2020 Olympic Daily Schedule

Tuesday, July 27
3×3 Basketball
WOMEN

 Pool round, United States vs. Japan, 12:30 a.m.

 Pool round, China vs. Mongolia, 12:55 a.m.

 Pool round, France vs. Romania, 4 a.m.

 Pool round, Russia vs. Italy, 4:25 a.m.

Quarterfinals (2 games), 7:30 a.m.

MEN

 Pool round, Belgium vs. Poland, 1:40 a.m.

 Pool round, China vs. Japan, 2:05 a.m.

 Pool round, Serbia vs. Russia, 5 a.m.

 Pool round, Latvia vs. Netherlands, 5:25 a.m.

Quarterfinals (2 games), 8 a.m.

Artistic Gymnastics

Women’s Team Final, 6:45 a.m.

Badminton

Singles, Men’s Doubles, Women’s Doubles – Group Play Stage matches, 8 p.m.

Baseball/Softball

Softball Bronze Medal Game, midnight

Softball Gold Medal Game, 7 a.m.

Baseball Opening Round Group A, Dominican Rep. vs. Japan, 11 p.m.

Basketball

Women’s Preliminary Round Group B, Nigeria vs. United States, 12:40 a.m.

Women’s Preliminary Round Group C, Australia vs. Belgium, 4:20 a.m.

Women’s Preliminary Round Group C, Puerto Rico vs. China, 8 a.m.

Men’s Preliminary Round Group B, Nigeria vs. Germany, 9 p.m.

Boxing

Women’s Light (57-60kg) – Prel – R32, 12:06 a.m.

Women’s Light (57-60kg) – Preliminaries – Round of 32, 12:06 a.m.

Women’s Welter (64-69kg) – Preliminaries – Round of 16, 12:39 a.m.

Women’s Welter (64-69kg) Round of 16, 12:39 a.m.

Women’s Feather (54-57kg) Quarterfinal 1, 10 p.m.

Women’s Feather (54-57kg) Quarterfinal 2, 10:15 p.m.

Women’s Middle (69-75kg) – Preliminaries – Round of 16, 10:30 p.m.

Women’s Middle (69-75kg) Round of 16, 10:30 p.m.

Men’s Bantam (52-57kg) Round of 16, 11:36 p.m.

Men’s Feather (52-57kg) – Preliminaries – Round of 16, 11:36 p.m.

Canoe Slalom

Women’s Kayak Semi-final, 1 a.m.

Women’s Kayak Final, 3 a.m.

Cycling Mountain Bike

Women’s Cross-country, 2 a.m.

Cycling Road

Women’s Individual Time Trial, 10:30 p.m.

Diving

Women’s Synchronised 10m Platform Final, 2 a.m.

Equestrian

Dressage Team Grand Prix Special, 4 a.m.

Dressage 2nd Horse Inspection, 9:30 p.m.

Fencing

Women’s Epee Team Semifinal 1, 12:40 a.m.

Women’s Epee Team Semifinal 2, 12:40 a.m.

Women’s Epee Team Semifinals, 12:40 a.m.

Women’s Epee Team Placement 5-6, 1:30 a.m.

Women’s Epee Team Placement 7-8, 1:30 a.m.

Women’s Epee Team Bronze Medal Match, 5:30 a.m.

Women’s Epee Team Finals, 5:30 a.m.

Women’s Epee Team Gold Medal Match, 6:30 a.m.

Men’s Sabre Team Table of 16, 9 p.m.

Men’s Sabre Team Quarterfinal 1, 10:25 p.m.

Men’s Sabre Team Quarterfinal 2, 10:25 p.m.

Men’s Sabre Team Quarterfinal 3, 10:25 p.m.

Men’s Sabre Team Quarterfinal 4, 10:25 p.m.

Men’s Sabre Team Quarterfinals, 10:25 p.m.

Men’s Sabre Team Classifications 5-8, 11:45 p.m.

Field Hockey

Men’s Pool B, Belgium vs. South Africa, 5:30 a.m.

