Olympic Canoe-Kayak Results

Tuesday

Men

Canoe Double 1000m

Semifinals

Semifinal 1

1. China (Liu Hao; Zheng Pengfei), 3:27.023 (FA).

2. Romania (Catalin Chirila; Victor Mihalachi), 3:27.399 (FA).

3. Poland (Wiktor Glazunow; Tomasz Barniak), 3:28.282 (FA).

4. Spain (Cayetano Garcia; Pablo Martinez), 3:28.594 (FA).

5. Ukraine (Pavlo Altukhov; Dmytro Ianchuk), 3:28.775 (FB).

Semifinal 2

1. Germany (Sebastian Brendel; Tim Hecker), 3:26.812 (FA).

2. Cuba (Serguey Torres Madrigal; Fernando Dayan Jorge Enriquez), 3:27.102 (FA).

3. Canada (Roland Varga; Connor Fitzpatrick), 3:27.145 (FA).

4. Brazil (Jacky Jamael Nascimento Godmann; Isaquias Queiroz dos Santos), 3:27.167 (FA).

5. Czech Republic (Petr Fuksa; Martin Fuksa), 3:28.927 (FB).

Finals

Final B

1. ROC (Viktor Melantev; Vladislav Chebotar), 3:30.406.

2. Czech Republic (Petr Fuksa; Martin Fuksa), 3:31.240.

3. Hungary (Balazs Adolf; Daniel Fejes), 3:32.076.

4. Kazakhstan (Sergey Yemelyanov; Timofey Yemelyanov), 3:32.873.

5. Ukraine (Pavlo Altukhov; Dmytro Ianchuk), 3:33.330.

6. Sao Tome and Principe (Buly da Conceicao Triste; Roque Fernandes dos Ramos), 4:12.075.

Final A

1. Cuba (Serguey Torres Madrigal; Fernando Dayan Jorge Enriquez), 3:24.995.

2. China (Liu Hao; Zheng Pengfei), 3:25.198.

3. Germany (Sebastian Brendel; Tim Hecker), 3:25.615.

4. Brazil (Jacky Jamael Nascimento Godmann; Isaquias Queiroz dos Santos), 3:27.603.

5. Romania (Catalin Chirila; Victor Mihalachi), 3:29.285.

6. Canada (Roland Varga; Connor Fitzpatrick), 3:30.157.

7. Poland (Wiktor Glazunow; Tomasz Barniak), 3:32.317.

8. Spain (Cayetano Garcia; Pablo Martinez), 3:41.572.

Kayak Single 1000m

Semifinals

Semifinal 1

1. Balint Kopasz, Hungary, 3:24.558 (FA).

2. Josef Dostal, Czech Republic, 3:25.387 (FA).

3. Jacob Schopf, Germany, 3:25.586 (FA).

4. Zhang Dong, China, 3:26.246 (FA).

5. Artuur Peters, Belgium, 3:26.773 (FB).

6. Etienne Hubert, France, 3:27.319 (FB).

7. Peter Gelle, Slovakia, 3:28.255 (FB).

8. Bojan Zdelar, Serbia, 3:29.525 (FB).

Semifinal 2

1. Fernando Pimenta, Portugal, 3:22.942 (FA).

2. Adam Varga, Hungary, 3:23.634 (FA).

3. Thomas Green, Australia, 3:24.612 (FA).

4. Agustin Vernice, Argentina, 3:24.734 (FA).

5. Samuele Burgo, Italy, 3:25.673 (FB).

6. Aleh Yurenia, Belarus, 3:27.323 (FB).

7. Maxim Spesivtsev, ROC, 3:27.372 (FB).

8. Jean van der Westhuyzen, Australia, 3:28.287 (FB).

Finals

Final B

1. Samuele Burgo, Italy, 3:26.169.

2. Artuur Peters, Belgium, 3:26.781.

3. Jean van der Westhuyzen, Australia, 3:26.955.

4. Aleh Yurenia, Belarus, 3:27.190.

5. Maxim Spesivtsev, ROC, 3:27.909.

6. Peter Gelle, Slovakia, 3:28.240.

7. Etienne Hubert, France, 3:31.553.

8. Bojan Zdelar, Serbia, 3:31.689.

Final A

1. Balint Kopasz, Hungary, 3:20.643.

2. Adam Varga, Hungary, 3:22.431.

3. Fernando Pimenta, Portugal, 3:22.478.

4. Jacob Schopf, Germany, 3:22.554.

5. Josef Dostal, Czech Republic, 3:26.610.

6. Zhang Dong, China, 3:28.103.

7. Thomas Green, Australia, 3:28.360.

8. Agustin Vernice, Argentina, 3:28.503.

Women

Kayak Single 200m

Semifinals

Semifinal 1

1. Lisa Carrington, New Zealand, 38.127 (FA).

