Olympic Sailing Results

Sunday

Men

Two Person Dinghy – 470

Opening Series

Race 07

1. Sweden (Anton Dahlberg; Fredrik Bergstrom) (1, 1, 1, 1, 1, 1), 5.

2. Australia (Mathew Belcher; Will Ryan) (2, 2, 2, 2, 2, 2), 10.

3. China (Xu Zangjun; Wang Yang) (3, 3, 3, 3, 4, 4), 16.

4. Spain (Jordi Xammar; Nicolas Rodriguez Garcia-Paz) (6, 4, 4, 4, 3, 3), 18.

5. Japan (Keiju Okada; Jumpei Hokazono) (5, 5, 7, 5, 5, 5), 25.

6. ROC (Pavel Sozykin; Denis Gribanov) (9, 8, 5, 6, 6, 6), 31.

7. United States (Stuart McNay; David Hughes) (7, 7, 6, 7, 7, 7), 34.

8. Portugal (Diogo Costa; Pedro Costa) (4, 6, 12, 10, 11, 10), 41.

9. Greece (Panagiotis Mantis; Pavlos Kagialis) (12, 13, 11, 8, 8, 8), 47.

10. Britain (Luke Patience; Chris Grube) (10, 9, 10, 11, 10, 9), 48.

11. France (Kevin Peponnet; Jeremie Mion) (13, 11, 9, 9, 9, 11), 49.

12. Italy (Giacomo Ferrari; Giulio Calabro) (8, 10, 8, 14, 14, 14), 54.

13. New Zealand (Paul Snow-Hansen; Dan Willcox) (15, 12, 13, 13, 13, 13), 64.

14. Brazil (Henrique Haddad; Bruno Bethlem) (19, 17, 14, 12, 12, 12), 67.

16. Turkey (Deniz Cinar; Ates Cinar) (14, 14, 15, 17, 17, 17), 77.

16. South Korea (Park Gunwoo; Cho Sungmin) (16, 16, 16, 15, 15, 15), 77.

17. Angola (Matias Montinho; Paixao Afonso) (11, 15, 18, 18, 18, 18), 80.

18. Canada (Jacob Saunders; Oliver Bone) (17, 18, 17, 16, 16, 16), 82.

19. American Samoa (Tyler Justus Paige; Adrian Hoesch) (18, 19, 19, 19, 19, 19), 94.

Race 08

1. Australia (Mathew Belcher; Will Ryan) (1, 1, 1, 1, 1, 1), 5.

3. Italy (Giacomo Ferrari; Giulio Calabro) (2, 3, 2, 2, 3, 3), 12.

3. Spain (Jordi Xammar; Nicolas Rodriguez Garcia-Paz) (3, 2, 3, 3, 2, 2), 12.

4. Japan (Keiju Okada; Jumpei Hokazono) (4, 4, 4, 4, 4, 4), 20.

6. Britain (Luke Patience; Chris Grube) (6, 5, 6, 6, 6, 6), 29.

6. Sweden (Anton Dahlberg; Fredrik Bergstrom) (11, 9, 5, 5, 5, 5), 29.

7. Greece (Panagiotis Mantis; Pavlos Kagialis) (7, 6, 8, 8, 7, 7), 35.

8. New Zealand (Paul Snow-Hansen; Dan Willcox) (10, 11, 7, 7, 8, 8), 40.

9. United States (Stuart McNay; David Hughes) (8, 7, 9, 9, 9, 9), 42.

11. South Korea (Park Gunwoo; Cho Sungmin) (5, 8, 13, 13, 13, 14), 52.

11. ROC (Pavel Sozykin; Denis Gribanov) (13, 12, 10, 10, 10, 10), 52.

12. Canada (Jacob Saunders; Oliver Bone) (9, 10, 12, 12, 12, 12), 55.

13. France (Kevin Peponnet; Jeremie Mion) (14, 13, 11, 11, 11, 11), 57.

15. China (Xu Zangjun; Wang Yang) (15, 15, 14, 14, 15, 15), 73.

15. Turkey (Deniz Cinar; Ates Cinar) (16, 16, 15, 15, 14, 13), 73.

16. Portugal (Diogo Costa; Pedro Costa) (12, 14, 16, 16, 16, 16), 74.

17. Brazil (Henrique Haddad; Bruno Bethlem) (18, 17, 17, 17, 17, 17), 85.

18. American Samoa (Tyler Justus Paige; Adrian Hoesch) (19, 18, 18, 18, 18, 18), 90.

19. Angola (Matias Montinho; Paixao Afonso) (17, 19, 19, 19, 19, 19), 93.

