2020 Olympic Daily Schedule

Saturday, July 24
3×3 Basketball
Pool Round
WOMEN

 Russia vs. China, 1 a.m.

 Romania vs. Japan, 1:25 a.m.

 Italy vs. Mongolia, 4:30 a.m.

 United States vs. France, 4:55 a.m.

 Mongolia vs. United States, 8 a.m.

 France vs. Italy, 8:25 a.m.

 Japan vs. Mongolia, 9:15 p.m.

 Romania vs. Italy, 9:40 p.m.

MEN

Russia vs. China, 2 a.m.

Serbia vs. Netherlands, 2:25 a.m.

 Latvia vs. Belgium, 5:40 a.m.

 Japan vs. Poland, 6:05 a.m.

 Netherlands vs. Russia, 9 a.m.

 Belgium vs. Japan, 9:25 a.m.

 Russia vs. Belgium, 10:35 p.m.

 Poland vs. Serbia, 11 p.m.

Baseball/Softball

Softball Opening Round, United States vs. Mexico, 1:30 a.m.

Softball Opening Round, Japan vs. Italy, 7 a.m.

Softball Opening Round, Australia vs. United States, 9 p.m.

Archery

Mixed Team Quarterfinal, 1:34 a.m.

Mixed Team Semifinal, 2:31 a.m.

Mixed Team Bronze Medal Match, 3:25 a.m.

Mixed Team Gold Medal Match, 3:45 a.m.

Women’s Team 1/8 Eliminations, 8:30 p.m.

Artistic Gymnastics

Men’s Qualification – Subdivision 2, 1:30 a.m.

Men’s Qualification – Subdivision 3, 6:30 a.m.

Women’s Qualification – Subdivision 1, 9 p.m.

Women’s Qualification – Subdivision 2, 10:55 p.m.

Basketball

Men’s Preliminary Round Group A, Iran vs. Czech Republic, 9 p.m.

Boxing

Men’s Welter (63-69kg) – Preliminaries – Round of 32, 12:24 a.m.

Men’s Welter (63-69kg) Round of 32, 12:24 a.m.

Men’s Heavy (81-91kg) – Preliminaries – Round of 32, 1:12 a.m.

Men’s Heavy (81-91kg) Round of 32, 1:12 a.m.

Men’s Super Heavy (+91kg) – Preliminaries – Round of 32, 7:12 a.m.

Men’s Super Heavy (+91kg) Round of 32, 7:12 a.m.

Women’s Fly (48-51kg) – Prel – R32, 10 p.m.

Women’s Fly (48-51kg) – Preliminaries – Round of 32, 10 p.m.

Women’s Middle (69-75kg) – Prel – R32, 11:03 p.m.

Women’s Middle (69-75kg) – Preliminaries – Round of 32, 11:03 p.m.

Men’s Light (57-63kg) – Preliminaries – Round of 32, 11:18 p.m.

Men’s Light (57-63kg) Round of 32, 11:18 p.m.

Cycling BMX

Riders’ Confirmation, 7 p.m.

Cycling Road
Equestrian

Dressage Grand Prix Team and Individual Qualifier Day 1, 4 a.m.

Fencing

Women’s Epee Individual Table of 16, 12:35 a.m.

Men’s Sabre Individual Table of 16, 1:35 a.m.

Women’s Epee Individual Quarterfinal 1, 2:25 a.m.

Women’s Epee Individual Quarterfinal 2, 2:25 a.m.

Women’s Epee Individual Quarterfinal 3, 2:25 a.m.

Women’s Epee Individual Quarterfinal 4, 2:25 a.m.

Women’s Epee Individual Quarterfinals, 2:25 a.m.

Men’s Sabre Individual Quarterfinal 1, 2:55 a.m.

Men’s Sabre Individual Quarterfinal 2, 2:55 a.m.

Men’s Sabre Individual Quarterfinal 3, 2:55 a.m.

Men’s Sabre Individual Quarterfinal 4, 2:55 a.m.

Men’s Sabre Individual Quarterfinals, 2:55 a.m.

Women’s Epee Individual Semifinal 1, 5 a.m.

Women’s Epee Individual Semifinal 2, 5 a.m.

Women’s Epee Individual Semifinals, 5 a.m.

