2023 Women’s World Cup Schedule

AUCKLAND, New Zealand (AP) — All Times TBA=

FIRST ROUND=

GROUP A=

†New Zealand

†Norway

†Philippines

†Switzerland

Thursday, July 20=

At Auckland, New Zealand=

New Zealand vs. Norway

Friday, July 21=

At Dunedin, New Zealand=

Philippines vs. Switzerland

Tuesday, July 25=

At Wellington, New Zealand=

New Zealand vs. Philippines

At Hamilton, New Zealand=

Switzerland vs. Norway

Sunday, July 30=

At Dunedin, New Zealand=

Switzerland vs. New Zealand

At Auckland, New Zealand=

Norway vs. Philippines

GROUP B=

†Australia

†Ireland

†Nigeria

†Canada

Thursday, July 20=

At Sydney (Football Stadium)=

Australia vs. Ireland

Friday, July 21=

At Melbourne, Australia=

Nigeria vs. Canada

Wednesday, July 26=

At Perth, Australia=

Canada vs. Ireland

Thursday, July 27=

At Brisbane, Australia=

Australia vs. Nigeria

Monday, July 31=

At Melbourne, Australia=

Canada vs. Australia

At Brisbane, Australia=

Ireland vs. Nigeria

GROUP C=

†Spain

†Costa Rica

†Zambia

†Japan

Friday, July 21=

At Wellington, New Zealand=

Spain vs. Costa Rica

Saturday, July 22=

At Hamilton, New Zealand=

Zambia vs. Japan

Wednesday, July 26=

At Auckland, New Zealand=

Spain vs. Zambia

At Dunedin, New Zealand=

Japan vs. Costa Rica

Monday, July 31=

At Wellington, New Zealand=

Japan vs. Spain

At Hamilton, New Zealand=

Costa Rica vs. Zambia

GROUP D=

†England

†Group B Playoff Winner

†Denmark

†China

Saturday, July 22=

At Brisbane, Australia=

England vs. Group B Playoff Winner

At Perth, Australia=

Denmark vs. China

Friday, July 28=

At Sydney (Football Stadium)=

England vs. Denmark

At Adelaide, Australia=

China vs. Group B Playoff Winner

Tuesday, Aug. 1=

At Adelaide, Australia=

China vs. England

At Perth, Australia=

Group B Playoff Winner vs. Denmark

GROUP E=

†United States

†Vietnam

†Netherlands

†Group A Playoff Winner

Saturday, July 22=

At Auckland, New Zealand=

United States vs. Vietnam

At Dunedin, New Zealand=

Sunday, July 23=

Netherlands vs. Group A Playoff Winner

Thursday, July 27=

At Wellington, New Zealand=

United States vs. Netherlands

At Hamilton, New Zealand=

Group A Playoff Winner vs. Vietnam

Tuesday, Aug. 1=

At Auckland, New Zealand=

Group A Playoff Winner vs. United States

At Dunedin, New Zealand=

Vietnam vs. Netherlands

GROUP F=

†France

†Jamaica

†Brazil

†Group C playoff winner

Sunday, July 23=

At Sydney (Football Stadium)=

France vs. Jamaica

Monday, July 24=

At Adelaide, Australia=

Brazil vs. Group C playoff winner

Saturday, July 29=

At Brisbane, Australia=

France vs. Brazil

At Perth, Australia=

Group C playoff winner vs. Jamaica

Wednesday, Aug. 2=

At Sydney (Football Stadium)=

France vs. Group C playoff winner

At Melbourne, Australia=

Jamaica vs. Brazil

GROUP G=

†Sweden

†South Africa

†Italy

†Argentina

Sunday, July 23=

At Wellington, New Zealand=

Sweden v. G2

Monday, July 24=

At Auckland, New Zealand=

Italy v. Argentina

Friday, July 28=

At Dunedin, New Zealand=

Argentina vs. G2

Saturday, July 29=

At Wellington, New Zealand=

Sweden vs. Italy

Wednesday, Aug. 2=

At Hamilton, New Zealand=

Argentina vs. Sweden

At Wellington, New Zealand=

G2 vs. Italy

GROUP H=

†Germany

†Morocco

†Colombia

†South Korea

Monday, July 24=

At Melbourne, Australia=

Germany vs. Morocco

Tuesday, July 25=

At Sydney (Football Stadium)=

Colombia vs. South Korea

Sunday, July 30=

At Sydney (Football Stadium)=

Germany vs. Colombia

At Adelaide, Australia=

South Korea vs. Morocco

Thursday, Aug. 3=

At Brisbane, Australia=

South Korea vs. Germany

At Perth, Australia=

Morocco vs. Colombia

SECOND ROUND=

Saturday, Aug. 5=

At Auckland, New Zealand=

Group A winner vs. Group C second place

At Wellington, New Zealand=

Group C winner vs. Group A second place

Sunday, Aug. 6=

At Sydney (Football Stadium)=

Group E winner vs. Group G second place

At Melbourne, Australia=

Group G winner vs. Group E second place

Monday, Aug. 7=

At Sydney (Stadium Australia)=

Group B winner vs. Group D second place

At Brisbane, Australia=

Group D winner vs. Group B second place

Tuesday, Aug. 8=

At Adelaide, Australia=

Group F winner vs. Group H second place

At Melbourne, Australia=

Group H winner vs. Group F second place

QUARTERFINALS=

Friday, Aug. 11=

At Wellington, New Zealand=

Auckland vs. Sydney (Football Stadium) winner

At Auckland, New Zealand=

Wellington vs. Melbourne winner

Saturday, Aug. 12=

At Brisbane, Australia=

Sydney (Stadium Australia) vs. Adelaide winner

At Sydney=

Brisbane vs. Melbourne winner

SEMIFINALS=

Tuesday, Aug. 15=

At Auckland, New Zealand=

Wellington winner vs. Auckland winner

Wednesday, Aug. 16=

At Sydney (Stadium Australia)=

Brisbane winner vs. Sydney winner

THIRD PLACE=

Saturday, Aug. 19=

At Brisbane, Australia=

Semifinal losers

CHAMPIONSHIP=

Sunday, Aug. 20=

At Sydney (Stadium Australia)=

Semifinal winners, 10 a.m.

Copyright © 2022 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up