Olympic Swimming Results

Sunday

Men

400m Individual Medley

Final

1. Chase Kalisz, United States, 4:09.42.

2. Jay Litherland, United States, 4:10.28.

3. Brendon Smith, Australia, 4:10.38.

4. Max Litchfield, Britain, 4:10.59.

4. David Verraszto, Hungary, 4:10.59.

6. Leon Marchand, France, 4:11.16.

7. Lewis Clareburt, New Zealand, 4:11.22.

8. Alberto Razzetti, Italy, 4:11.32.

400m Freestyle

Final

1. Ahmed Hafnaoui, Tunisia, 3:43.36.

2. Jack McLoughlin, Australia, 3:43.52.

3. Kieran Smith, United States, 3:43.94.

4. Felix Auboeck, Austria, 3:44.07.

4. Henning Bennet Muhlleitner, Germany, 3:44.07.

6. Gabriele Detti, Italy, 3:44.88.

7. Elijah Winnington, Australia, 3:45.20.

8. Jake Mitchell, United States, 3:45.39.

100m Breaststroke

Semifinals

Semifinal 1

1. Arno Kamminga, Netherlands, 58.19.

2. Nicolo Martinenghi, Italy, 58.28.

3. James Wilby, Britain, 59.00.

4. Fabian Schwingenschlogl, Germany, 59.32.

5. Kirill Prigoda, Russia, 59.44.

6. Felipe Lima, Brazil, 59.80.

7. Ryuya Mura, Japan, 59.82.

8. Federico Poggio, Italy, 59.91.

Semifinal 2

1. Adam Peaty, Britain, 57.63.

2. Yan Zibei, China, 58.72.

3. Michael Andrew, United States, 58.99.

4. Ilya Shymanovich, Belarus, 59.08.

5. Andrew Wilson, United States, 59.18.

6. Lucas Joachim Matzerath, Germany, 59.31.

7. Andrius Sidlauskas, Lithuania, 59.82.

8. Anton Chupkov, Russia, 59.93.

200m Freestyle

Heat 1

1. Dimitrios Markos, Greece, 1:49.16.

2. Mikel Schreuders, Aruba, 1:49.43.

3. Joaquin Vargas, Peru, 1:49.93.

4. Mokhtar Al-Yamani, Yemen, 1:49.97.

5. Wesley Tikiariki Roberts, Cook Islands, 1:50.41.

6. James Freeman, Botswana, 1:52.87.

7. Audai Rushdi Hamed Hassouna, Libya, 1:56.27.

Heat 2

1. David Popovici, Romania, 1:45.32.

2. Velimir Stjepanovic, Serbia, 1:46.26.

3. Jacob Heidtmann, Germany, 1:46.73.

4. Alexei Sancov, Moldova, 1:47.46.

5. Denis Loktev, Israel, 1:47.68.

6. Alex Sobers, Barbados, 1:48.09.

7. Welson Sim, Malaysia, 1:49.24.

8. Baturalp Unlu, Turkey, 1:49.75.

Heat 3

1. Hwang Sunwoo, South Korea, 1:44.62.

2. Tom Dean, Britain, 1:45.24.

3. Stefano Ballo, Italy, 1:45.80.

4. Townley Haas, United States, 1:45.86.

5. Nandor Nemeth, Hungary, 1:46.19.

6. Antonio Djakovic, Switzerland, 1:46.37.

7. Ivan Girev, Russia, 1:47.11.

8. Jonathan Atsu, France, 1:47.75.

Heat 4

1. Fernando Scheffer, Brazil, 1:45.05.

2. Duncan Scott, Britain, 1:45.37.

3. Martin Malyutin, Russia, 1:45.50.

4. Stefano di Cola, Italy, 1:46.67.

5. Jordan Pothain, France, 1:46.75.

6. Ji Xinjie, China, 1:46.86.

7. Robin Hanson, Sweden, 1:47.02.

8. Dominik Kozma, Hungary, 1:48.87.

Heat 5

1. Thomas Neill, Australia, 1:45.81.

2. Danas Rapsys, Lithuania, 1:45.84.

3. Kregor Zirk, Estonia, 1:46.10.

4. Kieran Smith, United States, 1:46.20.

5. Lukas Martens, Germany, 1:46.69.

5. Katsuhiro Matsumoto, Japan, 1:46.69.

7. Elijah Winnington, Australia, 1:46.99.

8. Murilo Setin Sartori, Brazil, 1:47.11.

Swim-Off

1. Katsuhiro Matsumoto, Japan, 1:46.06.

2. Lukas Martens, Germany, 1:46.40.

100m Backstroke

Heat 1

1. Merdan Atayev, Turkmenistan, 55.24.

2. Gabriel Castillo, Bolivia, 58.24.

