ATHLETICS
Men’s 200m
GOLD_Andre de Grasse, Canada
SILVER_Kenneth Bednarek, United States
BRONZE_Noah Lyles, United States
Men’s 800m
GOLD_Emmanuel Kipkurui Korir, Kenya
SILVER_Ferguson Cheruiyot Rotich, Kenya
BRONZE_Patryk Dobek, Poland
Men’s Hammer Throw
GOLD_Wojciech Nowicki, Poland
SILVER_Eivind Henriksen, Norway
BRONZE_Pawel Fajdek, Poland
Women’s 3000m Steeplechase
GOLD_Peruth Chemutai, Uganda
SILVER_Courtney Frerichs, United States
BRONZE_Hyvin Kiyeng, Kenya
Women’s 400m Hurdles
GOLD_Sydney McLaughlin, United States
SILVER_Dalilah Muhammad, United States
BRONZE_Femke Bol, Netherlands
___
BOXING
Men’s Light Heavy (75-81kg)
GOLD_Arlen Lopez, Cuba
SILVER_Benjamin Whittaker, Britain
BRONZE_Loren Berto Alfonso Dominguez, Azerbaijan
BRONZE_Imam Khataev, ROC
___
CYCLING TRACK
Men’s Team Pursuit
GOLD_Italy (Simone Consonni, Filippo Ganna, Francesco Lamon, Jonathan Milan)
SILVER_Denmark (Lasse Norman Hansen, Niklas Larsen, Frederik Madsen, Rasmus Pedersen)
BRONZE_Australia (Leigh Howard, Kelland O’Brien, Lucas Plapp, Sam Welsford, Alexander Porter)
___
EQUESTRIAN
Jumping Individual
GOLD_Ben Maher, Britain
SILVER_Peder Fredricson, Sweden
BRONZE_Maikel van der Vleuten, Netherlands
___
MARATHON SWIMMING
Women’s 10km
GOLD_Ana Marcela Cunha, Brazil
SILVER_Sharon van Rouwendaal, Netherlands
BRONZE_Kareena Lee, Australia
___
SAILING
Men’s Two Person Dinghy – 470
GOLD_Australia (Mathew Belcher, Will Ryan)
SILVER_Sweden (Anton Dahlberg, Fredrik Bergstrom)
BRONZE_Spain (Jordi Xammar, Nicolas Rodriguez Garcia-Paz)
Women’s Two Person Dinghy – 470
GOLD_Britain (Hannah Mills, Eilidh McIntyre)
SILVER_Poland (Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar)
BRONZE_France (Camille Lecointre, Aloise Retornaz)
___
SKATEBOARDING
Women’s Park
GOLD_Sakura Yosozumi, Japan
SILVER_Kokona Hiraki, Japan
BRONZE_Sky Brown, Britain
___
ARTISTIC SWIMMING
Duet
GOLD_ROC (Svetlana Romashina, Svetlana Kolesnichenko)
SILVER_China (Wenyan Sun, Xuechen Huang)
BRONZE_Ukraine (Marta Fiedina, Anastasiya Savchuk)
___
WEIGHTLIFTING
Men’s +109kg
GOLD_Lasha Talakhadze, Georgia
SILVER_Ali Davoudi, Iran
BRONZE_Man Asaad, Syria
___
WRESTLING
Men’s Greco-Roman 67kg
GOLD_Mohammadreza Geraei, Iran
SILVER_Parviz Nasibov, Ukraine
BRONZE_Frank Staebler, Germany
BRONZE_Mohamed Ibrahim Elsayed Elsayed, Egypt
Men’s Greco-Roman 87kg
GOLD_Zhan Beleniuk, Ukraine
SILVER_Viktor Lorincz, Hungary
BRONZE_Denis Maksymilian Kudla, Germany
BRONZE_Zurabi Datunashvili, Serbia
Women’s Freestyle 62kg
GOLD_Yukako Kawai, Japan
SILVER_Aisuluu Tynybekova, Kyrgyzstan
BRONZE_Iryna Koliadenko, Ukraine
BRONZE_Taybe Mustafa Yusein, Bulgaria
Copyright © 2024 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.