Women’s Conference Tournament Glances

Times EST (through March 11)

Times EDT (March 12)

America East Conference

At Higher-Seeded Schools

First Round

Wednesday, March 1

Vermont 56, Bryant 49

UMBC 82, NJIT 71

Albany (NY) 59, Mass.-Lowell 51

Maine 64, Binghamton 54

Semifinals

Sunday, March 5

Vermont 75, UMBC 63

Albany (NY) 72, Maine 64

Championship

Friday, March 10

Vermont 38, Albany (NY) 36

American Athletic Conference

At Dickies Arena

Fort Worth, Texas

First Round

Monday, March 6

Wichita St. 71, Temple 61

UCF 69, Tulsa 53

Tulane 61, Cincinnati 52

Quarterfinals

Tuesday, March 7

Wichita St. 65, South Florida 53

Houston 52, SMU 33

Memphis 48, UCF 46

East Carolina 69, Tulane 58

Semifinals

Wednesday, March 8

Houston 72, Wichita St. 64

East Carolina 69, Memphis 60

Championship

Thursday, March 9

East Carolina 46, Houston 44

Atlantic 10 Conference

At Chase Fieldhouse

Wilmington, Del.

First Round

Wednesday, March 1

Dayton 67, VCU 61

Duquesne 58, Loyola Chicago 57

Davidson 70, St. Bonaventure 51

Second Round

Thursday, March 2

George Mason 64, La Salle 58

Richmond 71, Dayton 60

George Washington 71, Duquesne 68

Saint Joseph’s 64, Davidson 53

Quarterfinals

Friday, March 3

UMass 63, George Mason 50

Richmond 70, Fordham 65

Rhode Island 68, George Washington 56

Saint Louis 59, Saint Joseph’s 44

Semifinals

Saturday, March 4

UMass 80, Richmond 60

Saint Louis 59, Rhode Island 56

Championship

Sunday, March 5

Saint Louis 91, UMass 85

Atlantic Coast Conference

At Greensboro Coliseum

Greensboro, N.C.

First Round

Wednesday, March 1

Wake Forest 68, Virginia 57

Clemson 71, Pittsburgh 53

Boston College 62, Georgia Tech 57

Second Round

Thursday, March 2

Wake Forest 65, Florida St. 54

NC State 83, Syracuse 58

North Carolina 68, Clemson 58

Miami 84, Boston College 69

Quarterfinals

Friday, March 3

Louisville 74, Wake Forest 48

Notre Dame 66, NC State 60

Duke 44, North Carolina 40

Virginia Tech 68, Miami 42

Semifinals

Saturday, March 4

Louisville 64, Notre Dame 38

Virginia Tech 58, Duke 37

Championship

Sunday, March 5

Virginia Tech 75, Louisville 67

Atlantic Sun Conference

At Higher-Seeded Schools

First Round

Saturday, March 4

Stetson 60, Jacksonville 53

Kennesaw St. 82, Jacksonville St. 73

Quarterfinals

Sunday, March 5

Austin Peay 73, E. Kentucky 55

Liberty 91, Kennesaw St. 70

Florida Gulf Coast 66, Stetson 48

Lipscomb 63, North Alabama 53

Semifinals

Wednesday, March 8

Liberty 84, Lipscomb 56

Florida Gulf Coast 51, Austin Peay 34

Championship

Saturday, March 11

Florida Gulf Coast vs. Liberty, 7 p.m.

Big 12 Conference

At Municipal Auditorium

Kansas City, Mo.

First Round

Thursday, March 9

Kansas St. 79, Texas Tech 69

TCU 57, Kansas 52

Quarterfinals

Friday, March 10

Oklahoma St. 62, West Virginia 61

Texas 60, Kansas St. 42

Oklahoma 77, TCU 76

Iowa St. 74, Baylor 63

Semifinals

Saturday, March 11

Texas vs. Oklahoma St., 1 p.m.

Oklahoma vs. Iowa St., 3:30 p.m.

Championship

Sunday, March 12

Texas-Oklahoma St.-winner vs. Oklahoma-Iowa St.-winner, 2 p.m.

