All Times EDT |
---|
FIRST FOUR |
Thursday, March 18 |
At Assembly Hall |
Bloomington, Ind. |
Texas Southern 60, Mount St. Mary’s 52
Norfolk St. 54, Appalachian St. 53
At Mackey Arena |
---|
West Lafayette, Ind. |
Drake 53, Wichita St. 52
Michigan St. (15-12) vs. UCLA (17-9), 9:57 p.m.
EAST REGIONAL |
---|
First Round |
Saturday, March 20 |
At Mackey Arena |
West Lafayette, Ind. |
Michigan (20-4) vs. Texas Southern, 3 p.m.
At Assembly Hall |
---|
Bloomington, Ind. |
LSU (18-9) vs. St. Bonaventure (16-4), 1:45 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Colorado (22-8) vs. Georgetown (13-12), 12:15 p.m.
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Florida St. (16-6) vs. UNC-Greensboro (21-8), 12:45 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
BYU (20-6) vs. Michigan St.-UCLA winner, 9:40 p.m.
At Lucas Oil Stadium Unity |
---|
Indianapolis |
Texas (19-7) vs. Abilene Christian (23-4), 9:50 p.m.
At Mackey Arena |
---|
West Lafayette, Ind. |
UConn (15-7) vs. Maryland (16-13), 7:10 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Alabama (24-6) vs. Iona (12-5), 4 p.m.
Second Round |
---|
Monday, March 22 |
At TBD |
Michigan-Texas Southern winner vs. LSU-St. Bonaventure winner, TBA
Florida St.-UNC-Greensboro winner vs. Colorado-Georgetown winner, TBA
Texas-Abilene Christian winner vs. BYU_Michigan St.-UCLA winner, TBA
Alabama-Iona winner vs. UConn-Maryland winner, TBA
At TBD |
---|
Regional Semifinals |
Saturday, March 27 |
Michigan-Texas Southern_LSU-St. Bonaventure winner vs. Florida St.-UNC-Greensboro_Colorado-Georgetown winner, TBA
Alabama-Iona_UConn-Maryland winner vs. Texas-Abilene Christian_BYU_Michigan St.-UCLA winner, TBA
Regional Championship |
---|
Monday, March 29 |
Semifinal winners, TBA
SOUTH REGIONAL |
---|
First Round |
Friday, March 19 |
At Lucas Oil Stadium Unity |
Indianapolis |
Baylor (22-2) vs. Hartford (15-8), 3:30 p.m.
At Mackey Arena |
---|
West Lafayette, Ind. |
North Carolina (18-10) vs. Wisconsin (17-12), 7:10 p.m.
At Indiana Farmers Coliseum |
---|
Indianapolis |
Villanova (16-6) vs. Winthrop (23-1), 9:57 p.m.
At Lucas Oil Stadium Equality |
---|
Indianapolis |
Purdue (18-9) vs. North Texas (17-9), 7:25 p.m.
At Assembly Hall |
---|
Bloomington, Ind. |
Texas Tech (17-10) vs. Utah St. (20-8), 1:45 p.m.
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Arkansas (22-6) vs. Colgate (14-1), 12:45 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Florida (14-9) vs. Virginia Tech (15-6), 12:15 p.m.
At Mackey Arena |
---|
West Lafayette, Ind. |
Ohio St. (21-9) vs. Oral Roberts (16-10), 3 p.m.
Second Round |
---|
Sunday, March 21 |
At TBD |
Baylor-Hartford winner vs. North Carolina-Wisconsin winner, TBA
Purdue-North Texas winner vs. Villanova-Winthrop winner, TBA
Arkansas-Colgate winner vs. Texas Tech-Utah St. winner, TBA
Ohio St.-Oral Roberts winner vs. Florida-Virginia Tech winner, TBA
At TBD |
---|
Regional Semifinals |
Saturday, March 27 |
Baylor-Hartford_North Carolina-Wisconsin winner vs. Purdue-North Texas_Villanova-Winthrop winner, TBA
Ohio St.-Oral Roberts_Florida-Virginia Tech winner vs. Arkansas-Colgate_Texas Tech-Utah St. winner, TBA
Regional Championship |
---|
Monday, March 29 |
Semifinal winners, TBA
MIDWEST REGIONAL |
---|
First Round |
Friday, March 19 |
At Indiana Farmers Coliseum |
Indianapolis |
Illinois (23-6) vs. Drexel (12-7), 1:15 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Chicago (24-4) vs. Georgia Tech (17-8), 4 p.m.