Men’s Sabre Individual Semifinals, 5:03 a.m.

Men’s Sabre Individual Semifinal 1, 6:03 a.m.

Men’s Sabre Individual Semifinal 2, 6:03 a.m.

Women’s Epee Individual Bronze Medal Bout, 6:55 a.m.

Women’s Epee Individual Finals, 6:55 a.m.

Men’s Sabre Individual Bronze Medal Bout, 7:27 a.m.

Men’s Sabre Individual Finals, 7:27 a.m.

Women’s Epee Individual Gold Medal Bout, 7:55 a.m.

Men’s Sabre Individual Gold Medal Bout, 8:28 a.m.

Women’s Foil Individual Table of 64, 8 p.m.

Men’s Epee Individual Table of 64, 8:30 p.m.

Women’s Foil Individual Table of 32, 8:55 p.m.

Men’s Epee Individual Table of 32, 10:55 p.m.

Field Hockey

Men’s Pool B, Great Britain vs. South Africa, 5:30 a.m.

Men’s Pool B, Canada vs. Germany, 6 a.m.

Women’s Pool A, Netherlands vs. India, 7:45 a.m.

Women’s Pool A, Ireland vs. South Africa, 8:15 a.m.

Women’s Pool A, Great Britain vs. Germany, 8:30 p.m.

Women’s Pool B, Australia v.s Spain, 9 p.m.

Women’s Pool B, Japan vs. China, 10:45 p.m.

Women’s Pool B, New Zealand vs. Argentina, 11:15 p.m.

Handball

Men’s Preliminary Round Group B, Sweden vs. Bahrain, 1:15 a.m.

Men’s Preliminary Round Group A, Germany vs. Spain, 3:15 a.m.

Men’s Preliminary Round Group B, Portugal vs. Egypt, 6:30 a.m.

Men’s Preliminary Round Group B, Denmark vs. Japan, 8:30 a.m.

Women’s Preliminary Round Group A, Netherlands vs. Japan, 8 p.m.

Women’s Preliminary Round Group B, Russia vs. Brazil, 10 p.m.

Judo

Men -60 kg Elimination Round of 32, 12:08 a.m.

Women -48 kg Elimination Round of 32, 12:08 a.m.

Men -60 kg Elimination Round of 16, 1:12 a.m.

Women -48 kg Elimination Round of 16, 1:12 a.m.

Men -60 kg Quarterfinal, 1:44 a.m.

Women -48 kg Quarterfinal, 1:44 a.m.

Women -48 kg Repechage contest, 4 a.m.

Women -48 kg Semifinal of Table A, 4:08 a.m.

Women -48 kg Semifinal of Table B, 4:12 a.m.

Men -60 kg Repechage contest, 4:16 a.m.

Men -60 kg Semifinal of Table A, 4:24 a.m.

Men -60 kg Semifinal of Table B, 4:28 a.m.

Women -48 kg Contest for Bronze Medal A, 4:32 a.m.

Women -48 kg Contest for Bronze Medal B, 4:36 a.m.

Women -48 kg Final, 4:40 a.m.

Men -60 kg Contest for Bronze Medal A, 4:44 a.m.

Men -60 kg Contest for Bronze Medal B, 4:48 a.m.

Men -60 kg Final, 4:52 a.m.

Men -66 kg Elimination Round of 64, 10 p.m.

Women -52 kg Elimination Round of 64, 10 p.m.

Rowing

Men’s Single Sculls Semifinal E/F 1, 8 p.m.

Men’s Single Sculls Semifinal E/F 2, 8:10 p.m.

Women’s Single Sculls Semifinal E/F 1, 8:20 p.m.

Women’s Single Sculls Semifinal E/F 2, 8:30 p.m.

Men’s Pair Repechage 1, 8:40 p.m.

Women’s Pair Repechage 1, 8:50 p.m.

Lightweight Men’s Double Sculls Repechage 1, 9 p.m.

Lightweight Men’s Double Sculls Repechage 2, 9:10 p.m.

Lightweight Women’s Double Sculls Repechage 1, 9:20 p.m.

Lightweight Women’s Double Sculls Repechage 2, 9:30 p.m.

Men’s Quadruple Sculls Repechage 1, 9:40 p.m.

