All Times EDT |
---|
FIRST FOUR |
Thursday, March 18 |
At Assembly Hall |
Bloomington, Ind. |
Texas Southern 60, Mount St. Mary’s 52
Norfolk St. 54, Appalachian St. 53
At Mackey Arena |
---|
West Lafayette, Ind. |
Drake 53, Wichita St. 52
UCLA 86, Michigan St. 80, OT
EAST REGIONAL |
---|
First Round |
Saturday, March 20 |
At Mackey Arena |
West Lafayette, Ind. |
Michigan (20-4) vs. Texas Southern (17-8), 3 p.m.
At Assembly Hall |
---|
Bloomington, Ind. |
LSU (18-9) vs. St. Bonaventure (16-4), 1:45 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Colorado 96, Georgetown 73
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Florida St. (16-6) vs. UNC-Greensboro (21-8), 12:45 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
BYU (20-6) vs. UCLA (18-9), 9:40 p.m.
At Lucas Oil Stadium Unity |
---|
Indianapolis |
Texas (19-7) vs. Abilene Christian (23-4), 9:50 p.m.
At Mackey Arena |
---|
West Lafayette, Ind. |
UConn (15-7) vs. Maryland (16-13), 7:10 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Alabama (24-6) vs. Iona (12-5), 4 p.m.
Second Round |
---|
Monday, March 22 |
At TBD |
Michigan-Texas Southern winner vs. LSU-St. Bonaventure winner, TBA
Florida St.-UNC-Greensboro winner vs. Colorado, TBA
Texas-Abilene Christian winner vs. BYU-UCLA, TBA
Alabama-Iona winner vs. UConn-Maryland winner, TBA
At TBD |
---|
Regional Semifinals |
Saturday, March 27 |
Michigan-Texas Southern_LSU-St. Bonaventure winner vs. Florida St.-UNC-Greensboro_Colorado-Georgetown winner, TBA
Alabama-Iona_UConn-Maryland winner vs. Texas-Abilene Christian_BYU-UCLA winner, TBA
Regional Championship |
---|
Monday, March 29 |
Semifinal winners, TBA
SOUTH REGIONAL |
---|
First Round |
Friday, March 19 |
At Lucas Oil Stadium Unity |
Indianapolis |
Baylor 79, Hartford 55
At Mackey Arena |
---|
West Lafayette, Ind. |
Wisconsin 85, North Carolina 62
At Indiana Farmers Coliseum |
---|
Indianapolis |
Villanova 73, Winthrop 63
At Lucas Oil Stadium Equality |
---|
Indianapolis |
North Texas 78, Purdue 69, OT
At Assembly Hall |
---|
Bloomington, Ind. |
Texas Tech 65, Utah St. 53
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Arkansas 85, Colgate 68
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Florida 75, Virginia Tech 70, OT
At Mackey Arena |
---|
West Lafayette, Ind. |
Oral Roberts 75, Ohio St. 72, OT
Second Round |
---|
Sunday, March 21 |
At Hinkle Fieldhouse |
Baylor vs. Wisconsin, 2:40 p.m.
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Villanova vs. North Texas, 8:45 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Arkansas vs. Texas Tech, 6:10 p.m.
At Indiana Farmers Coliseum |
---|
Florida vs. Oral Roberts, 7:45 p.m.
At TBD |
---|
Regional Semifinals |
Saturday, March 27 |
Baylor-Wisconsin winner vs. North Texas-Villanova winner, TBA
Oral Roberts-Florida winner vs. Arkansas-Texas Tech winner, TBA
Regional Championship |
---|
Monday, March 29 |
Semifinal winners, TBA
MIDWEST REGIONAL |
---|
First Round |
Friday, March 19 |
At Indiana Farmers Coliseum |
Indianapolis |
Illinois 78, Drexel 49
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Loyola Chicago 71, Georgia Tech 60
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Oregon St. 70, Tennessee 56
At Indiana Farmers Coliseum |
---|
Indianapolis |
Oklahoma St. 69, Liberty 60
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Syracuse 78, San Diego St. 62
At Lucas Oil Stadium Unity |
---|
Indianapolis |
West Virginia 84, Morehead St. 67
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Rutgers 60, Clemson 56
At Assembly Hall |
---|
Bloomington, Ind. |
Houston 87, Cleveland St. 56
Second Round |
---|
Sunday, March 21 |
At Bankers Life Fieldhouse |
Illinois vs. Loyola Chicago, 12:10 p.m.
At Hinkle Fieldhouse |
---|
Oklahoma St. vs. Oregon St., 9:40 p.m.
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
West Virginia vs. Syracuse, 5:15 p.m.
At Lucas Oil Stadium Unity |
---|
Houston vs. Rutgers, 7:10 p.m.
At TBD |
---|
Regional Semifinals |
Saturday, March 27 |
Illinois-Loyola Chicago winner vs. Oklahoma St.-Oregon St. winner, TBA
Houston-Rutgers winner vs. West Virginia-Syracuse winner, TBA
Regional Championship |
---|
Monday, March 29 |
Semifinal winners, TBA
WEST REGIONAL |
---|
First Round |
Saturday, March 20 |
At Bankers Life Fieldhouse |
Indianapolis |
Gonzaga (26-0) vs. Norfolk St. (17-7), 9:20 p.m.
At Lucas Oil Stadium Equality |
---|
Indianapolis |
Oklahoma (15-10) vs. Missouri (16-9), 7:25 p.m.
At Lucas Oil Stadium Unity |
---|
Indianapolis |
Creighton (20-8) vs. UC Santa Barbara (22-4), 3:30 p.m.
At Assembly Hall |
---|
Bloomington, Ind. |
Virginia (18-6) vs. Ohio (16-7), 7:15 p.m.
At Bankers Life Fieldhouse |
---|
Indianapolis |
Southern Cal (22-7) vs. Drake (26-4), 4:30 p.m.
At Indiana Farmers Coliseum |
---|
Indianapolis |
Kansas (20-8) vs. E. Washington (16-7), 1:15 p.m.
Oregon (20-6) vs. VCU (19-7), 9:57 p.m.
Iowa (21-8) vs. Grand Canyon (17-6), 6:25 p.m.
Second Round |
---|
Monday, March 22 |
At TBD |
Gonzaga-Norfolk St. winner vs. Oklahoma-Missouri winner, TBA
Virginia-Ohio winner vs. Creighton-UC Santa Barbara winner, TBA
Kansas-E. Washington winner vs. Southern Cal-Drake winner, TBA
Iowa-Grand Canyon winner vs. Oregon-VCU winner, TBA
At TBD |
---|
Regional Semifinals |
Saturday, March 27 |
Gonzaga-Norfolk St._Oklahoma-Missouri winner vs. Virginia-Ohio_Creighton-UC Santa Barbara winner, TBA
Iowa-Grand Canyon_Oregon-VCU winner vs. Kansas-E. Washington_Southern Cal-Drake winner, TBA
Regional Championship |
---|
Monday, March 29 |
Semifinal winners, TBA
FINAL FOUR |
---|
At Lucas Oil Stadium |
Indianapolis |
National Semifinals |
Saturday, April 3 |
TBD vs. TBD, TBA
TBD vs. TBD, TBA
National Championship |
---|
Monday, April 5 |
Semifinal winners, TBA
Copyright © 2024 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.