One Person Dinghy (Heavyweight) – Finn

Opening Series

Race 09

1. Giles Scott, Britain (1, 1, 1, 1, 1), 4.

2. Jake Lilley, Australia (6, 2, 2, 2, 2), 8.

3. Facundo Mario Olezza Bazan, Argentina (8, 4, 3, 3, 3), 13.

4. Jorge Zarif, Brazil (3, 5, 4, 6, 6), 18.

5. Zsombor Berecz, Hungary (13, 6, 5, 4, 4), 19.

6. Anders Oestre Pedersen, Norway (2, 3, 7, 9, 9), 21.

7. Joan Cardona Mendez, Spain (10, 7, 6, 5, 5), 23.

9. Josh Junior, New Zealand (5, 10, 9, 8, 8), 30.

9. Nicholas Heiner, Netherlands (12, 8, 8, 7, 7), 30.

11. Luke Muller, United States (4, 12, 13, 12, 12), 40.

11. Max Salminen, Sweden (9, 9, 11, 11, 11), 40.

12. Alican Kaynar, Turkey (14, 13, 10, 10, 10), 43.

13. Tom Ramshaw, Canada (7, 11, 14, 13, 13), 44.

14. Juan Perez, Mexico (11, 15, 12, 14, 14), 51.

15. Ioannis Mitakis, Greece (16, 14, 15, 16, 16), 61.

16. Chen He, China (18, 17, 16, 15, 15), 63.

17. Kazumasa Segawa, Japan (15, 16, 17, 17, 17), 65.

18. Leo Davis, South Africa (17, 18, 18, 18, 18), 71.

19. Andres Lage, Venezuela (19, 19, 19, 19, 19), 76.

Race 10

2. Facundo Mario Olezza Bazan, Argentina (1, 1, 3, 3, 3), 8.

2. Josh Junior, New Zealand (5, 5, 1, 1, 1), 8.

3. Tom Ramshaw, Canada (3, 4, 2, 2, 2), 9.

5. Jake Lilley, Australia (2, 2, 6, 6, 6), 16.

5. Zsombor Berecz, Hungary (6, 3, 5, 4, 4), 16.

6. Kazumasa Segawa, Japan (10, 11, 4, 5, 5), 24.

7. Giles Scott, Britain (8, 7, 7, 7, 7), 28.

8. Joan Cardona Mendez, Spain (7, 8, 9, 8, 8), 31.

9. Chen He, China (4, 6, 11, 11, 11), 32.

10. Nicholas Heiner, Netherlands (12, 9, 12, 9, 9), 39.

11. Alican Kaynar, Turkey (16, 14, 10, 10, 10), 44.

12. Andres Lage, Venezuela (11, 16, 8, 13, 13), 45.

13. Max Salminen, Sweden (13, 12, 13, 12, 12), 49.

14. Jorge Zarif, Brazil (9, 10, 16, 16, 16), 51.

15. Anders Oestre Pedersen, Norway (14, 13, 14, 14, 14), 55.

16. Juan Perez, Mexico (19, 18, 15, 15, 15), 63.

17. Luke Muller, United States (17, 15, 18, 17, 17), 66.

18. Ioannis Mitakis, Greece (15, 17, 17, 18, 18), 67.

19. Leo Davis, South Africa (18, 19, 19, 19, 19), 75.

One Person Dinghy – Laser

Laser

Medal Race

1. Jean Baptiste Bernaz, France (2, 2, 2, 2, 2), 10.

2. Philipp Buhl, Germany (4, 4, 6, 6, 6), 26.

3. Matt Wearn, Australia (8, 10, 4, 4, 4), 30.

4. Kaarle Tapper, Finland (6, 6, 10, 16, 16), 54.

5. Ha Jeemin, South Korea (14, 14, 8, 10, 10), 56.

6. Tonci Stipanovic, Croatia (10, 16, 16, 8, 8), 58.

7. Hermann Tomasgaard, Norway (16, 12, 12, 14, 14), 68.

8. Pavlos Kontides, Cyprus (12, 20, 18, 12, 12), 74.

9. Sam Meech, New Zealand (18, 8, 14, 20, 20), 80.

10. Robert Scheidt, Brazil (20, 18, 20, 18, 18), 94.

Women

Two Person Dinghy – 470

Opening Series

Race 07

1. Greece (Ariadne Paraskevi Spanaki; Emilia Tsoulfa) (1, 1, 1, 1, 2, 2), 6.