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Tennessee (18-8) vs. Oregon St. (17-12), 4:30 p.m.
At Indiana Farmers Coliseum |
---|
Indianapolis |
Oklahoma St. (20-8) vs. Liberty (23-5), 6:25 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
San Diego St. (23-4) vs. Syracuse (16-9), 9:40 p.m.
At Lucas Oil Stadium Unity |
---|
Indianapolis |
West Virginia (18-9) vs. Morehead St. (23-7), 9:50 p.m.
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Clemson (16-7) vs. Rutgers (15-11), 9:20 p.m.
At Assembly Hall |
---|
Bloomington, Ind. |
Houston (24-3) vs. Cleveland St. (19-7), 7:15 p.m.
Second Round |
---|
Sunday, March 21 |
At TBD |
Illinois-Drexel winner vs. Chicago-Georgia Tech winner, TBA
Oklahoma St.-Liberty winner vs. Tennessee-Oregon St. winner, TBA
West Virginia-Morehead St. winner vs. San Diego St.-Syracuse winner, TBA
Houston-Cleveland St. winner vs. Clemson-Rutgers winner, TBA
At TBD |
---|
Regional Semifinals |
Saturday, March 27 |
Illinois-Drexel_Chicago-Georgia Tech winner vs. Oklahoma St.-Liberty_Tennessee-Oregon St. winner, TBA
Houston-Cleveland St._Clemson-Rutgers winner vs. West Virginia-Morehead St._San Diego St.-Syracuse winner, TBA
Regional Championship |
---|
Monday, March 29 |
Semifinal winners, TBA
WEST REGIONAL |
---|
First Round |
Saturday, March 20 |
At Bankers Life Fieldhouse |
Indianapolis |
Gonzaga (26-0) vs. Norfolk St., 9:20 p.m.
At Lucas Oil Stadium Equality |
---|
Indianapolis |
Oklahoma (15-10) vs. Missouri (16-9), 7:25 p.m.
At Lucas Oil Stadium Unity |
---|
Indianapolis |
Creighton (20-8) vs. UC Santa Barbara (22-4), 3:30 p.m.
At Assembly Hall |
---|
Bloomington, Ind. |
Virginia (18-6) vs. Ohio (16-7), 7:15 p.m.
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Southern Cal (22-7) vs. Drake, 4:30 p.m.
At Indiana Farmers Coliseum |
---|
Indianapolis |
Kansas (20-8) vs. E. Washington (16-7), 1:15 p.m.
Oregon (20-6) vs. VCU (19-7), 9:57 p.m.
Iowa (21-8) vs. Grand Canyon (17-6), 6:25 p.m.
Second Round |
---|
Monday, March 22 |
At TBD |
Gonzaga_Norfolk St. winner vs. Oklahoma-Missouri winner, TBA
Virginia-Ohio winner vs. Creighton-UC Santa Barbara winner, TBA
Kansas-E. Washington winner vs. Southern Cal-Drake winner, TBA
Iowa-Grand Canyon winner vs. Oregon-VCU winner, TBA
At TBD |
---|
Regional Semifinals |
Saturday, March 27 |
Gonzaga_Norfolk St._Oklahoma-Missouri winner vs. Virginia-Ohio_Creighton-UC Santa Barbara winner, TBA
Iowa-Grand Canyon_Oregon-VCU winner vs. Kansas-E. Washington_Southern Cal-Drake winner, TBA
Regional Championship |
---|
Monday, March 29 |
Semifinal winners, TBA
FINAL FOUR |
---|
At Lucas Oil Stadium |
Indianapolis |
National Semifinals |
Saturday, April 3 |
TBD vs. TBD, TBA
TBD vs. TBD, TBA
National Championship |
---|
Monday, April 5 |
Semifinal winners, TBA
Copyright © 2024 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.