Big East Conference

At Mohegan Sun Arena

Uncasville, Conn.

First Round

Friday, March 3

Georgetown 53, Butler 46

DePaul 67, Providence 54

Seton Hall 84, Xavier 58

Quarterfinals

Saturday, March 4

UConn 69, Georgetown 39

Marquette 57, St. John’s 47

Villanova 71, DePaul 70

Creighton 75, Seton Hall 74

Semifinals

Sunday, March 5

UConn 81, Marquette 52

Villanova 63, Creighton 61

Championship

Monday, March 6

UConn 67, Villanova 56

Big Sky Conference

At Idaho Central Arena

Boise, Idaho

First Round

Saturday, March 4

N. Colorado 63, Weber St. 52

Portland St. 73, Idaho St. 58

Quarterfinals

Sunday, March 5

N. Arizona 64, N. Colorado 48

Portland St. 77, Montana St. 65

Monday, March 6

E. Washington 72, Montana 64

Sacramento St. 73, Idaho 58

Semifinals

Tuesday, March 7

N. Arizona 74, E. Washington 57

Sacramento St. 60, Portland St. 42

Championship

Wednesday, March 8

Sacramento St. 76, N. Arizona 63

Big South Conference

At Bojangles’ Coliseum

Charlotte, N.C.

First Round

Wednesday, March 1

UNC-Asheville 59, Winthrop 58

SC-Upstate 65, Charleston Southern 48

Quarterfinals

Thursday, March 2

Gardner-Webb 82, UNC-Asheville 58

Radford 69, Presbyterian 68

High Point 50, SC-Upstate 43

Campbell 62, Longwood 43

Semifinals

Saturday, March 4

Gardner-Webb 89, Radford 81

High Point 69, Campbell 50

Championship

Sunday, March 5

Gardner-Webb 74, High Point 61

Big Ten Conference

At Target Center

Minneapolis, Minn.

First Round

Wednesday, March 1

Penn St. 72, Minnesota 67

Rutgers 63, Northwestern 59

Second Round

Thursday, March 2

Michigan St. 67, Nebraska 64

Michigan 63, Penn St. 61

Purdue 57, Wisconsin 55

Illinois 81, Rutgers 55

Quarterfinals

Friday, March 3

Indiana 94, Michigan St. 85

Ohio St. 81, Michigan 79

Iowa 69, Purdue 58

Maryland 73, Illinois 58

Semifinals

Saturday, March 4

Ohio St. 79, Indiana 75

Iowa 89, Maryland 84

Championship

Sunday, March 5

Iowa 105, Ohio St. 72

Big West Conference

At Dollar Loan Center

Henderson, Nev.

First Round

Tuesday, March 7

CS Bakersfield 55, CS Northridge 52

UC Riverside 63, Cal Poly 54

Quarterfinals

Wednesday, March 8

CS Bakersfield 61, UC Irvine 59

UC Santa Barbara 70, UC Davis 36

Long Beach St. 55, UC Riverside 49

Hawaii 82, Cal St.-Fullerton 75

Semifinals

Friday, March 10

UC Santa Barbara 75, CS Bakersfield 66

Hawaii 67, Long Beach St. 62

Championship

Saturday, March 11

Hawaii vs. UC Santa Barbara, 6 p.m.

Colonial Athletic Conference

At SECU Arena

Towson, Md.

First Round

Wednesday, March 8

Hofstra 61, UNC-Wilmington 58

Second Round

Thursday, March 9

Hampton 78, Delaware 67

Hofstra 66, NC A&T 59

Monmouth (NJ) 69, Coll. of Charleston 54

Stony Brook 54, Elon 51

Quarterfinals

Friday, March 10

Towson 87, Hampton 65

William & Mary 74, Hofstra 64

Monmouth (NJ) 65, Drexel 59

Northeastern 85, Stony Brook 68

Semifinals

Saturday, March 11

Towson vs. William & Mary, 2 p.m.

Northeastern vs. Monmouth (NJ), 4:30 p.m.

Championship

Sunday, March 12

Towson-William & Mary-winner vs. Northeastern-Monmouth (NJ)-winner, 2 p.m.

