All Times EDT | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
a-advanced to Quarterfinals | |||||||
FIRST ROUND | |||||||
Top four teams in each group advance | |||||||
GROUP A | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
a-Argentina | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | 7 |
a-Chile | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | 5 |
Paraguay | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | 3 |
Uruguay | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
Bolivia | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | 0 |
Monday, June 14 | |||||||
At Rio de Janeiro |
Argentina 1, Chile 1
At Goiânia, Brazil |
---|
Paraguay 3, Bolivia 1
Friday, June 18 |
---|
At Cuiabá, Brazil |
Chile 1, Bolivia 0
At Brasilia, Brazil |
---|
Argentina 1, Uruguay 0
Monday, June 21 |
---|
At Cuiabá, Brazil |
Uruguay 1, Chile 1
At Brasilia, Brazil |
---|
Argentina 1, Paraguay 0
Thursday, June 24 |
---|
At Cuiabá, Brazil |
Bolivia vs. Uruguay, 5 p.m.
At Brasilia, Brazil |
---|
Chile vs. Paraguay, 8 p.m.
Monday, June 28 |
---|
At Cuiabá, Brazil |
Argentina vs. Bolivia, 8 p.m.
At Rio de Janeiro |
---|
Uruguay vs. Paraguay, 8 p.m.
GROUP B | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Brazil | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 0 | 6 |
Colombia | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 |
Peru | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 | 3 |
Venezuela | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 5 | 2 |
Ecuador | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | 1 |
Sunday, June 13 | |||||||
At Brasilia, Brazil |
Brazil 3, Venezuela 0
At Cuiabá, Brazil |
---|
Colombia 1, Ecuador 0
Thursday, June 17 |
---|
At Rio de Janeiro |
Colombia 0, Venezuela 0
At Goiânia, Brazil |
---|
Brazil 4, Peru 0
Sunday, June 20 |
---|
At Rio de Janeiro |
Venezuela 2, Ecuador 2
At Goiânia, Brazil |
---|
Peru 2, Colombia 1
Wednesday, June 23 |
---|
At Goiânia, Brazil |
Ecuador vs. Peru, 5 p.m.
At Rio de Janeiro |
---|
Colombia vs. Brazil, 8 p.m.
Monday, June 28 |
---|
At Goiânia, Brazil |
Brazil vs. Ecuador, 8 p.m.
At Brasilia, Brazil |
---|
Venezuela vs. Peru, 8 p.m.
QUARTERFINALS |
---|
Friday, July 2 |
At Goiânia, Brazil |
Group B second place vs. Group A third place, 5 p.m.
At Rio de Janeiro |
---|
Group B first place vs. Group A fourth place, 8 p.m.
Saturday, July 3 |
---|
At Brasilia, Brazil |
Group A second place vs. Group B third place, 5 p.m.
At Goiânia, Brazil |
---|
Group A first place vs. Group B fourth place, 8 p.m.
SEMIFINALS |
---|
Monday, July 5 |
At Rio de Janeiro |
Rio de Janeiro winner winner vs. Goiânia Friday winner, 7 p.m.
At Brasilia, Brazil |
---|
Goiânia Saturday winner vs. Brasilia winner, 9 p.m.
THIRD PLACE |
---|
Friday, July 9 |
At Brasilia, Brazil |
Semifinal losers, 8 p.m.
CHAMPIONSHIP |
---|
Saturday, July 10 |
At Rio de Janeiro |
Semifinal winners, 8 p.m.
Copyright © 2024 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.