Women’s Conference Tournament Glances

Times EST (through March 13)
Times EDT (March 14)
America East Conference
At Higher-seeded Teams
Quarterfinals
Sunday, Feb. 28

UMass Lowell 72, NJIT 52

Albany (NY) 49, New Hampshire 43

Semifinal
Sunday, March 7

Albany (NY) at Maine, 1 p.m.

UMass Lowell at Stony Brook, 3 p.m.

Championship
Friday, March 12

Semifinal winners, 5 p.m.

Atlantic Coast Conference
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
First Round
Wednesday, March 3

Boston College 67, Pittsburgh 56

Second Round
Thursday, March 4

Wake Forest 82, North Carolina 71

Syracuse 67, Boston College 61

Virginia Tech 72, Miami 64

Clemson 68, Notre Dame 63

Quarterfinals
Friday, March 5

Louisville 65, Wake Forest 56

Syracuse 68, Florida St. 67

NC State 68, Virginia Tech 55

Georgia Tech 60, Clemson 57

Semifinals
Saturday, March 6

Louisville 72, Syracuse 59

NC State 66, Georgia Tech 61

Championship
Sunday, March 7

Louisville vs. NC State, Noon

Big East Conference
At Mohegan Sun Arena
Uncasville, Conn.
First Round
Friday, March 5

St. John’s 65. Xavier 57

Providence 63, Butler 61

Creighton 56, Georgetown 42

Quarterfinals
Saturday, March 6

UConn 77, St. John’s 41

Villanova 78, DePaul 72, OT

Marquette 68, Providence 43

Seton Hall vs. Creighton, 9 p.m.

Semifinals
Sunday, March 7

UConn vs. Villanova, 3 p.m.

Marquette vs. Seton Hall_Creighton-Georgetown winner, 6 p.m.

Championship
Monday, March 8

Semifinal winners, 8 p.m.

Horizon League
First Round
Thursday, Feb. 25

Cleveland St. 69, Illinois-Chicago 43

Youngstown St. 62, Fort Wayne 59

N. Kentucky 68, Robert Morris 54

Quarterfinals
Tuesday, March 2

Wright St. 74, N. Kentucky 56

IUPUI 86, Oakland 64

Cleveland St. 69, Green Bay 63

Milwaukee 77, Youngstown St. 68

At Indiana Farmers Coliseum
Indianapolis
Semifinals
Monday, March 8

Wright St. vs. IUPUI, 11 a.m.

Cleveland St. vs. Milwaukee, 2 p.m.

Championship
Tuesday, March 9

Semifinal winners, Noon

Ohio Valley Conference
At The Ford Center
Evansville, Ind.
First Round
Wednesday, March 3

UT-Martin 65, E. Illinois 56

Belmont 54, Austin Peay 50

Thursday, March 4

Murray St. 67, SE Missouri 64

Tennessee Tech 79, Jacksonville St. 64

Semifinals
Friday, March 5

UT-Martin 69, Tennessee Tech 56

Belmont 67, Murray St. 49

Championship
Saturday, March 6

Belmont 83, UT-Martin 75

Pacific-12 Conference
At Michelob Ultra Arena
Las Vegas
First Round
Wednesday, March 3

Oregon St. 71, California 63

Southern Cal 71, Arizona St. 65

Washington St. 57, Utah 48

Washington 68, Colorado 54

Quarterfinals
Thursday, March 4

Oregon St. 71, Oregon 64

Stanford 92, Southern Cal 53

Arizona 60, Washington St. 44

UCLA 58, Washington 46

Semifinals
Friday, March 5

Stanford 79, Oregon St. 45

UCLA 58, Arizona 49

Championship
Sunday, March 7

Stanford vs. UCLA, 8 p.m.

Southeastern Conference
At Bon Secours Wellness Arena
Greenville, S.C.
First Round
Wednesday, March 3

Florida 69, Auburn 62

Second Round
Thursday, March 4

LSU 71, Mississippi St. 62

Kentucky 73, Florida 64

Alabama 82, Missouri 74

Mississippi 69, Arkansas 60

Quarterfinals
Friday, March 5

Texas A&M 77, LSU 58

Georgia 78, Kentucky 66

South Carolina 75, Alabama 63

Tennessee 77, Mississippi 72

Semifinals
Saturday, March 6

Georgia 74, Texas A&M 68

South Carolina 67, Tennessee 52

Championship
Sunday, March 7

Georgia vs. South Carolina, 2 p.m.

Southern Conference
At Harrah’s Cherokee Center Asheville
Quarterfinals
Thursday, March 4

ETSU 68, Samford 61

Wofford 78, UNC-Greensboro 66

Mercer 76, W. Carolina 67

Furman 58, Chattanooga 40

Friday, March 5

Wofford 75, ETSU 64

Mercer 81, Furman 71

Championship
Monday, March 8

Wofford vs. Mercer, 7 p.m.

Summit League
At Denny Sanford PREMIER Center
Sioux Falls, S.D.
First Round
Saturday, March 6

Omaha 52, South Dakota St. 40

South Dakota 89, Oral Roberts 66

Sunday, March 7

Kansas City vs. W. Illinois, 12:45 p.m.

North Dakota St. vs. Denver, 3:45 p.m.

Semifinals
Monday, March 8

Omaha vs. Kansas City-W. Illinois winner, 12:45 p.m.

South Dakota vs. North Dakota St.-Denver winner, 3:45 p.m.

Championship
Tuesday, March 10

Semifinal winners, 2 p.m.

Sun Belt Conference
Pensacola, Fla.
First Round
Friday, March 5
At Pensacola State College

Texas St. 94, Georgia Southern 61

South Alabama 73, Arkansas St. 64

At Pensacola Bay Center

Appalachian St. 70, Louisiana-Monroe 60

Little Rock 75, Coastal Carolina 64

Quarterfinals
Saturday, March 6
At Pensacola Bay Center

Troy 103, Texas St. 90, OT

At Pensacola State College

Appalachian St. 54, Texas-Arlington 46.

Louisiana 65, South Alabama 46

Little Rock 75, Georgia St. 68

Semifinals
Sunday, March 7
At Pensacola Bay Center

Troy vs. Appalachian St. winner, 11 a.m.

Little Rock. vs. Louisiana, 1:30 p.m.

Championship
Sunday, March 15

Semifinal winners, 1 p.m.

West Coast Conference
At Orleans Arena
Las Vegas
First Round
Thursday, March 4

Loyola Marymount 85, Pepperdine 73.

Second Round
Friday, March 5

Loyola Marymount 74, Portland 56

Saint Mary’s 69, Pacific 55

Quarterfinals
Saturday, March 6

Santa Clara 83, Loyola Marymount 68

San Francisco 69, Saint Mary’s 63

Monday, March 8

Gonzaga vs. Santa Clara, 2 p.m.

BYU vs. San Francisco, 5 p.m.

Championship
Tuesday, March 9

Semifinal winners, 4 p.m.

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

College Basketball | Other Sports News | Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up