2022 World Cup Glance

All Times EST
FIRST ROUND
GROUP A
x-advanced to second round
W L T GF GA Pts
Netherlands 1 0 1 3 1 4
Ecuador 1 0 1 3 1 4
Senegal 1 1 0 3 1 3
Qatar 0 2 0 1 5 0
Sunday, Nov. 20
At Al Khor, Qatar

Qatar 0, Ecuador 2

Monday, Nov. 21
At Doha, Qatar (Al Thumama)

Senegal 0, Netherlands 2

Friday, Nov. 25
At Doha, Qatar (Al Thumama)

Qatar 1, Senegal 3

At Al Rayyan, Qatar (Khalifa)

Netherlands 1, Ecuador 1

Tuesday, Nov. 29
At Al Khor, Qatar

Netherlands vs. Qatar, 10 a.m.

At Al Rayyan, Qatar (Khalifa)

Ecuador vs. Senegal, 10 a.m.

GROUP B
x-advanced to second round
W L T GF GA Pts
England 1 0 1 6 2 4
Iran 1 1 0 4 6 3
United States 0 0 2 1 1 2
Wales 0 1 1 1 3 1
Monday, Nov. 21
At Al Rayyan, Qatar (Khalifa)

England 6, Iran 2

At Al Rayyan, Qatar (Ahmad bin Ali)

United States 1, Wales 1

Friday, Nov. 25
At Al Rayyan, Qatar (Ahmad bin Ali)

Wales 0, Iran 2

At Al Khor, Qatar

England 0, United States 0

Tuesday, Nov. 29
At Al Rayyan, Qatar (Ahmad bin Ali)

Wales vs. England, 2 p.m.

At Doha, Qatar (Al Thumama)

Iran vs. United States, 2 p.m.

GROUP C
x-advanced to second round
W L T GF GA Pts
Poland 1 0 1 2 0 4
Argentina 1 1 0 3 2 3
Saudi Arabia 1 1 0 2 2 3
Mexico 0 1 1 0 2 1
Tuesday, Nov. 22
At Lusail, Qatar

Argentina 1, Saudi Arabia 2

At Doha, Qatar (974)

Mexico 0, Poland 0

Saturday, Nov. 26
At Al Rayyan, Qatar (Education City)

Poland 2, Saudi Arabia 0

At Lusail, Qatar

Argentina 2, Mexico 0

Wednesday, Nov. 30
At Doha, Qatar (974)

Poland vs. Argentina, 2 p.m.

At Lusail, Qatar

Saudi Arabia vs. Mexico, 2 p.m.

GROUP D
x-advanced to second round
W L T GF GA Pts
x-France 2 0 0 6 2 6
Australia 1 1 0 2 4 3
Denmark 0 1 1 1 2 1
Tunisia 0 1 1 0 1 1
Tuesday, Nov. 22
At Al Rayyan, Qatar (Education City)

Denmark 0, Tunisia 0

At Al Wakrah, Qatar

France 4, Australia 1

Saturday, Nov. 26
At Al Wakrah, Qatar

Tunisia 0, Australia 1

At Doha, Qatar (974)

France 2, Denmark 1

Wednesday, Nov. 30
At Al Rayyan, Qatar (Education City)

Tunisia vs. France, 10 a.m.

At Al Wakrah, Qatar

Australia vs. Denmark, 10 a.m.

GROUP E
x-advanced to second round
W L T GF GA Pts
Spain 1 0 0 7 0 3
Japan 1 0 0 2 1 3
Germany 0 1 0 1 2 0
Costa Rica 0 1 0 0 7 0
Wednesday, Nov. 23
At Al Rayyan (Khalifa)

Germany 1, Japan 2

At Doha, Qatar (Al Thumama)

Spain 7, Costa Rica 0

Sunday, Nov. 27
At Al Rayyan, Qatar (Ahmad bin Ali)

Japan vs. Costa Rica, 5 a.m.

At Al Khor, Qatar

Spain vs. Germany, 2 p.m.

Thursday, Dec. 1
At Al Rayyan (Khalifa)

Japan vs. Spain, 2 p.m.

At Al Khor, Qatar

Costa Rica vs. Germany, 2 p.m.

