Sunday’s Olympic Medalists

ATHLETICS

Men’s Marathon

GOLD_Eliud Kipchoge, Kenya

SILVER_Abdi Nageeye, Netherlands

BRONZE_Bashir Abdi, Belgium

Women’s 4 x 400m Relay

GOLD_United States (Kaylin Whitney, Sydney McLaughlin, Allyson Felix, Wadeline Jonathas, Dalilah Muhammad, Kendall Ellis, Athing Mu, Lynna Irby)

SILVER_Poland (Anna Kielbasinska, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Malgorzata Holub-Kowalik, Justyna Swiety-Ersetic)

BRONZE_Jamaica (Roneisha McGregor, Junelle Bromfield, Janieve Russell, Shericka Jackson, Candice McLeod, Stacey Ann Williams)

___

BASKETBALL

Women

GOLD_United States (Jewell Loyd, Skylar Diggins, Sue Bird, Ariel Atkins, Chelsea Gray, A’ja Wilson, Breanna Stewart, Napheesa Collier, Diana Taurasi, Sylvia Fowles, Tina Charles, Brittney Griner)

SILVER_Japan (Moeko Nagaoka, Maki Takada, Naho Miyoshi, Rui Machida, Nako Motohashi, Nanako Todo, Saki Hayashi, Evelyn Mawuli, Saori Miyazaki, Yuki Miyazawa, Himawari Akaho, Monica Okoye)

BRONZE_France (Marine Fauthoux, Endene Miyem, Alexia Chartereau, Sandrine Gruda, Helena Ciak, Sarah Michel, Valeriane Vukosavljevic, Iliana Rupert, Gabby Williams, Marine Johannes, Alix Duchet, Diandra Tchatchouang)

___

BOXING

Men’s Light (57-63kg)

GOLD_Andy Cruz, Cuba

SILVER_Keyshawn Davis, United States

BRONZE_Harrison Garside, Australia

BRONZE_Hovhannes Bachkov, Armenia

Men’s Super Heavy (+91kg)

GOLD_Bakhodir Jalolov, Uzbekistan

SILVER_Richard Torrez Jr, United States

BRONZE_Frazer Clarke, Britain

BRONZE_Kamshybek Kunkabayev, Kazakhstan

Women’s Light (57-60kg)

GOLD_Kellie Anne Harrington, Ireland

SILVER_Beatriz Ferreira, Brazil

BRONZE_Sudaporn Seesondee, Thailand

BRONZE_Mira Marjut Johanna Potkonen, Finland

Women’s Middle (69-75kg)

GOLD_Lauren Price, Britain

SILVER_Qian Li, China

BRONZE_Nouchka Fontijn, Netherlands

BRONZE_Zenfira Magomedalieva, ROC

___

CYCLING TRACK

Men’s Keirin

GOLD_Jason Kenny, Britain

SILVER_Mohd Azizulhasni Awang, Malaysia

BRONZE_Harrie Lavreysen, Netherlands

Women’s Omnium

GOLD_Jennifer Valente, United States

SILVER_Yumi Kajihara, Japan

BRONZE_Kirsten Wild, Netherlands

Women’s Sprint

GOLD_Kelsey Mitchell, Canada

SILVER_Olena Starikova, Ukraine

BRONZE_Wai Sze Lee, Hong Kong

___

RHYTHMIC GYMNASTICS

Group All-Around

GOLD_Bulgaria (Simona Dyankova, Stefani Kiryakova, Madlen Radukanova, Laura Traets, Erika Zafirova)

SILVER_ROC (Anastasia Bliznyuk, Anastasiia Maksimova, Angelina Shkatova, Anastasiia Tatareva, Alisa Tishchenko)

BRONZE_Italy (Martina Centofanti, Agnese Duranti, Alessia Maurelli, Daniela Mogurean, Martina Santandrea)

___

HANDBALL

Women

GOLD_France (Meline Nocandy, Blandine Dancette, Pauline Coatanea, Chloe Valentini, Allison Pineau, Coralie Lassource, Grace Zaadi Deuna, Amandine Leynaud, Kalidiatou Niakate, Cleopatre Darleux, Oceane Sercien Ugolin, Laura Flippes, Beatrice Edwige, Pauletta Foppa, Estelle Nze Minko, Alexandra Lacrabere)

SILVER_ROC (Anna Sedoykina, Polina Kuznetsova, Polina Gorshkova, Daria Dmitrieva, Anna Sen, Anna Vyakhireva, Polina Vedekhina, Vladlena Bobrovnikova, Kseniia Makeeva, Elena Mikhaylichenko, Olga Fomina, Ekaterina Ilina, Iuliia Managarova, Antonina Skorobogatchenko, Viktoriia Kalinina)

BRONZE_Norway (Henny Reistad, Veronica Kristiansen, Marit Malm Frafjord, Stine Skogrand, Nora Moerk, Stine Bredal Oftedal, Silje Solberg, Kari Brattset Dale, Katrine Lunde, Marit Jacobsen, Camilla Herrem, Sanna Solberg Isaksen, Kristine Breistoel, Marta Tomac, Vilde Ingeborg Johansen)

___

VOLLEYBALL

Women

GOLD_United States (Micha Hancock, Jordyn Poulter, Justine Wong-Orantes, Jordan Larson, Andrea Drews, Jordan Thompson, Michelle Bartsch-Hackley, Kimberly Hill, Foluke Akinradewo, Haleigh Washington, Kelsey Robinson, Chiaka Ogbogu)

SILVER_Brazil (Caroline de Oliveira Saad Gattaz, Rosamaria Montibeller, Macris Fernanda Silva Carneiro, Roberta Silva Ratzke, Gabriela Braga Guimaraes, Tandara Caixeta, Natalia Pereira, Ana Carolina da Silva, Fernanda Rodrigues, Ana Cristina Menezes Oliveira de Souza, Camila Brait, Ana Beatriz Correa)

BRONZE_Serbia (Bianka Busa, Mina Popovic, Sladjana Mirkovic, Brankica Mihajlovic, Maja Ognjenovic, Ana Bjelica, Maja Aleksic, Milena Rasic, Silvija Popovic, Tijana Boskovic, Bojana Milenkovic, Jelena Blagojevic)

___

WATER POLO

Men

GOLD_Serbia (Gojko Pijetlovic, Dusan Mandic, Nikola Dedovic, Sava Randelovic, Dorde Lazic, Dusko Pijetlovic, Strahinja Rasovic, Milan Aleksic, Nikola Jaksic, Filip Filipovic, Andrija Prlainovic, Stefan Mitrovic, Branislav Mitrovic)

SILVER_Greece (Emmanouil Zerdevas, Konstantinos Genidounias, Dimitrios Skoumpakis, Marios Kapotsis, Ioannis Fountoulis, Alexandros Papanastasiou, Georgios Dervisis, Stylianos Argyropoulos Kanakakis, Konstantinos Mourikis, Christodoulos Kolomvos, Konstantinos Gkiouvetsis, Angelos Vlachopoulos, Konstantinos Galanidis)

BRONZE_Hungary (Viktor Nagy, Daniel Angyal, Krisztian Manhercz, Gergo Zalanki, Marton Vamos, Norbert Hosnyanszky, Matyas Pasztor, Szilard Jansik, Balazs Erdelyi, Denes Varga, Tamas Mezei, Balazs Harai, Soma Vogel)

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up