 2, 9:36 p.m.

Men’s 200m Freestyle Final, 9:43 p.m.

Women’s 100m Backstroke Final, 9:51 p.m.

Men’s 100m Backstroke Final, 9:59 p.m.

Women’s 100m Breaststroke Final, 10:17 p.m.

Men’s 200m Butterfly Semifinal 1, 10:35 p.m.

Men’s 200m Butterfly Semifinals, 10:35 p.m.

Men’s 200m Butterfly Semifinal 2, 10:41 p.m.

Women’s 200m Individual Medley Semifinal 1, 10:58 p.m.

Women’s 200m Individual Medley Semifinal 2, 11:05 p.m.

Men’s 200m Butterfly Semifinals – Swim-Off, 11:25 p.m.

Women’s 200m Freestyle Semifinals – Swim-Off, 11:25 p.m.

Women’s 200m Individual Medley Semifinals Swim-Off, 11:25 p.m.

Table Tennis

Men’s & Women’s Singles Round 3, 1:30 a.m.

Mixed Doubles Bronze Medal Match, 7 a.m.

Mixed Doubles Gold Medal Match, 8 a.m.

Taekwondo

Women -67kg Quarterfinal, 1 a.m.

Men -80kg Quarterfinal, 1:15 a.m.

Women -67kg Semifinal, 3 a.m.

Men -80kg Semifinal, 3:15 a.m.

Women -67kg Repechage, 6 a.m.

Men -80kg Repechage, 6:15 a.m.

Women -67kg Bronze Medal Contests, 7:30 a.m.

Men -80kg Bronze Medal Contests, 7:45 a.m.

Women -67kg Gold Medal Contest, 8:30 a.m.

Men -80kg Gold Medal Contest, 8:45 a.m.

Women +67kg Round of 16, 9 p.m.

Men +80kg Round of 16, 9:15 p.m.

Triathlon

Women’s Individual, 5:30 p.m.

Volleyball

Men’s Preliminary Round – Pool A, Poland vs. Italy, 1:20 a.m.

Men’s Preliminary Round – Pool B, France vs. Tunisia, 3:25 a.m.

Men’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs. Canada, 6:40 a.m.

Men’s Preliminary Round – Pool B, Brazil vs. Argentina, 8:45 a.m.

Women’s Preliminary Round – Pool B, Russia vs. Argentina, 8 p.m.

Women’s Preliminary Round – Pool B, China vs. United States, 10:05 p.m.

Water Polo

Women’s Preliminary Round – Group B, United States vs. China, 1 a.m.

Women’s Preliminary Round – Group B, Russia vs. Hungary, 2:30 a.m.

Women’s Preliminary Round – Group A, Australia vs. Netherlands, 5:20 a.m.

Women’s Preliminary Round – Group A, Spain vs. Canada, 6:50 a.m.

Men’s Preliminary Round – Group A, South Africa vs. United States, 9 p.m.

Men’s Preliminary Round – Group B, Montenegro vs. Spain, 10:30 p.m.

Weightlifting

Women’s 55kg Group B, 12:50 a.m.

Women’s 55kg Group A, 6:50 a.m.

Women’s 59kg Group B, 10:50 p.m.

Women’s 64kg Group B, 10:50 p.m.

MORE

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up