GROUP F
x-advanced to second round
W L T GF GA Pts
Belgium 1 0 0 1 0 3
Croatia 0 0 1 0 0 1
Morocco 0 0 1 0 0 1
Canada 0 1 0 0 1 0
Wednesday, Nov. 23
At Al Khor, Qatar

Morocco 0, Croatia 0

At Al Rayyan, Qatar (Ahmad bin Ali)

Belgium 1, Canada 0

Sunday, Nov. 27
At Doha, Qatar (Al Thumama)

Belgium vs. Morocco, 8 a.m.

At Al Rayyan (Khalifa)

Croatia vs. Canada, 11 a.m.

Thursday, Dec. 1
At Al Rayyan, Qatar (Ahmad bin Ali)

Croatia vs. Belgium, 10 a.m.

At Doha, Qatar (Al Thumama)

Canada vs. Morocco, 10 a.m.

GROUP G
x-advanced to second round
W L T GF GA Pts
Brazil 1 0 0 2 0 3
Switzerland 1 0 0 1 0 3
Cameroon 0 0 1 0 0 0
Serbia 0 0 1 0 0 0
Thursday, Nov. 24
At Al Wakrah, Qatar

Switzerland 1, Cameroon 0

At Lusail, Qatar

Brazil 2, Serbia 0

Monday, Nov. 28
At Al Wakrah, Qatar

Cameroon vs. Serbia, 5 a.m.

At Doha, Qatar (974)

Brazil vs. Switzerland, 11 a.m.

Friday, Dec. 2
At Lusail, Qatar

Cameroon vs. Brazil, 2 p.m.

At Doha, Qatar (974)

Serbia vs. Switzerland, 2 p.m.

GROUP H
x-advanced to second round
W L T GF GA Pts
Portugal 1 0 0 3 2 3
South Korea 0 0 1 0 0 1
Uruguay 0 0 1 0 0 1
Ghana 0 0 0 0 0 0
Thursday, Nov. 24
At Al Rayyan, Qatar (Education City)

Uruguay 0, South Korea 0

At Doha, Qatar (974)

Portugal 3, Ghana 2

Monday, Nov. 28
At Al Rayyan, Qatar (Education City)

South Korea vs. Ghana, 8 a.m.

At Lusail, Qatar

Portugal vs. Uruguay, 2 p.m.

Friday, Dec. 2
At Al Rayyan, Qatar (Education City)

South Korea vs. Portugal, 10 a.m.

At Al Wakrah, Qatar

Ghana vs. Uruguay, 10 a.m.

SECOND ROUND
Saturday, Dec. 3
At Al Rayyan, Qatar (Khalifa)

Group A winner vs. Group B second place, 10 a.m.

At Al Rayyan, Qatar (Ahmad bin Ali)

Group C winner vs. Group D second place, 2 p.m.

Sunday, Dec. 4
At Doha, Qatar (Al Thumama)

Group D winner vs. Group C second place, 10 a.m.

At Al Khor, Qatar

Group B winner vs. Group A second place, 2 p.m.

Monday, Dec. 5
At Al Wakrah, Qatar

Group E winner vs. Group F second place, 10 a.m.

At Doha, Qatar (974)

Group G winner vs. Group H second place, 2 p.m.

Tuesday, Dec. 6
At Al Rayyan, Qatar (Education City)

Group F winner vs. Group E second place, 10 a.m.

At Lusail, Qatar

Group H winner vs. Group G second place, 2 p.m.

QUARTERFINALS
Friday, Dec. 9
At Al Rayyan, Qatar (Education City)

Al Wakrah winner vs. Doha (974) winner, 10 p.m.

At Lusail, Qatar

Al Rayyan (Khalifa) winner Al Rayyan (Education City) winner, 2 p.m.

Saturday, Dec. 10
At Doha, Qatar (Al Thumama)

Al Rayyan, Qatar (Education City) winner vs. Lusail winner, 10 a.m.

At Al Khor, Qatar

Al Khor winner vs. Doha (Al Thumama) winner, 2 p.m.

SEMIFINALS
Tuesday, Dec. 13
At Lusail, Qatar

Lusail winner vs. Al Rayyan winner, 2 p.m.

Wednesday, Dec. 14
At Al Khor, Qatar

Al Khor winner vs. Doha winner, 2 p.m.

THIRD PLACE
Saturday, Dec. 17
At Al Rayyan, Qatar (Khalifa)

Semifinal losers, 10 a.m.

CHAMPIONSHIP
Sunday, Dec. 18
At Lusail, Qatar

Semifinal winners, 10 a.m.

Copyright © 2023 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up