Conference USA Conference

At Ford Center at The Star

Frisco, Texas

First Round

Wednesday, March 8

Charlotte 72, FIU 59

UAB 75, North Texas 71

UTSA 69, FAU 68

Quarterfinals

Thursday, March 9

Middle Tennessee 84, Charlotte 53

UTEP 64, Louisiana Tech 54

W. Kentucky 71, UAB 67

UTSA 62, Rice 54

Semifinals

Friday, March 10

Middle Tennessee 68, UTEP 62

W. Kentucky 70, UTSA 55

Championship

Saturday, March 11

Middle Tennessee vs. W. Kentucky, 5:30 p.m.

Horizon League Conference

At Higher-Seeded Schools

First Round

Tuesday, February 28

Wright St. 79, Oakland 69

Fort Wayne 65, Detroit 61

Milwaukee 64, Robert Morris 58

Quarterfinals

Thursday, March 2

Cleveland St. 65, Milwaukee 52

N. Kentucky 59, Youngstown St. 58

Fort Wayne 73, IUPUI 69

Green Bay 85, Wright St. 57

Semifinals

Monday, March 6

Green Bay 69, Fort Wayne 65

Cleveland St. 63, N. Kentucky 60

Championship

Tuesday, March 7

Cleveland St. 73, Green Bay 61

Ivy League Conference

At Jadwin Gymnasium

Princeton, N.J.

Semifinals

Friday, March 10

Princeton 60, Penn 47

Harvard 72, Columbia 65

Championship

Saturday, March 11

Princeton vs. Harvard, 5 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference

At Boardwalk Hall

Atlantic City, N.J.

First Round

Tuesday, March 7

Mount St. Mary’s 54, Canisius 41

Rider 63, Marist 50

Manhattan 59, St. Peter’s 56

Quarterfinals

Wednesday, March 8

Iona 39, Mount St. Mary’s 37

Niagara 67, Rider 64

Thursday, March 9

Manhattan 50, Quinnipiac 43

Siena 59, Fairfield 53

Semifinals

Friday, March 10

Iona 67, Siena 66

Manhattan 81, Niagara 68

Championship

Saturday, March 11

Iona vs. Manhattan, 3:30 p.m.

Mid-American Conference

At Rocket Mortgage Fieldhouse

Cleveland, Ohio

First Round

Wednesday, March 8

Toledo 75, Buffalo 74

Kent St. 75, N. Illinois 68

Bowling Green 70, E. Michigan 36

Ball St. 92, Akron 68

Semifinals

Friday, March 10

Toledo 68, Kent St. 58

Bowling Green 70, Ball St. 61

Championship

Saturday, March 11

Toledo vs. Bowling Green, 11 a.m.

Mid-Eastern Athletic Conference

At Norfolk Scope

Norfolk, Va.

First Round

Wednesday, March 8

Norfolk St. 61, SC State 37

Md.-Eastern Shore 49, Morgan St. 46

Thursday, March 9

NC Central 57, Coppin St. 50

Howard 67, Delaware St. 35

Semifinals

Friday, March 10

Norfolk St. 81, NC Central 59

Howard 62, Md.-Eastern Shore 60

Championship

Saturday, March 11

Norfolk St. vs. Howard, 4 p.m.

Missouri Valley Conference

At Vibrant Arena at the Mark

Moline, Ill.

First Round

Thursday, March 9

Murray St. 88, Evanvilee 46

Missouri St. 71, Bradley 53

S. Illinois 81, Indiana St. 79

UIC 72, Valparaiso 47

Quarterfinals

Friday, March 10

Illinois St. 75, Murray St. 73

Drake 73, Missouri St. 70

Belmont 70, S. Illinois 64

N. Iowa 73, UIC 57

Semifinals

Saturday, March 11

Illinois St. vs. Drake, 2:30 p.m.

Belmont vs. N. Iowa, 5 p.m.

Championship

Sunday, March 12

Illinois St.-Drake-winner vs. Belmont-N. Iowa-winner, 2 p.m.

Mountain West Conference

At Thomas & Mack Center

Paradise, Nev.