3. Heriniavo Rasolonjatovo, Madagascar, 59.81.

Heat 2

1. Kacper Stokowski, Poland, 53.99.

2. Francisco Rogerio Santos, Portugal, 54.35.

3. Jan Cejka, Czech Republic, 54.69.

4. Dylan Carter, Trinidad and Tobago, 54.82.

5. Michael Laitarovsky, Israel, 55.34.

6. Kaloyan Levterov, Bulgaria, 55.60.

Heat 3

1. Marek Ulrich, Germany, 53.74.

2. Guilherme Basseto, Brazil, 53.84.

3. Zheng Wen Quah, Singapore, 53.94.

4. Ole Braunschweig, Germany, 54.14.

5. Srihari Nataraj, India, 54.31.

6. Yakov Toumarkin, Israel, 54.81.

7. Mikita Tsmyh, Belarus, 54.88.

8. Bernhard Reitshammer, Austria, 55.26.

Heat 4

1. Xu Jiayu, China, 52.70.

2. Mewen Tomac, France, 53.49.

3. Guilherme Guido, Brazil, 53.65.

4. Isaac Cooper, Australia, 53.73.

5. Joseph Armstrong, United States, 53.77.

6. Luke Greenbank, Britain, 53.79.

7. Adam Telegdy, Hungary, 54.42.

8. Daniel Martin, Romania, 56.91.

Heat 5

1. Kliment Kolesnikov, Russia, 52.15.

2. Thomas Ceccon, Italy, 52.49.

3. Mitch Larkin, Australia, 52.97.

4. Ryosuke Irie, Japan, 52.99.

5. Hugo Gonzalez, Spain, 53.45.

6. Simone Sabbioni, Italy, 53.79.

7. Lee Juho, South Korea, 53.84.

8. Pieter Coetze, South Africa, 54.05.

Heat 6

1. Yohann Ndoye-Brouard, France, 53.13.

2. Evgeny Rylov, Russia, 53.22.

2. Ryan Murphy, United States, 53.22.

4. Robert Glinta, Romania, 53.67.

5. Apostolos Christou, Greece, 53.77.

6. Markus Thormeyer, Canada, 53.80.

7. Cole Pratt, Canada, 54.27.

8. Richard Bohus, Hungary, DQ.

4 x 100m Freestyle Relay

Heat 1

1. Italy (Alessandro Miressi; Santo Condorelli; Lorenzo Zazzeri; Manuel Frigo), 3:10.29.

2. France (Clement Mignon; Maxime Grousset; Charles Rihoux; Mehdy Metella), 3:12.35.

3. Brazil (Breno Correia; Pedro Spajari; Gabriel Santos; Marcelo Chierighini), 3:12.59.

4. Russia (Vladislav Grinev; Andrei Minakov; Vladimir Morozov; Aleksandr Shchegolev), 3:13.13.

5. Serbia (Velimir Stjepanovic; Andrej Barna; Uros Nikolic; Nikola Acin), 3:13.71.

6. Poland (Karol Ostrowski; Kacper Majchrzak; Konrad Czerniak; Jakub KRASKA), 3:13.88.

7. Japan (Katsumi Nakamura; Shinri Shioura; Akira Namba; Kaiya Seki), 3:14.44.

8. Greece (Andreas Vazaios; Kristian Gkolomeev; Odyssefs Meladinis; Apostolos Christou), 3:15.29.

Heat 2

1. United States (Brooks Curry; Blake Pieroni; Bowen Becker; Zach Apple), 3:11.33.

2. Australia (Cameron McEvoy; Zac Incerti; Alexander Graham; Kyle Chalmers), 3:11.89.

3. Hungary (Kristof Milak; Szebasztian Szabo; Richard Bohus; Nandor Nemeth), 3:12.73.

4. Canada (Brent Hayden; Joshua Liendo Edwards; Ruslan Gaziev; Yuri Kisil), 3:13.00.

5. Britain (Matthew Richards; James Guy; Joe Litchfield; Jacob Whittle), 3:13.17.

6. Netherlands (Nyls Korstanje; Stan Pijnenburg; Thom de Boer; Jesse Puts), 3:14.07.

7. Switzerland (Roman Mityukov; Nils Liess; Noe Ponti; Antonio Djakovic), 3:14.65.

8. Germany (Damian Wierling; Marius Kusch; Christoph Fildebrandt; Jan Eric Friese), 3:15.34.

Women

100m Butterfly

Semifinals

Semifinal 1

1. Marie Wattel, France, 56.16.

2. Emma McKeon, Australia, 56.33.

3. Torri Huske, United States, 56.51.

4. Louise Hansson, Sweden, 56.92.

5. Claire Curzan, United States, 57.42.