Women’s Quadruple Sculls Repechage 1, 9:50 p.m.

Men’s Eight Heat 1, 10 p.m.

Men’s Eight Heat 2, 10:10 p.m.

Women’s Eight Heat 1, 10:20 p.m.

Women’s Eight Heat 2, 10:30 p.m.

Sailing

Men’s Windsurfer – RS:X – Race 01, 11:05 p.m.

Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 01, 11:05 p.m.

Men’s Windsurfer – RS:X – Race 02, 11:55 p.m.

Soccer

Women’s Group E, Chile vs. Canada, 3:30 a.m.

Women’s Group F, China vs. Zambia, 4 a.m.

Women’s Group G, Sweden vs. Australia, 4:30 a.m.

Women’s Group E, Japan vs. Great Britain, 6:30 a.m.

Women’s Group F, Netherlands vs. Brazil, 7 a.m.

Women’s Group G, New Zealand vs. United States, 7:30 a.m.

Shooting

10m Air Pistol Men’s Qualification, midnight

10m Air Pistol Men’s Final, 2:30 a.m.

10m Air Pistol Women’s Qualification, 8 p.m.

Skeet Women’s Qualification – Day 1, 8 p.m.

Skeet Men’s Qualification – Day 1, 8:30 p.m.

10m Air Pistol Women’s Final, 10:15 p.m.

Skateboarding

Men’s Street Prelims Heat 1, 8 p.m.

Men’s Street Prelims Heat 2, 8:41 p.m.

Men’s Street Prelims Heat 3, 9:22 p.m.

Men’s Street Prelims Heat 4, 10:03 p.m.

Men’s Street Final, 11:25 p.m.

Surfing

Men’s Round 1 – Heat 1, 6 p.m.

Men’s Round 1 – Heat 2, 6:40 p.m.

Men’s Round 1 – Heat 3, 7:20 p.m.

Men’s Round 1 – Heat 4, 8 p.m.

Men’s Round 1 – Heat 5, 8:40 p.m.

Women’s Round 1 – Heat 1, 9:20 p.m.

Women’s Round 1 – Heat 2, 10 p.m.

Women’s Round 1 – Heat 3, 10:40 p.m.

Women’s Round 1 – Heat 4, 11:20 p.m.

Swimming

Men’s 400m Individual Medley – Heat 1, 6:02 a.m.

Men’s 400m Individual Medley – Heats, 6:02 a.m.

Men’s 400m Individual Medley – Heat 2, 6:07 a.m.

Men’s 400m Individual Medley – Heat 3, 6:12 a.m.

Men’s 400m Individual Medley – Heat 4, 6:17 a.m.

Women’s 100m Butterfly – Heat 1, 6:28 a.m.

Women’s 100m Butterfly – Heats, 6:28 a.m.

Women’s 100m Butterfly – Heat 2, 6:31 a.m.

Women’s 100m Butterfly – Heat 3, 6:34 a.m.

Women’s 100m Butterfly – Heat 4, 6:37 a.m.

Women’s 100m Butterfly – Heat 5, 6:40 a.m.

Women’s 100m Butterfly – Heat 6, 6:43 a.m.

Men’s 400m Freestyle – Heat 1, 6:48 a.m.

Men’s 400m Freestyle – Heats, 6:48 a.m.

Men’s 400m Freestyle – Heat 2, 6:54 a.m.

Men’s 400m Freestyle – Heat 3, 7 a.m.

Men’s 400m Freestyle – Heat 4, 7:06 a.m.

Men’s 400m Freestyle – Heat 5, 7:12 a.m.

Men’s 400m Freestyle – Heat 6, 7:18 a.m.

Men’s 400m Freestyle – Heat 7, 7:24 a.m.

Women’s 400m Individual Medley – Heat 1, 7:30 a.m.

Women’s 400m Individual Medley – Heats, 7:30 a.m.

Women’s 400m Individual Medley – Heat 2, 7:35 a.m.

Women’s 400m Individual Medley – Heat 3, 7:40 a.m.

Women’s 400m Individual Medley – Heat 4, 7:45 a.m.

Women’s 400m Individual Medley – Heat 5, 7:50 a.m.

Men’s 100m Breaststroke – Heat 1, 7:55 a.m.