2. Britain (Hannah Mills; Eilidh McIntyre) (2, 2, 2, 2, 1, 1), 8.

4. Israel (Noya Bar Am; Shahar Tibi) (3, 3, 3, 4, 4, 4), 17.

4. Slovenia (Tina Mrak; Veronika Macarol) (4, 4, 4, 3, 3, 3), 17.

5. Poland (Agnieszka Skrzypulec; Jolanta Ogar) (7, 6, 5, 5, 5, 5), 26.

6. France (Camille Lecointre; Aloise Retornaz) (11, 9, 9, 8, 6, 6), 38.

7. Germany (Luise Wanser; Anastasiya Winkel) (12, 10, 10, 6, 7, 7), 40.

8. Argentina (Maria Belen Tavella; Lourdes Hartkopf) (5, 5, 6, 12, 15, 16), 43.

9. Spain (Silvia Mas Depares; Patricia Cantero Reina) (13, 13, 12, 7, 8, 8), 48.

10. Turkey (Beste Kaynakci; Okyanus Arikan) (6, 11, 11, 10, 14, 13), 51.

11. Italy (Elena Berta; Bianca Caruso) (10, 8, 8, 13, 13, 14), 52.

12. Netherlands (Afrodite Zegers; Lobke Berkhout) (8, 7, 7, 17, 16, 17), 55.

13. Switzerland (Linda Fahrni; Maja Siegenthaler) (18, 16, 14, 9, 9, 9), 57.

14. Brazil (Fernanda Oliveira; Ana Barbachan) (16, 15, 17, 11, 11, 10), 63.

16. Australia (Nia Jerwood; Monique de Vries) (9, 12, 13, 16, 17, 15), 65.

16. China (Wei Mengxi; Gao Haiyan) (15, 14, 15, 15, 10, 11), 65.

17. Japan (Ai Kondo Yoshida; Miho Yoshioka) (14, 17, 16, 14, 12, 12), 68.

18. Sweden (Olivia Bergstrom; Lovisa Karlsson) (20, 18, 18, 18, 19, 18), 91.

19. Malaysia (Nuraisyah Jamil; Juni Karimah Noor Jamali) (19, 19, 19, 19, 20, 20), 96.

20. United States (Nikole Barnes; Lara Dallman-Weiss) (21, 20, 20, 20, 18, 19), 97.

21. Mozambique (Denise Parruque; Maria Machava) (17, 21, 21, 21, 21, 21), 101.

Race 08

1. United States (Nikole Barnes; Lara Dallman-Weiss) (1, 1, 1, 1, 1, 2), 5.

2. Britain (Hannah Mills; Eilidh McIntyre) (2, 2, 2, 2, 2, 3), 10.

3. France (Camille Lecointre; Aloise Retornaz) (4, 3, 3, 3, 4, 5), 17.

5. Greece (Ariadne Paraskevi Spanaki; Emilia Tsoulfa) (3, 4, 4, 5, 8, 12), 24.

5. Poland (Agnieszka Skrzypulec; Jolanta Ogar) (9, 8, 5, 4, 3, 4), 24.

6. Netherlands (Afrodite Zegers; Lobke Berkhout) (5, 6, 6, 6, 5, 6), 28.

7. Brazil (Fernanda Oliveira; Ana Barbachan) (6, 5, 7, 7, 10, 10), 35.

8. Switzerland (Linda Fahrni; Maja Siegenthaler) (11, 10, 9, 9, 6, 7), 41.

9. Israel (Noya Bar Am; Shahar Tibi) (7, 7, 8, 11, 12, 11), 44.

10. Australia (Nia Jerwood; Monique de Vries) (8, 9, 10, 8, 11, 13), 46.

11. Slovenia (Tina Mrak; Veronika Macarol) (12, 11, 11, 10, 9, 9), 50.

12. Japan (Ai Kondo Yoshida; Miho Yoshioka) (13, 12, 12, 12, 7, 8), 51.

13. Sweden (Olivia Bergstrom; Lovisa Karlsson) (10, 13, 13, 13, 13, 14), 62.

14. Italy (Elena Berta; Bianca Caruso) (14, 14, 14, 15, 15, 16), 72.

15. China (Wei Mengxi; Gao Haiyan) (15, 17, 15, 14, 14, 15), 73.

17. Turkey (Beste Kaynakci; Okyanus Arikan) (17, 15, 16, 17, 17, 18), 82.

17. Spain (Silvia Mas Depares; Patricia Cantero Reina) (16, 16, 17, 18, 16, 17), 82.

18. Germany (Luise Wanser; Anastasiya Winkel) (21, 21, 21, 21, 21, 1), 85.