Men’s Pool B, Netherlands vs. Canada, 7:45 a.m.

Women’s Pool A, Netherlands vs. South Africa, 8:30 p.m.

Women’s Pool B, New Zealand vs. Spain, 10:45 p.m.

Women’s Pool A, Great Britain vs. India, 9 p.m.

Women’s Pool A, Germany vs. Ireland, 11:15 p.m.

Handball

Women’s Preliminary Round Group B, Sweden vs. Russia, 1:15 a.m.

Women’s Preliminary Round Group A, South Korea vs. Netherlands, 3:15 a.m.

Women’s Preliminary Round Group A, Angola vs. Norway, 6:30 a.m.

Women’s Preliminary Round Group B, France vs. Spain, 8:30 a.m.

Men’s Preliminary Round Group B, Denmark vs. Bahrain, 8 p.m.

Men’s Preliminary Round Group B, Sweden vs. Portugal, 10 p.m.

Judo

Men -81 kg Elimination Round of 32, 12:08 a.m.

Women -63 kg Elimination Round of 32, 12:08 a.m.

Men -81 kg Elimination Round of 16, 1:12 a.m.

Women -63 kg Elimination Round of 16, 1:12 a.m.

Men -81 kg Quarterfinal, 1:44 a.m.

Women -63 kg Quarterfinal, 1:44 a.m.

Women -63 kg Repechage contest, 4 a.m.

Women -63 kg Semifinal of Table A, 4:08 a.m.

Women -63 kg Semifinal of Table B, 4:12 a.m.

Men -81 kg Repechage contest, 4:16 a.m.

Men -81 kg Semifinal of Table A, 4:24 a.m.

Men -81 kg Semifinal of Table B, 4:28 a.m.

Women -63 kg Contest for Bronze Medal A, 4:32 a.m.

Women -63 kg Contest for Bronze Medal B, 4:36 a.m.

Women -63 kg Final, 4:40 a.m.

Men -81 kg Contest for Bronze Medal A, 4:44 a.m.

Men -81 kg Contest for Bronze Medal B, 4:48 a.m.

Men -81 kg Final, 4:52 a.m.

Men -90 kg Elimination Round of 64, 10 p.m.

Women -70 kg Elimination Round of 64, 10 p.m.

Rowing

Women’s Double Sculls Final B, 7:30 p.m.

Men’s Double Sculls Final B, 7:42 p.m.

Women’s Four Final B, 7:54 p.m.

Men’s Four Final B, 8:06 p.m.

Women’s Double Sculls Final A, 8:18 p.m.

Men’s Double Sculls Final A, 8:30 p.m.

Women’s Four Final A, 8:50 p.m.

Men’s Four Final A, 9:10 p.m.

Women’s Eight Repechage 1, 9:30 p.m.

Men’s Eight Repechage 1, 9:48 p.m.

Women’s Single Sculls Semifinal A/B 1, 9:58 p.m.

Women’s Single Sculls Semifinal A/B 2, 10:08 p.m.

Men’s Single Sculls Semifinal A/B 1, 10:18 p.m.

Men’s Single Sculls Semifinal A/B 2, 10:28 p.m.

Rugby Sevens

Men’s Placing 9-12, 3:30 a.m.

Men’s Placing 9-12, 4 a.m.

Men’s Quarter-final, 4:30 a.m.

Men’s Quarter-final, 5 a.m.

Men’s Quarter-final, 5:30 a.m.

Men’s Quarter-final, 6 a.m.

Men’s Placing 11-12, 8 p.m.

Men’s Placing 9-10, 8:30 p.m.

Men’s Placing 5-8, 9 p.m.

Men’s Placing 5-8, 9:30 p.m.

Men’s Semi-final, 10 p.m.

Men’s Semi-final, 10:30 p.m.

Sailing

Women’s Skiff – 49er FX – Race 02, midnight

Men’s One Person Dinghy (Heavyweight) – Finn – Race 01, 12:05 a.m.