Men’s 100m Breaststroke – Heats, 7:55 a.m.

Men’s 100m Breaststroke – Heat 2, 7:58 a.m.

Men’s 100m Breaststroke – Heat 3, 8:01 a.m.

Men’s 100m Breaststroke – Heat 4, 8:04 a.m.

Men’s 100m Breaststroke – Heat 5, 8:07 a.m.

Men’s 100m Breaststroke – Heat 6, 8:10 a.m.

Women’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 1, 8:15 a.m.

Women’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heats, 8:15 a.m.

Women’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heat 2, 8:25 a.m.

Men’s 100m Breaststroke Heats – Swim-Off, 8:35 a.m.

Men’s 400m Freestyle Heats – Swim-Off, 8:35 a.m.

Men’s 400m Individual Medley Heats – Swim-Off, 8:35 a.m.

Women’s 100m Butterfly Heats – Swim-Off, 8:35 a.m.

Women’s 4 x 100m Freestyle Relay Heats Swim-Off, 8:35 a.m.

Women’s 400m Individual Medley Heats – Swim-Off, 8:35 a.m.

Men’s 400m Individual Medley Final, 9:30 p.m.

Women’s 100m Butterfly Semifinal 1, 9:40 p.m.

Women’s 100m Butterfly Semifinals, 9:40 p.m.

Women’s 100m Butterfly Semifinal 2, 9:46 p.m.

Men’s 400m Freestyle Final, 9:52 p.m.

Women’s 400m Individual Medley Final, 10:12 p.m.

Men’s 100m Breaststroke Semifinal 1, 10:33 p.m.

Men’s 100m Breaststroke Semifinals, 10:33 p.m.

Men’s 100m Breaststroke Semifinal 2, 10:39 p.m.

Women’s 4 x 100m Freestyle Relay Final, 10:45 p.m.

Men’s 100m Breaststroke Semifinals – Swim-Off, 11:15 p.m.

Women’s 100m Butterfly Semifinals – Swim-Off, 11:15 p.m.

Table Tennis

Men’s & Women’s Singles Round 1, 1:15 a.m.

Mixed Doubles Quarterfinals, 9 p.m.

Taekwondo

Women -49kg Quarterfinal, 1 a.m.

Men -58kg Quarterfinal, 1:15 a.m.

Women -49kg Semifinal, 3 a.m.

Men -58kg Semifinal, 3:15 a.m.

Women -49kg Repechage, 6 a.m.

Men -58kg Repechage, 6:15 a.m.

Women -49kg Bronze Medal Contests, 7:30 a.m.

Men -58kg Bronze Medal Contests, 7:45 a.m.

Women -49kg Gold Medal Contest, 8:30 a.m.

Men -58kg Gold Medal Contest, 8:45 a.m.

Women -57kg Round of 16, 9 p.m.

Men -68kg Round of 16, 9:15 p.m.

Triathlon

Triathlon Draw – Women, 7 p.m.

Volleyball

Men’s Preliminary Round – Pool B, Russia vs. Argentina, 1:20 a.m.

Men’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs. Venezuela, 3:25 a.m.

Men’s Preliminary Round – Pool A, Poland vs. Iran, 6:40 a.m.

Men’s Preliminary Round – Pool B, United States vs. France, 8:45 a.m.

Women’s Preliminary Round – Pool B, Russia vs. Italy, 8 p.m.

Women’s Preliminary Round – Pool B, United States vs. Argentina, 10:05 p.m.

Water Polo

Women’s Preliminary Round – Group B, Japan vs. United States, 1 a.m.

Women’s Preliminary Round – Group A, Canada vs. Australia, 2:30 a.m.

Women’s Preliminary Round – Group A, South Africa vs. Spain, 5:20 a.m.

Women’s Preliminary Round – Group B, China vs. Russia, 6:50 a.m.

Men’s Preliminary Round – Group A, South Africa vs. Italy, 9 p.m.

Men’s Preliminary Round – Group A, Hungary vs. Greece, 10:30 p.m.

Weightlifting

Women’s 49kg Group A, 12:50 a.m.

Men’s 61kg Group B, 10:50 p.m.

Men’s 67kg Group B, 10:50 p.m.

MORE

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up