First Round

Sunday, March 5

Nevada 65, Fresno St. 53

San Jose St. 62, Air Force 51

Boise St. 66, Utah St. 58

Quarterfinals

Monday, March 6

UNLV 84, Nevada 47

San Diego St. 69, New Mexico 68

Wyoming 72, San Jose St. 57

Colorado St. 59, Boise St. 52

Semifinals

Tuesday, March 7

UNLV 71, San Diego St. 68

Wyoming 65, Colorado St. 56

Championship

Wednesday, March 8

UNLV 71, Wyoming 60

Northeast Conference

At Higher-Seeded Schools

First Round

Monday, March 6

Fairleigh Dickinson 74, CCSU 48

Sacred Heart 63, LIU Sharks 44

Merrimack Warriors 66, St. Francis (Pa.) 60

St. Francis (NY) 58, Wagner 51

Semifinals

Thursday, March 9

Fairleigh Dickinson 59, St. Francis (NY) 40

Sacred Heart 68, Merrimack Warriors 61

Championship

Sunday, March 12

Fairleigh Dickinson vs. Sacred Heart, Noon

Ohio Valley Conference

At Ford Center

Evansville, Ind.

First Round

Wednesday, March 1

Morehead St. 70, UT Martin 68

SIU-Edwardsville 71, Tennessee St. 64

Quarterfinals

Thursday, March 2

SE Missouri 77, Morehead St. 38

Tennessee Tech 76, SIU-Edwardsville 62

Semifinals

Friday, March 3

UALR 49, SE Missouri 35

Tennessee Tech 66, E. Illinois 61

Championship

Saturday, March 4

Tennessee Tech 54, UALR 46

Pac-12 Conference

At Michelob ULTRA Arena

Las Vegas, Nev.

First Round

Wednesday, March 1

UCLA 81, Arizona St. 70

Oregon 52, Washington 50

Washington St. 61, California 49

Oregon St. 56, Southern Cal 48

Quarterfinals

Thursday, March 2

UCLA 73, Arizona 59

Stanford 76, Oregon 65

Washington St. 66, Utah 58

Colorado 62, Oregon St. 54

Semifinals

Friday, March 3

UCLA 69, Stanford 65

Washington St. 61, Colorado 49

Championship

Sunday, March 5

Washington St. 65, UCLA 61

Patriot League Conference

At Higher-Seeded Schools

First Round

Saturday, March 4

Loyola (Md.) 61, Lafayette 52

American 78, Navy 71

Quarterfinals

Monday, March 6

Lehigh 63, Bucknell 55

Boston U. 66, Loyola (Md.) 52

Holy Cross 73, American 44

Army 55, Colgate 50

Semifinals

Thursday, March 9

Boston U. 84, Army 68

Holy Cross 71, Lehigh 54

Championship

Sunday, March 12

Boston U. vs. Holy Cross, Noon

Southeastern Conference

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

First Round

Wednesday, March 1

Texas A&M 77, Vanderbilt 70

Kentucky 72, Florida 57

Second Round

Thursday, March 2

Arkansas 85, Missouri 74

Texas A&M 79, Mississippi St. 72

Georgia 63, Auburn 47

Kentucky 71, Alabama 58

Quarterfinals

Friday, March 3

South Carolina 93, Arkansas 66

Mississippi 77, Texas A&M 60

LSU 83, Georgia 66

Tennessee 80, Kentucky 71

Semifinals

Saturday, March 4

South Carolina 80, Mississippi 51

Tennessee 69, LSU 67

Championship

Sunday, March 5

South Carolina 74, Tennessee 58

Southern Conference

At Harrah’s Cherokee Center Asheville

Asheville, N.C.

First Round

Thursday, March 2

Wofford 71, W. Carolina 56

UNC-Greensboro 63, Mercer 59

Chattanooga 63, Furman 52

ETSU 63, Samford 47

Semifinals

Friday, March 3

Wofford 68, UNC-Greensboro 63

Chattanooga 69, ETSU 40

Championship

Sunday, March 5

Chattanooga 63, Wofford 53

Southland Conference

At The Legacy Center

Lake Charles, La.

