Times EST (through March 13) |
---|
Times EDT (March 14) |
America East Conference |
At Higher-seeded Teams |
Quarterfinals |
Sunday, Feb. 28 |
UMass Lowell 72, NJIT 52
Albany (NY) 49, New Hampshire 43
Semifinal |
---|
Sunday, March 7 |
Albany (NY) at Maine, 1 p.m.
UMass Lowell at Stony Brook, 3 p.m.
Championship |
---|
Friday, March 12 |
Semifinal winners, 5 p.m.
Atlantic Coast Conference |
---|
At Greensboro Coliseum |
Greensboro, N.C. |
First Round |
Wednesday, March 3 |
Boston College 67, Pittsburgh 56
Second Round |
---|
Thursday, March 4 |
Wake Forest 82, North Carolina 71
Syracuse 67, Boston College 61
Virginia Tech 72, Miami 64
Clemson 68, Notre Dame 63
Quarterfinals |
---|
Friday, March 5 |
Louisville 65, Wake Forest 56
Syracuse 68, Florida St. 67
NC State 68, Virginia Tech 55
Georgia Tech 60, Clemson 57
Semifinals |
---|
Saturday, March 6 |
Louisville 72, Syracuse 59
NC State 66, Georgia Tech 61
Championship |
---|
Sunday, March 7 |
Louisville vs NC State, Noon
Big East Conference |
---|
At Mohegan Sun Arena |
Uncasville, Conn. |
First Round |
Friday, March 5 |
St. John’s 65. Xavier 57
Providence 63, Butler 61
Creighton 56, Georgetown 42
Quarterfinals |
---|
Saturday, March 6 |
UConn 77, St. John’s 41
DePaul vs. Villanova, 3 p.m.
Marquette vs. Providence, 6 p.m.
Seton Hall vs. Creighton, 9 p.m.
Semifinals |
---|
Sunday, March 7 |
UConn vs. DePaul-Villanova winner, 3 p.m.
Marquette-Providence winner vs. Seton Hall_Creighton-Georgetown winner, 6 p.m.
Championship |
---|
Monday, March 8 |
Semifinal winners, 8 p.m.
Horizon League |
---|
First Round |
Thursday, Feb. 25 |
Cleveland St. 69, Illinois-Chicago 43
Youngstown St. 62, Fort Wayne 59
N. Kentucky 68, Robert Morris 54
Quarterfinals |
---|
Tuesday, March 2 |
Wright St. 74, N. Kentucky 56
IUPUI 86, Oakland 64
Cleveland St. 69, Green Bay 63
Milwaukee 77, Youngstown St. 68
At Indiana Farmers Coliseum |
---|
Indianapolis |
Semifinals |
Monday, March 8 |
Wright St. vs. IUPUI, 11 a.m.
Cleveland St. vs. Milwaukee, 2 p.m.
Championship |
---|
Tuesday, March 9 |
Semifinal winners, Noon
Ohio Valley Conference |
---|
At The Ford Center |
Evansville, Ind. |
First Round |
Wednesday, March 3 |
UT-Martin 65, E. Illinois 56
Belmont 54, Austin Peay 50
Thursday, March 4 |
---|
Murray St. 67, SE Missouri 64
Tennessee Tech 79, Jacksonville St. 64
Semifinals |
---|
Friday, March 5 |
UT-Martin 69, Tennessee Tech 56
Belmont 67, Murray St. 49
Championship |
---|
Saturday, March 6 |
UT-Martin vs. Belmont, 2 p.m.
Pacific-12 Conference |
---|
At Michelob Ultra Arena |
Las Vegas |
First Round |
Wednesday, March 3 |
Oregon St. 71, California 63
Southern Cal 71, Arizona St. 65
Washington St. 57, Utah 48
Washington 68, Colorado 54
Quarterfinals |
---|
Thursday, March 4 |
Oregon St. 71, Oregon 64
Stanford 92, Southern Cal 53
Arizona 60, Washington St. 44
UCLA 58, Washington 46
Semifinals |
---|
Friday, March 5 |
Stanford 79, Oregon St. 45
UCLA 58, Arizona 49
Championship |
---|
Sunday, March 7 |
Stanford vs. UCLA, 8 p.m.