Women’s One Person Dinghy – Laser Radial – Race 06, 12:20 a.m.

Men’s One Person Dinghy – Laser – Race 06, 12:30 a.m.

Women’s Skiff – 49er FX – Race 03, 12:55 a.m.

Men’s One Person Dinghy (Heavyweight) – Finn – Race 02, 1:20 a.m.

Men’s Skiff – 49er – Race 01, 1:50 a.m.

Men’s Skiff – 49er – Race 02, 2:45 a.m.

Men’s Skiff – 49er – Race 03, 3:40 a.m.

Men’s One Person Dinghy (Heavyweight) – Finn – Race 03, 11:05 p.m.

Men’s Skiff – 49er – Race 04, 11:05 p.m.

Men’s Two Person Dinghy – 470 – Race 01, 11:05 p.m.

Men’s Windsurfer – RS:X – Race 07, 11:05 p.m.

Women’s Windsurfer – RS:X – Race 07, 11:15 p.m.

Men’s Windsurfer – RS:X – Race 08, 11:55 p.m.

Shooting

10m Air Rifle Mixed Team Qualification Stage 1, 12:15 a.m.

10m Air Rifle Mixed Team Qualification Stage 2, 1 a.m.

10m Air Rifle Mixed Team Bronze Medal Match, 2:15 a.m.

10m Air Rifle Mixed Team Gold Medal Match, 2:50 a.m.

Trap Women’s Qualification – Day 1, 8 p.m.

Trap Men’s Qualification – Day 1, 8:25 p.m.

Soccer

Women’s Group G, United States vs. Australia, 4 a.m.

Women’s Group G, New Zealand vs. Sweden, 4 a.m.

Women’s Group E, Chile vs. Japan, 7 a.m.

Women’s Group E, Canada vs. Great Britain, 7 a.m.

Women’s Group F, Netherlands vs. China, 7:30 a.m.

Women’s Group F, Brazil vs. Zambia, 7:30 a.m.

Surfing

Women’s Semifinals – Heat 1, midnight

Women’s Semifinals – Heat 2, 12:36 a.m.

Women’s Bronze Medal Match, 7 p.m.

Men’s Bronze Medal Match, 7:45 p.m.

Women’s Gold Medal Match, 8:30 p.m.

Men’s Gold Medal Match, 9:15 p.m.

Swimming

Men’s 100m Freestyle – Heat 1, 6:02 a.m.

Men’s 100m Freestyle – Heats, 6:02 a.m.

Men’s 100m Freestyle – Heat 2, 6:05 a.m.

Men’s 100m Freestyle – Heat 3, 6:08 a.m.

Men’s 100m Freestyle – Heat 4, 6:11 a.m.

Men’s 100m Freestyle – Heat 5, 6:14 a.m.

Men’s 100m Freestyle – Heat 6, 6:17 a.m.

Men’s 100m Freestyle – Heat 7, 6:20 a.m.

Men’s 100m Freestyle – Heat 8, 6:23 a.m.

Women’s 200m Butterfly – Heat 1, 6:28 a.m.

Women’s 200m Butterfly – Heats, 6:28 a.m.

Women’s 200m Butterfly – Heat 2, 6:34 a.m.

Women’s 200m Butterfly – Heat 3, 6:40 a.m.

Women’s 200m Butterfly – Heat 4, 6:46 a.m.

Men’s 200m Breaststroke – Heat 1, 6:50 a.m.

Men’s 200m Breaststroke – Heats, 6:50 a.m.

Men’s 200m Breaststroke – Heat 2, 6:56 a.m.

Men’s 200m Breaststroke – Heat 3, 7:02 a.m.

Men’s 200m Breaststroke – Heat 4, 7:08 a.m.

Men’s 200m Breaststroke – Heat 5, 7:14 a.m.

Men’s 4 x 200m Freestyle Relay – Heat 1, 7:17 a.m.

Men’s 4 x 200m Freestyle Relay – Heats, 7:17 a.m.

