2023 World Baseball Classic Glance

All Times EST
FIRST ROUND
Top two teams in each group advance
GROUP A
W L Pct GB
Cuba 0 0 .000
Italy 0 0 .000
Netherlands 0 0 .000
Panama 0 0 .000
Taiwan 0 0 .000
All games at Taichung, Taiwan
Wednesday, March 8

Netherlands vs. Cuba, 11 p.m. Tuesday

Panama vs. Taiwan, 6 a.m.

Thursday, March 9

Panama vs. Netherlands, 11 p.m. Wednesday

Italy vs. Cuba, 6 a.m.

Friday, March 10

Cuba vs. Panama, 11:30 p.m. Thursday

Italy vs. Taiwan, 6 a.m.

Sunday, March 12

Panama vs. Italy, 11 p.m. Saturday

Netherlands vs. Taiwan, 6 a.m.

Monday, March 13

Taiwan vs. Cuba, 11 p.m. Sunday

Netherlands vs. Italy, 7 a.m.

GROUP B
W L Pct GB
Australia 0 0 .000
China 0 0 .000
Japan 0 0 .000
South Korea 0 0 .000
Czech Republic 0 0 .000
All games at Tokyo
Thursday, March 9

Australia vs. South Korea, 10 p.m. Wednesday

China vs. Japan, 5 a.m.

Friday, March 10

Czech Republic vs. China, 10 p.m. Thursday

South Korea vs. Japan, 5 a.m.

Saturday, March 11

China vs. Australia, 10 p.m. Friday

Czech Republic vs. Japan 5 a.m.

Sunday, March 12

Czech Republic vs. South Korea, 10 p.m. Saturday

Japan vs. Australia, 5 a.m.

Monday, March 13

Australia vs. Czech Republic, 10 p.m. Sunday

South Korea vs. China, 5 a.m.

GROUP C
W L Pct GB
Britain 0 0 .000
Canada 0 0 .000
Colombia 0 0 .000
Mexico 0 0 .000
United States 0 0 .000
All games at Phoenix
Saturday, March 11

Colombia vs. Mexico, 2 p.m.

Britain vs. United States, 9 p.m.

Sunday, March 12

Britain vs. Canada, 3 p.m.

Mexico vs. United States, 10 p.m.

Monday, March 13

Colombia vs. Britain, 3 p.m.

Canada vs. United States, 10 p.m.

Tuesday, March 14

Canada vs. Colombia, 3 p.m.

Britain vs. Mexico, 10 p.m.

Wednesday, March 15

Mexico vs. Canada, 3 p.m.

United States vs. Colombia, 10 p.m.

GROUP D
W L Pct GB
Dominican Rep. 0 0 .000
Israel 0 0 .000
Nicaragua 0 0 .000
Puerto Rico 0 0 .000
Venezuela 0 0 .000
All games at Miami
Saturday, March 11

Nicaragua vs. Puerto Rico, noon

Dominican Republic vs. Venezuela, 7 p.m.

Sunday, March 12

Nicaragua vs. Israel, noon

Venezuela vs. Puerto Rico, 7 p.m.

Monday, March 13

Dominican Republic vs. Nicaragua, noon

Israel vs. Puerto Rico, 7 p.m.

Tuesday, March 14

Nicaragua vs. Venezuela, noon

Israel vs. Dominican Republic, 7 p.m.

Wednesday, March 15

Venezuela vs. Israel, noon

Puerto Rico vs. Dominican, Republic, 7 p.m.

QUARTERFINALS
Wednesday, March 15
At Tokyo

Group A second place vs. Group B winner, 5 a.m.

Thursday, March 16
At Tokyo

Group B second place vs. Group A winner, 5 a.m.

Friday, March 17
At Miami

Group C second place vs. Group D winner, 7 p.m.

Saturday, March 18
At Miami

Group D second place vs. Group C winner, 7 p.m.

SEMIFINALS
Sunday, March 19
At Miami

Quarterfinal one winner vs. quarterfinal three winner, 7 p.m.

Monday, March 20
At Miami

Quarterfinal two winner vs. quarterfinal four winner, 7 p.m.

CHAMPIONSHIP
Tuesday, March 21
At Miami

Semifinal winners, 7 p.m.

Copyright © 2023 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up