Southeastern Conference |
---|
At Bon Secours Wellness Arena |
Greenville, S.C. |
First Round |
Wednesday, March 3 |
Florida 69, Auburn 62
Second Round |
---|
Thursday, March 4 |
LSU 71, Mississippi St. 62
Kentucky 73, Florida 64
Alabama 82, Missouri 74
Mississippi 69, Arkansas 60
Quarterfinals |
---|
Friday, March 5 |
Texas A&M 77, LSU 58
Georgia 78, Kentucky 66
South Carolina 75, Alabama 63
Tennessee 77, Mississippi 72
Semifinals |
---|
Saturday, March 6 |
Texas A&M vs. Georgia, 4 p.m.
South Carolina vs. Tennessee, 6 p.m.
Championship |
---|
Sunday, March 7 |
Semifinal winners, 2 p.m.
Southern Conference |
---|
At Harrah’s Cherokee Center Asheville |
Quarterfinals |
Thursday, March 4 |
ETSU 68, Samford 61
Wofford 78, UNC-Greensboro 66
Mercer 76, W. Carolina 67
Furman 58, Chattanooga 40
Friday, March 5 |
---|
Wofford 75, ETSU 64
Mercer 81, Furman 71
Championship |
---|
Monday, March 8 |
Wofford vs. Mercer, 7 p.m.
Summit League |
---|
At Denny Sanford PREMIER Center |
Sioux Falls, S.D. |
First Round |
Saturday, March 6 |
Omaha 52, South Dakota St. 40
South Dakota vs. Oral Roberts, 3:45 p.m.
Sunday, March 7 |
---|
Kansas City vs. W. Illinois, 12:45 p.m.
North Dakota St. vs. Denver, 3:45 p.m.
Semifinals |
---|
Monday, March 8 |
Omaha vs. Kansas City-W. Illinois winner, 12:45 p.m.
South Dakota-Oral Roberts winner vs. North Dakota St.-Denver winner, 3:45 p.m.
Championship |
---|
Tuesday, March 10 |
Semifinal winners, 2 p.m.
Sun Belt Conference |
---|
Pensacola, Fla. |
First Round |
Friday, March 5 |
At Pensacola State College |
Texas St. 94, Georgia Southern 61
South Alabama 73, Arkansas St. 64
At Pensacola Bay Center |
---|
Appalachian St. 70, Louisiana-Monroe 60
Little Rock 75, Coastal Carolina 64
Quarterfinals |
---|
Saturday, March 6 |
At Pensacola Bay Center |
Troy 103, Texas St. 90, OT
At Pensacola State College |
---|
Appalachian St. 54, Texas-Arlington 46.
Louisiana vs South Alabama, 1 p.m.
Little Rock 75, Georgia St. 68
Semifinals |
---|
Sunday, March 7 |
At Pensacola Bay Center |
Troy vs. Appalachian St. winner, 11 a.m.
Little Rock. vs. Louisiana_South Alabama winner, 1:30 p.m.
Championship |
---|
Sunday, March 15 |
Semifinal winners, 1 p.m.
West Coast Conference |
---|
At Orleans Arena |
Las Vegas |
First Round |
Thursday, March 4 |
Loyola Marymount 85, Pepperdine 73.
Second Round |
---|
Friday, March 5 |
Loyola Marymount 74, Portland 56
Saint Mary’s 69, Pacific 55
Quarterfinals |
---|
Saturday, March 6 |
Santa Clara 83, Loyola Marymount 68
San Francisco vs. Saint Mary’s, 5 p.m.
Semifinals |
---|
Monday, March 8 |
Gonzaga vs. Santa Clara, 2 p.m.
BYU vs. San Francisco_Pacifc-St. Mary’s winner, 5 p.m.
Championship |
---|
Tuesday, March 9 |
Semifinal winners, 4 p.m.
Copyright © 2024 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.