6. Brianna Throssell, Australia, 57.59.

7. Arina Surkova, Russia, 57.72.

8. Ilaria Bianchi, Italy, 58.07.

Semifinal 2

1. Zhang Yufei, China, 55.89.

2. Sarah Sjoestroem, Sweden, 56.40.

3. Margaret Macneil, Canada, 56.56.

4. Anastasiya Shkurdai, Belarus, 57.19.

5. Anna Ntountounaki, Greece, 57.25.

6. Svetlana Chimrova, Russia, 57.54.

7. Elena di Liddo, Italy, 57.60.

8. Katerine Savard, Canada, 58.10.

400m Individual Medley

Final

1. Yui Ohashi, Japan, 4:32.08.

2. Emma Weyant, United States, 4:32.76.

3. Hali Flickinger, United States, 4:34.90.

4. Mireia Belmonte, Spain, 4:35.13.

5. Katinka Hosszu, Hungary, 4:35.98.

6. Viktoria Mihalyvari-Farkas, Hungary, 4:37.75.

7. Aimee Willmott, Britain, 4:38.30.

8. Ilaria Cusinato, Italy, 4:40.65.

4 x 100m Freestyle Relay

Final

1. Australia (Bronte Campbell; Meg Harris; Emma McKeon; Cate Campbell), 3:29.69.

2. Canada (Kayla Sanchez; Margaret Macneil; Rebecca Smith; Penny Oleksiak), 3:32.78.

3. United States (Erika Brown; Abbey Weitzeil; Natalie Hinds; Simone Manuel), 3:32.81.

4. Netherlands (Kim Busch; Ranomi Kromowidjojo; Kira Toussaint; Femke Heemskerk), 3:33.70.

5. Britain (Anna Hopkin; Abbie Wood; Lucy Hope; Freya Anderson), 3:33.96.

6. Sweden (Sarah Sjoestroem; Michelle Coleman; Louise Hansson; Sophie Hansson), 3:34.69.

7. China (Cheng Yujie; Zhu Menghui; Ai Yanhan; Wu Qingfeng), 3:34.76.

8. Denmark (Pernille Blume; Signe Bro; Julie Kepp Jensen; Jeanette Ottesen), 3:35.70.

100m Backstroke

Heat 1

1. Donata Katai, Zimbabwe, 1:02.73.

2. Maana Patel Patel, India, 1:05.20.

3. Kimberly Ince, Grenada, 1:10.24.

Heat 2

1. Tatiana Salcutan, Moldova, 1:01.59.

2. McKenna de Bever Elliot, Peru, 1:02.09.

3. Ali Galyer, New Zealand, 1:02.65.

4. Krystal Lara, Dominican Republic, 1:03.07.

5. Celina Marquez, El Salvador, 1:03.75.

6. Danielle Titus, Barbados, 1:04.53.

7. Felicity Passon, Seychelles, 1:04.66.

8. Diana Nazarova, Kazakhstan, 1:06.99.

Heat 3

1. Mimosa Jallow, Finland, 1:00.06.

2. Beryl Gastaldello, France, 1:00.69.

3. Danielle Hill, Ireland, 1:00.86.

4. Au Hoi Shun Stephanie, Hong Kong, 1:01.07.

5. Lena Grabowski, Austria, 1:01.80.

6. Daryna Zevina, Ukraine, 1:01.97.

7. Isabella Arcila Hurtado, Colombia, 1:02.28.

8. Louise Hansson, Sweden, DNS.

Heat 4

1. Kylie Masse, Canada, 58.17.

2. Margherita Panziera, Italy, 59.74.

3. Taylor Ruck, Canada, 59.89.

4. Anastasia Gorbenko, Israel, 59.90.

5. Anastasiia Fesikova, Russia, 59.92.

6. Anna Konishi, Japan, 1:00.04.

7. Lee Eunji, South Korea, 1:00.14.

8. Simona Kubova, Czech Republic, 1:01.35.

Heat 5

1. Regan Smith, United States, 57.96.

2. Rhyan Elizabeth White, United States, 59.02.

3. Kira Toussaint, Netherlands, 59.21.

4. Peng Xuwei, China, 59.78.

5. Mariia Kameneva, Russia, 59.88.

6. Maaike de Waard, Netherlands, 1:00.03.

7. Katalin Burian, Hungary, 1:00.07.

8. Michelle Coleman, Sweden, 1:00.54.

Heat 6

1. Kaylee McKeown, Australia, 57.88.

2. Kathleen Dawson, Britain, 58.69.

3. Emily Seebohm, Australia, 58.86.

4. Cassie Wild, Britain, 59.99.

5. Ingeborg Loeyning, Norway, 1:00.07.

6. Chen Jie, China, 1:00.63.