Men’s 4 x 200m Freestyle Relay – Heat 2, 7:27 a.m.

Men’s 800m Freestyle – Heat 1, 7:37 a.m.

Men’s 800m Freestyle – Heats, 7:37 a.m.

Men’s 800m Freestyle – Heat 2, 7:47 a.m.

Men’s 800m Freestyle – Heat 3, 7:57 a.m.

Men’s 800m Freestyle – Heat 4, 8:07 a.m.

Men’s 800m Freestyle – Heat 5, 8:17 a.m.

Men’s 800m Freestyle – Heat 6, 8:27 a.m.

Men’s 100m Freestyle Heats – Swim-Off, 8:35 a.m.

Men’s 200m Breaststroke Heats – Swim-Off, 8:35 a.m.

Men’s 4 x 200m Freestyle Relay Heats – Swim-Off, 8:35 a.m.

Men’s 800m Freestyle Heats – Swim-Off, 8:35 a.m.

Women’s 200m Butterfly Heats – Swim-Off, 8:35 a.m.

Men’s 100m Freestyle Semifinal 1, 9:30 p.m.

Men’s 100m Freestyle Semifinals, 9:30 p.m.

Men’s 100m Freestyle Semifinal 2, 9:35 p.m.

Women’s 200m Freestyle Final, 9:41 p.m.

Men’s 200m Butterfly Final, 9:49 p.m.

Women’s 200m Butterfly Semifinal 1, 9:57 p.m.

Women’s 200m Butterfly Semifinals, 9:57 p.m.

Women’s 200m Butterfly Semifinal 2, 10:04 p.m.

Men’s 200m Breaststroke Semifinal 1, 10:21 p.m.

Men’s 200m Breaststroke Semifinals, 10:21 p.m.

Men’s 200m Breaststroke Semifinal 2, 10:28 p.m.

Women’s 200m Individual Medley Final, 10:45 p.m.

Women’s 1500m Freestyle Final, 10:54 p.m.

Men’s 4 x 200m Freestyle Relay Final, 11:26 p.m.

Table Tennis

Men’s & Women’s Singles Round of 16, 3:30 a.m.

Women’s Singles Quarterfinal, 9 p.m.

Men’s Singles Quarterfinal, 10 p.m.

Taekwondo

Women +67kg Quarterfinal, 1 a.m.

Men +80kg Quarterfinal, 1:15 a.m.

Women +67kg Semifinal, 3 a.m.

Men +80kg Semifinal, 3:15 a.m.

Women +67kg Repechage, 6 a.m.

Men +80kg Repechage, 6:15 a.m.

Women +67kg Bronze Medal Contests, 7:30 a.m.

Men +80kg Bronze Medal Contests, 7:45 a.m.

Women +67kg Gold Medal Contest, 8:30 a.m.

Men +80kg Gold Medal Contest, 8:45 a.m.

Volleyball

Women’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs. Serbia, 1:20 a.m.

Women’s Preliminary Round – Pool B, Italy vs. Turkey, 3:25 a.m.

Women’s Preliminary Round – Pool A, Brazil vs. Dominican Rep., 6:40 a.m.

Women’s Preliminary Round – Pool A, South Korea vs. Kenya, 8:45 a.m.

Men’s Preliminary Round – Pool A, Canada vs. Iran, 8 p.m.

Men’s Preliminary Round – Pool B, United States vs. Tunisia, 10:05 p.m.

Water Polo

Men’s Preliminary Round – Group B, Kazakhstan vs. Serbia, 1 a.m.

Men’s Preliminary Round – Group A, Italy vs. Greece, 2:30 a.m.

Men’s Preliminary Round – Group A, Japan vs. Hungary, 5:20 a.m.

Men’s Preliminary Round – Group B, Australia vs. Croatia, 6:50 a.m.

Weightlifting

Women’s 59kg Group A, 2:50 a.m.

Women’s 64kg Group A, 6:50 a.m.

MORE

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Sports

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up