19. Argentina (Maria Belen Tavella; Lourdes Hartkopf) (18, 18, 18, 16, 18, 19), 88.

20. Mozambique (Denise Parruque; Maria Machava) (19, 19, 19, 19, 19, 20), 95.

21. Malaysia (Nuraisyah Jamil; Juni Karimah Noor Jamali) (20, 20, 20, 21, 21, 21), 102 (DNF).

One Person Dinghy – Laser Radial

Laser Radial

Medal Race

1. Emma Plasschaert, Belgium (8, 2, 4, 4, 4), 22.

2. Josefin Olsson, Sweden (14, 6, 2, 2, 2), 26.

3. Vasileia Karachaliou, Greece (2, 4, 10, 6, 6), 28.

4. Tuula Tenkanen, Finland (4, 10, 6, 10, 8), 38.

5. Line Flem Hoest, Norway (6, 8, 14, 8, 10), 46.

6. Marit Bouwmeester, Netherlands (16, 12, 8, 12, 12), 60.

7. Anne-Marie Rindom, Denmark (12, 14, 12, 14, 14), 66.

8. Sarah Douglas, Canada (10, 16, 18, 18, 18), 80.

9. Alison Young, Britain (18, 18, 16, 16, 16), 84.

10. Silvia Zennaro, Italy (20, 20, 20, 20, 20), 100 (OCS).

Mixed Team

Multihull – Nacra 17 Foiling

Opening Series

Race 10

1. Denmark (Lin Cenholt; Christian Lubeck) (1, 1, 1, 1, 1, 1), 5.

2. Italy (Ruggero Tita; Caterina Banti) (2, 2, 2, 2, 2, 2), 10.

3. Germany (Paul Kohlhoff; Alica Stuhlemmer) (5, 4, 3, 3, 3, 3), 16.

4. Austria (Thomas Zajac; Barbara Matz) (6, 6, 4, 4, 4, 4), 22.

5. Britain (John Gimson; Anna Burnet) (7, 8, 5, 5, 5, 5), 27.

6. Australia (Jason Waterhouse; Lisa Darmanin) (11, 10, 7, 6, 6, 6), 35.

8. Brazil (Samuel Albrecht; Gabriela Nicolino) (4, 5, 6, 9, 14, 18), 38.

8. Argentina (Santiago Raul Lange; Cecilia Carranza Saroli) (8, 7, 8, 7, 8, 8), 38.

9. France (Quentin Delapierre; Manon Audinet) (10, 9, 9, 8, 7, 7), 40.

10. Spain (Tara Pacheco van Rijnsoever; Florian Trittel Paul) (9, 11, 10, 11, 10, 9), 49.

11. Sweden (Emil Jarudd; Cecilia Jonsson) (15, 14, 11, 10, 9, 10), 54.

12. Norway (Nicholas Fadler Martinsen; Martine Steller Mortensen) (12, 12, 12, 13, 11, 12), 59.

14. New Zealand (Micah Wilkinson; Erica Dawson) (3, 3, 19, 19, 19, 17), 61.

14. Finland (Sinem Kurtbay; Akseli Keskinen) (14, 13, 13, 12, 12, 11), 61.

16. Uruguay (Pablo Defazio Abella; Dominique Knuppel Artagaveytia) (13, 15, 14, 15, 16, 16), 73.

16. United States (Riley Gibbs; Anna Weis) (17, 18, 16, 14, 13, 13), 73.

17. Japan (Shibuki Iitsuka; Eri Hatayama) (16, 16, 15, 16, 15, 19), 78.

18. China (Yang Xuezhe; Hu Xiaoxiao) (18, 17, 17, 17, 18, 14), 83.

19. Puerto Rico (Enrique Figueroa Suarez; Gretchen Ortiz Pacheco) (19, 19, 18, 18, 17, 15), 87.

20. Tunisia (Mehdi Gharbi; Rania Rahali) (20, 20, 20, 20, 20, 20), 100 (DNF).

Race 11

1. Italy (Ruggero Tita; Caterina Banti) (4, 2, 1, 1, 1, 1), 6.

2. Denmark (Lin Cenholt; Christian Lubeck) (1, 1, 2, 3, 3, 3), 10.

3. Britain (John Gimson; Anna Burnet) (3, 3, 3, 2, 2, 2), 12.

4. France (Quentin Delapierre; Manon Audinet) (2, 5, 5, 5, 6, 7), 23.

5. Australia (Jason Waterhouse; Lisa Darmanin) (5, 4, 6, 7, 7, 5), 27.