7. Laura Riedemann, Germany, 1:00.81.

8. Anastasiya Shkurdai, Belarus, DNS.

100m Breaststroke

Heat 1

1. Emilie Faith Grand Pierre, Haiti, 1:14.82.

2. Darya Semyonova, Turkmenistan, 1:16.37.

3. Jayla Pina, Cape Verde, 1:16.96.

4. Taeyanna Adams, Micronesia, 1:25.36.

5. Nooran Ba Matraf, Yemen, 1:27.79.

6. Aishath Sajina, Maldives, 1:33.59.

7. Mariama Toure, Guinea, DNS.

Heat 2

1. Andrea Podmanikova, Slovakia, 1:08.36.

2. Jinq En Phee, Malaysia, 1:08.40.

3. Tilali Scanlan, American Samoa, 1:10.01.

4. Ema Rajic, Croatia, 1:10.02.

5. Emily Marie Santos Silva, Panama, 1:12.10.

6. Kirsten Andrea Fisher-Marsters, Cook Islands, 1:13.98.

7. Alicia Kok Shun, Mauritius, 1:15.42.

8. Claudia Verdino, Monaco, DQ.

Heat 3

1. Kotryna Teterevkova, Lithuania, 1:06.82.

2. Anna Charlott Darcel Elendt, Germany, 1:06.96.

3. Alia Atkinson, Jamaica, 1:07.70.

4. Tes Schouten, Netherlands, 1:07.89.

5. Fanny Lecluyse, Belgium, 1:07.93.

6. Byanca Melissa Rodriguez Villanueva, Mexico, 1:08.76.

7. Julia Sebastian, Argentina, 1:09.35.

8. Diana Petkova, Bulgaria, 1:10.61.

Heat 4

1. Yuliya Efimova, Russia, 1:06.21.

2. Tang Qianting, China, 1:06.47.

3. Kanako Watanabe, Japan, 1:07.01.

4. Reona Aoki, Japan, 1:07.29.

5. Jessica Hansen, Australia, 1:07.50.

6. Alina Zmushka, Belarus, 1:07.58.

7. Kelsey Lauren Wog, Canada, 1:07.73.

8. Benedetta Pilato, Italy, DQ.

Heat 5

1. Tatjana Schoenmaker, South Africa, 1:04.82.

2. Lydia Jacoby, United States, 1:05.52.

3. Mona Mc Sharry, Ireland, 1:06.39.

4. Chelsea Hodges, Australia, 1:06.70.

5. Lisa Mamie, Switzerland, 1:06.76.

6. Eneli Jefimova, Estonia, 1:06.79.

7. Jessica Vall Montero, Spain, 1:07.07.

8. Anastasia Gorbenko, Israel, DNS.

Heat 6

1. Lilly King, United States, 1:05.55.

2. Sophie Hansson, Sweden, 1:05.66.

3. Martina Carraro, Italy, 1:05.85.

4. Evgeniia Chikunova, Russia, 1:06.16.

5. Ida Hulkko, Finland, 1:06.19.

6. Sarah Vasey, Britain, 1:06.61.

7. Kierra Smith, Canada, 1:07.87.

8. Emelie Fast, Sweden, 1:07.98.

400m Freestyle

Heat 1

1. Eda Zeqiri, Kosovo, 4:38.02.

2. Talita Te Flan, Ivory Coast, 4:38.92.

3. Natalia Jean Kuipers, U.S. Virgin Islands, 4:39.42.

Heat 2

1. Julia Hassler, Liechtenstein, 4:06.98.

2. Joanna Evans, Bahamas, 4:07.50.

3. Marlene Kahler, Austria, 4:08.37.

4. Merve Tuncel, Turkey, 4:11.06.

5. Han Dakyung, South Korea, 4:16.49.

6. Sasha Gatt, Malta, 4:19.75.

7. Tiana Rabarijaona, Madagascar, 4:28.41.

Heat 3

1. Kathleen Ledecky, United States, 4:00.45.

2. Li Bingjie, China, 4:01.57.

3. Summer McIntosh, Canada, 4:02.72.

4. Isabel Gose, Germany, 4:03.21.

5. Anastasiia Kirpichnikova, Russia, 4:08.01.

6. Anna Egorova, Russia, 4:08.24.

7. Beril Bocekler, Turkey, 4:08.27.

8. Miyu Namba, Japan, 4:13.49.

Heat 4

1. Ariarne Titmus, Australia, 4:01.66.

2. Erika Fairweather, New Zealand, 4:02.28.

3. Paige Madden, United States, 4:03.98.

4. Tang Muhan, China, 4:04.07.

5. Tamsin Cook, Australia, 4:04.80.

6. Ajna Kesely, Hungary, 4:05.34.

7. Waka Kobori, Japan, 4:05.57.

8. Leonie Marlen Kullmann, Germany, 4:10.25.

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up