2. Emma Aastrand Jorgensen, Denmark, 38.457 (FA).

3. Marta Walczykiewicz, Poland, 38.563 (FA).

4. Teresa Portela, Spain, 38.858 (FA).

4. Linnea Stensils, Sweden, 38.858 (FA).

6. Teresa Portela, Portugal, 39.301 (FB).

7. Michelle Russell, Canada, 40.224 (FB).

8. Ma Qing, China, 40.837 (FB).

Semifinal 2

1. Dora Lucz, Hungary, 39.713 (FA).

2. Deborah Kerr, Britain, 39.751 (FA).

3. Andreanne Langlois, Canada, 39.952 (FA).

4. Francesca Genzo, Italy, 40.000 (FA).

5. Yin Mengdie, China, 40.069 (FB).

6. Milica Novakovic, Serbia, 40.257 (FB).

7. Svetlana Chernigovskaya, ROC, 40.433 (FB).

8. Anna Karasz, Hungary, 40.724 (FB).

Finals

Final B

1. Teresa Portela, Portugal, 39.562.

2. Svetlana Chernigovskaya, ROC, 39.977.

3. Yin Mengdie, China, 40.365.

4. Michelle Russell, Canada, 40.527.

4. Milica Novakovic, Serbia, 40.527.

6. Ma Qing, China, 40.652.

7. Anna Karasz, Hungary, 41.242.

Final A

1. Lisa Carrington, New Zealand, 38.120.

2. Teresa Portela, Spain, 38.883.

3. Emma Aastrand Jorgensen, Denmark, 38.901.

4. Marta Walczykiewicz, Poland, 39.170.

5. Linnea Stensils, Sweden, 39.287.

6. Dora Lucz, Hungary, 39.442.

7. Francesca Genzo, Italy, 40.184.

8. Deborah Kerr, Britain, 40.409.

9. Andreanne Langlois, Canada, 40.473.

Kayak Double 500m

Semifinals

Semifinal 1

1. Hungary (Danuta Kozak; Dora Bodonyi), 1:37.912 (FA).

2. Hungary (Tamara Csipes; Erika Medveczky), 1:38.446 (FA).

3. France (Manon Hostens; Sarah Guyot), 1:38.632 (FA).

4. Germany (Sabrina Hering-Pradler; Tina Dietze), 1:38.954 (FA).

5. China (Li Dongyin; Zhou Yu), 1:39.404 (FB).

6. Germany (Caroline Arft; Sarah Bruessler), 1:39.421 (FB).

7. New Zealand (Alicia Hoskin; Teneale Hatton), 1:44.119 (FB).

8. Slovenia (Spela Ponomarenko Janic; Anja Osterman), DNF.

Semifinal 2

1. New Zealand (Lisa Carrington; Caitlin Regal), 1:36.724 (FA).

2. Australia (Alyssa Bull; Alyce Wood), 1:37.109 (FA).

3. Belarus (Volha Khudzenka; Maryna Litvinchuk), 1:37.198 (FA).

4. Poland (Karolina Naja; Anna Pulawska), 1:37.219 (FA).

5. Belgium (Hermien Peters; Lize Broekx), 1:39.046 (FB).

6. Austria (Ana-Roxana Lehaci; Viktoria Schwarz), 1:39.497 (FB).

7. ROC (Kira Stepanova; Varvara Baranova), 1:42.069 (FB).

8. Australia (Jaime Roberts; Jo Brigden-Jones), 1:42.092 (FB).

Finals

Final B

1. Belgium (Hermien Peters; Lize Broekx), 1:38.475.

2. China (Li Dongyin; Zhou Yu), 1:39.790.

3. Germany (Caroline Arft; Sarah Bruessler), 1:39.953.

4. Austria (Ana-Roxana Lehaci; Viktoria Schwarz), 1:40.007.

5. Australia (Jaime Roberts; Jo Brigden-Jones), 1:41.073.

6. New Zealand (Alicia Hoskin; Teneale Hatton), 1:41.121.

7. ROC (Kira Stepanova; Varvara Baranova), 1:44.054.

Final A

1. New Zealand (Lisa Carrington; Caitlin Regal), 1:35.785.

2. Poland (Karolina Naja; Anna Pulawska), 1:36.753.

3. Hungary (Danuta Kozak; Dora Bodonyi), 1:36.867.

4. Hungary (Tamara Csipes; Erika Medveczky), 1:37.114.

5. Australia (Alyssa Bull; Alyce Wood), 1:37.412.

6. Belarus (Volha Khudzenka; Maryna Litvinchuk), 1:37.647.

7. France (Manon Hostens; Sarah Guyot), 1:40.329.

8. Germany (Sabrina Hering-Pradler; Tina Dietze), 1:42.406.

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up