6. New Zealand (Micah Wilkinson; Erica Dawson) (6, 6, 4, 4, 8, 8), 28.

7. United States (Riley Gibbs; Anna Weis) (11, 9, 7, 6, 4, 4), 30.

8. Germany (Paul Kohlhoff; Alica Stuhlemmer) (10, 8, 9, 8, 5, 6), 36.

9. Argentina (Santiago Raul Lange; Cecilia Carranza Saroli) (7, 7, 8, 9, 11, 11), 42.

10. Brazil (Samuel Albrecht; Gabriela Nicolino) (8, 10, 11, 11, 10, 10), 49.

11. Finland (Sinem Kurtbay; Akseli Keskinen) (13, 13, 10, 10, 9, 9), 51.

12. Austria (Thomas Zajac; Barbara Matz) (18, 11, 14, 12, 12, 12), 61.

13. Puerto Rico (Enrique Figueroa Suarez; Gretchen Ortiz Pacheco) (9, 12, 12, 14, 15, 18), 62.

14. Japan (Shibuki Iitsuka; Eri Hatayama) (12, 17, 13, 13, 13, 15), 66.

16. China (Yang Xuezhe; Hu Xiaoxiao) (19, 15, 16, 16, 16, 14), 77.

16. Spain (Tara Pacheco van Rijnsoever; Florian Trittel Paul) (16, 19, 19, 15, 14, 13), 77.

17. Sweden (Emil Jarudd; Cecilia Jonsson) (14, 14, 18, 18, 17, 16), 79.

18. Norway (Nicholas Fadler Martinsen; Martine Steller Mortensen) (15, 18, 15, 17, 19, 19), 84.

19. Uruguay (Pablo Defazio Abella; Dominique Knuppel Artagaveytia) (17, 16, 17, 19, 18, 17), 85.

20. Tunisia (Mehdi Gharbi; Rania Rahali) (20, 20, 20, 20, 20, 20), 100.

Race 12

1. Denmark (Lin Cenholt; Christian Lubeck) (5, 2, 1, 1, 1, 1), 6.

2. Italy (Ruggero Tita; Caterina Banti) (3, 3, 2, 2, 2, 2), 11.

3. Spain (Tara Pacheco van Rijnsoever; Florian Trittel Paul) (2, 1, 3, 3, 3, 3), 12.

4. Britain (John Gimson; Anna Burnet) (10, 4, 5, 4, 4, 4), 21.

5. United States (Riley Gibbs; Anna Weis) (6, 5, 4, 5, 5, 5), 24.

7. France (Quentin Delapierre; Manon Audinet) (7, 7, 9, 8, 7, 7), 36.

7. Germany (Paul Kohlhoff; Alica Stuhlemmer) (11, 11, 7, 6, 6, 6), 36.

8. Australia (Jason Waterhouse; Lisa Darmanin) (12, 10, 8, 7, 8, 8), 41.

9. Brazil (Samuel Albrecht; Gabriela Nicolino) (8, 8, 10, 9, 10, 10), 45.

10. Puerto Rico (Enrique Figueroa Suarez; Gretchen Ortiz Pacheco) (1, 6, 6, 18, 18, 18), 49.

11. Argentina (Santiago Raul Lange; Cecilia Carranza Saroli) (17, 18, 12, 10, 9, 9), 57.

12. Austria (Thomas Zajac; Barbara Matz) (14, 9, 17, 12, 12, 11), 58.

13. New Zealand (Micah Wilkinson; Erica Dawson) (4, 19, 16, 14, 14, 14), 62.

14. Japan (Shibuki Iitsuka; Eri Hatayama) (15, 17, 13, 13, 11, 13), 65.

15. Finland (Sinem Kurtbay; Akseli Keskinen) (19, 16, 15, 11, 13, 12), 67.

17. Norway (Nicholas Fadler Martinsen; Martine Steller Mortensen) (9, 15, 14, 15, 15, 17), 68.

17. Sweden (Emil Jarudd; Cecilia Jonsson) (13, 12, 11, 16, 17, 16), 68.

18. China (Yang Xuezhe; Hu Xiaoxiao) (18, 13, 18, 17, 16, 15), 79.

19. Uruguay (Pablo Defazio Abella; Dominique Knuppel Artagaveytia) (16, 14, 19, 19, 19, 19), 87.

20. Tunisia (Mehdi Gharbi; Rania Rahali) (20, 20, 20, 20, 20, 20), 100.

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up