Saturday
Men
100m Butterfly
Final
1. Caeleb Dressel, United States, 49.45.
2. Kristof Milak, Hungary, 49.68.
3. Noe Ponti, Switzerland, 50.74.
4. Andrei Minakov, ROC, 50.88.
5. Matthew Temple, Australia, 50.92.
5. Jakub Majerski, Poland, 50.92.
7. Luis Carlos Martinez, Guatemala, 51.09.
8. Josif Miladinov, Bulgaria, 51.49.
50m Freestyle
Semifinals
Semifinal 1
1. Florent Manaudou, France, 21.53.
2. Bruno Fratus, Brazil, 21.60.
3. Thom de Boer, Netherlands, 21.78.
4. Brent Hayden, Canada, 21.82.
4. Kliment Kolesnikov, ROC, 21.82.
6. Pawel Juraszek, Poland, 21.88.
7. Alberto Mestre, Venezuela, 22.22.
8. Vladimir Morozov, ROC, 22.25.
Semifinal 2
1. Caeleb Dressel, United States, 21.42.
2. Kristian Gkolomeev, Greece, 21.60.
3. Benjamin Proud, Britain, 21.67.
3. Michael Andrew, United States, 21.67.
5. Lorenzo Zazzeri, Italy, 21.75.
6. Vladyslav Bukhov, Ukraine, 21.83.
7. Maxime Grousset, France, 21.87.
7. Jesse Puts, Netherlands, 21.87.
Women
200m Backstroke
Final
1. Kaylee McKeown, Australia, 2:04.68.
2. Kylie Masse, Canada, 2:05.42.
3. Emily Seebohm, Australia, 2:06.17.
4. Rhyan Elizabeth White, United States, 2:06.39.
5. Phoebe Bacon, United States, 2:06.40.
6. Taylor Ruck, Canada, 2:08.24.
7. Peng Xuwei, China, 2:08.26.
8. Liu Yaxin, China, 2:08.48.
800m Freestyle
Final
1. Kathleen Ledecky, United States, 8:12.57.
2. Ariarne Titmus, Australia, 8:13.83.
3. Simona Quadarella, Italy, 8:18.35.
4. Katie Grimes, United States, 8:19.38.
5. Wang Jianjiahe, China, 8:21.93.
6. Kiah Melverton, Australia, 8:22.25.
7. Sarah Kohler, Germany, 8:24.56.
8. Anastasiia Kirpichnikova, ROC, 8:26.30.
50m Freestyle
Semifinals
Semifinal 1
1. Pernille Blume, Denmark, 24.08.
2. Sarah Sjoestroem, Sweden, 24.13.
3. Ranomi Kromowidjojo, Netherlands, 24.29.
4. Wu Qingfeng, China, 24.32.
4. Zhang Yufei, China, 24.32.
6. Emma Chelius, South Africa, 24.64.
7. Marie Wattel, France, 24.76.
8. Julie Kepp Jensen, Denmark, 24.98.
Semifinal 2
1. Emma McKeon, Australia, 24.00.
2. Abbey Weitzeil, United States, 24.19.
3. Katarzyna Wasick, Poland, 24.26.
4. Cate Campbell, Australia, 24.27.
5. Arina Surkova, ROC, 24.57.
6. Melanie Henique, France, 24.63.
6. Simone Manuel, United States, 24.63.
8. Fanny Teijonsalo, Finland, 24.91.
Mixed Team
4 x 100m Medley Relay
Final
1. Britain (Kathleen Dawson; Adam Peaty; James Guy; Anna Hopkin), 3:37.58.
2. China (Xu Jiayu; Yan Zibei; Zhang Yufei; Yang Junxuan), 3:38.86.
3. Australia (Kaylee McKeown; Izaac Stubblety-Cook; Matthew Temple; Emma McKeon), 3:38.95.
4. Italy (Thomas Ceccon; Nicolo Martinenghi; Elena di Liddo; Federica Pellegrini), 3:39.28.
5. United States (Ryan Murphy; Lydia Jacoby; Torri Huske; Caeleb Dressel), 3:40.58.
6. Netherlands (Kira Toussaint; Arno Kamminga; Nyls Korstanje; Femke Heemskerk), 3:41.25.
7. ROC (Evgeny Rylov; Kirill Prigoda; Svetlana Chimrova; Mariia Kameneva), 3:42.45.
8. Israel (Anastasia Gorbenko; Itay Goldfaden; Gal Cohen Groumi; Andrea Murez), 3:44.77.
Copyright © 2024 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.