First Round

Monday, March 6

Texas A&M-Commerce Lions 79, Northwestern St. 66

McNeese St. 87, New Orleans 82

Quarterfinals

Tuesday, March 7

Texas A&M-Commerce Lions 65, Incarnate Word 62

Lamar 80, McNeese St. 75

Semifinals

Wednesday, March 8

SE Louisiana 60, Texas A&M-Commerce Lions 58

Lamar 65, Texas A&M-CC Islanders 53

Championship

Thursday, March 9

SE Louisiana 66, Lamar 57

Southwest Athletic Conference

At Bartow Arena

Birmingham, Ala.

First Round

Wednesday, March 8

Ark.-Pine Bluff 62, Alabama A&M 55

Jackson St. 59, Grambling St. 50

Thursday, March 9

Alabama St. 70, Bethune-Cookman 61

Southern U. 64, Prairie View 37

Semifinals

Friday, March 10

Ark.-Pine Bluff 71, Alabama St. 66

Southern U. 65, Jackson St. 64

Championship

Saturday, March 11

Southern U. vs. Ark.-Pine Bluff, 2 p.m.

Summit League Conference

At Denny Sanford Premier Center

Sioux Falls, S.D.

First Round

Friday, March 3

St. Thomas Tommies 61, W. Illinois 50

UMKC 66, Denver 65

Quarterfinals

Saturday, March 4

S. Dakota St. 87, St. Thomas Tommies 59

UMKC 71, N. Dakota St. 64

Sunday, March 5

Oral Roberts 92, South Dakota 69

Omaha 84, North Dakota 81

Semifinals

Monday, March 6

S. Dakota St. 87, Oral Roberts 60

Omaha 69, UMKC 60

Championship

Tuesday, March 7

S. Dakota St. 93, Omaha 51

Sun Belt Conference

At Pensacola Bay Center

Pensacola, Fla.

First Round

Tuesday, February 28

Georgia St. 59, South Alabama 44

Arkansas St. 76, Louisiana-Monroe 65

Second Round

Wednesday, March 1

Marshall 60, Coastal Carolina 53

Old Dominion 66, Georgia St. 56

Arkansas St. 81, Georgia Southern 76

Appalachian St. 51, Louisiana-Lafayette 38

Quarterfinals

Friday, March 3

James Madison 62, Marshall 43

Old Dominion 86, Troy 83

Southern Miss. 79, Arkansas St. 72

Texas St. 56, Appalachian St. 47

Semifinals

Sunday, March 5

James Madison 70, Old Dominion 64

Texas St. 85, Southern Miss. 57

Championship

Monday, March 6

James Madison 81, Texas St. 51

West Coast Conference

At Orleans Arena

Las Vegas, Nev.

First Round

Thursday, March 2

Pepperdine 63, Santa Clara 60

Saint Mary’s (Cal.) 74, Loyola Marymount 43

Second Round

Friday, March 3

BYU 74, Pepperdine 59

Pacific 82, Saint Mary’s (Cal.) 77

Quarterfinals

Saturday, March 4

BYU 66, San Francisco 56

Pacific 71, San Diego 57

Semifinals

Monday, March 6

Gonzaga 79, BYU 64

Portland 75, Pacific 72

Championship

Tuesday, March 7

Portland 64, Gonzaga 60

Western Athletic Conference

At Higher-Seeded Schools

First Round

Monday, March 6

Sam Houston St. 82, Abilene Christian 81

Utah Tech Trailblazers 72, Utah Valley St. 68

New Mexico St. 65, Texas Rio Grande Valley 49

Seattle 80, Texas-Arlington 78

Quarterfinals

Wednesday, March 8

Stephen F. Austin 74, Sam Houston St. 59

Cal Baptist 81, Utah Tech Trailblazers 72

S. Utah 62, New Mexico St. 61

Grand Canyon 85, Seattle 80

Semifinals

Friday, March 10

Cal Baptist 69, Stephen F. Austin 64

S. Utah 64, Grand Canyon 51

Championship

Saturday, March 11

S. Utah vs. Cal Baptist, 6:30 p.m.

Copyright © 2023 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up