All Times EDT | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
NORTH AND CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN | |||||||
FINAL ROUND | |||||||
Top three teams qualify | |||||||
Fourth-place team advances to playoff vs. Oceania winner | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
q-Canada | 13 | 8 | 4 | 1 | 23 | 6 | 28 |
United States | 12 | 6 | 4 | 2 | 16 | 7 | 22 |
Mexico | 12 | 6 | 4 | 2 | 14 | 8 | 22 |
Costa Rica | 13 | 6 | 4 | 3 | 11 | 8 | 22 |
Panama | 12 | 5 | 3 | 4 | 15 | 14 | 18 |
El Salvador | 13 | 2 | 4 | 7 | 8 | 16 | 10 |
Jamaica | 13 | 1 | 5 | 7 | 10 | 21 | 8 |
Honduras | 12 | 0 | 4 | 8 | 6 | 23 | 4 |
q-qualified
Thursday, March 24 |
---|
At Kingston, Jamaica |
Jamaica 1, El Salvador 1
At Panama City, Panama |
---|
Panama 1, Honduras 1
At Mexico City |
---|
Mexico 0, United States 0
At San Jose, Costa Rica |
---|
Costa Rica 1, Canada 0
Sunday, March 27 |
---|
At Toronto |
Canada 4, Jamaica 0
At San Salvador, El Salvador |
---|
Costa Rica 2, El Salvador 1
At Orlando, Fla. |
---|
United States vs. Panama, 7 p.m.
At San Pedro Sula, Honduras |
---|
Honduras vs. Mexico, 7:05 p.m.
Wednesday, March 30 |
---|
At San Jose, Costa Rica |
Costa Rica vs. United States, 9:05 p.m.
At Kingston, Jamaica |
---|
Jamaica vs. Honduras, 9:05 p.m.
At Mexico City |
---|
Mexico vs. El Salvador, 9:05 p.m.
At Panama City, Panama |
---|
Panama vs. Canada, 9:05 p.m.
CONCACAF-OCEANIA PLAYOFF |
---|
Monday, June 13, or Tuesday, June 14 |
At Qatar site TBA |
CONCACAF fourth place vs. Oceania winner
EUROPE |
---|
Qualified: Belgium, Croatia, Denmark, England, France, Germany, Netherlands, Serbia, Spain, Switzerland
PLAYOFFS |
---|
Winners qualify |
Path A |
Thursday, March 24 |
At Cardiff, Wales |
Wales 2, Austria 1
At Glasgow, Scotland |
---|
Scotland vs. Ukraine, ppd.
June TBA |
---|
At Glasgow, Scotland |
Scotland vs. Ukraine
June TBA |
---|
At Cardiff, Wales, or Glasgow, Scotland |
Wales vs. Scotland-Ukraine winner
Path B |
---|
Thursday, March 24 |
At Moscow |
Russia vs. Poland, Russia suspended, Poland advanced
At Stockholm |
---|
Sweden 1, Czech Republic 0, ET
Tuesday, March 29 |
---|
At Chorzów, Poland |
Poland vs. Sweden, 2:45 p.m.
Path C |
---|
Thursday, March 24 |
At Palermo, Sicily |
North Macedonia 1, Italy 0
At Porto, Portugal |
---|
Portugal 3, Turkey 1
Tuesday, March 29 |
---|
At Porto, Portugal |
Portugal vs. North Macedonia, 2:45 p.m.
SOUTH AMERICA | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Top four teams qualify | |||||||
Fifth place advances to playoff | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
q-Brazil | 16 | 13 | 3 | 0 | 36 | 5 | 42 |
q-Argentina | 16 | 11 | 5 | 0 | 26 | 7 | 38 |
q-Ecuador | 17 | 7 | 4 | 6 | 26 | 18 | 25 |
q-Uruguay | 17 | 7 | 4 | 6 | 20 | 22 | 25 |
Peru | 17 | 6 | 3 | 8 | 17 | 22 | 21 |
Colombia | 17 | 4 | 8 | 5 | 19 | 19 | 20 |
Chile | 17 | 5 | 4 | 8 | 19 | 24 | 19 |
Paraguay | 17 | 3 | 7 | 7 | 12 | 24 | 16 |
Bolivia | 17 | 4 | 3 | 10 | 23 | 38 | 15 |
Venezuela | 17 | 3 | 1 | 13 | 14 | 33 | 10 |
q-qualified
Thursday, March 24 |
---|
At Rio de Janeiro |
Brazil 4, Chile 0
At Barranquilla, Colombia |
---|
Colombia 3, Bolivia 0
At Ciudad del Este, Paraguay |
---|
Paraguay 3, Ecuador 1
At Montevideo, Uruguay |
---|
Uruguay 1 Peru 0
Friday, March 25 |
---|
At Buenos Aires, Argentina |
Argentina 3, Venezuela 0
Tuesday, March 29 |
---|
At La Paz, Bolivia |
Bolivia vs. Brazil, 7:30 p.m.
At Santiago, Chile |
---|
Chile vs. Uruguay, 7:30 p.m.
At Guayaquil, Ecuador |
---|
Ecuador vs. Argentina, 7:30 p.m.
At Lima, Peru |
---|
Peru vs. Paraguay, 7:30 p.m.
At Puerto Ordaz, Venezuela |
---|
Venezuela vs. Colombia, 7:30 p.m.
SOUTH AMERICA-ASIA PLAYOFF |
---|
Monday, June 13, or Tuesday, June 14 |
At Qatar site TBA |
South America fifth place vs. Asia fifth place
___
ASIA | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
THIRD ROUND | |||||||
Top two teams in each group qualify | |||||||
Third-place teams advance | |||||||
GROUP A | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
q-South Korea | 9 | 7 | 2 | 0 | 13 | 2 | 23 |
q-Iran | 9 | 7 | 1 | 1 | 13 | 4 | 22 |
Utd Arab Emir. | 9 | 2 | 3 | 4 | 6 | 7 | 9 |
Iraq | 9 | 1 | 5 | 3 | 5 | 11 | 8 |
Lebanon | 9 | 1 | 3 | 5 | 5 | 11 | 6 |
Syria | 9 | 1 | 2 | 6 | 8 | 15 | 5 |
q-qualified
Thursday, March 24 |
---|
At Seoul, South Korea |
South Korea 2, Iran 0
At Beirut, Lebanon |
---|
Lebanon 0, Syria 3
At Baghdad, Iraq |
---|
Iraq 1, United Arab Emirates 0
Tuesday, March 29 |
---|
At Dubai, United Arab Emirates |
United Arab Emirates vs. South Korea, 9:45 a.m.
At Mashhad, Iran |
---|
Iran vs. Lebanon, 11:30 a.m.
At Dubai, United Arab Emirates |
---|
Syria vs. Iraq, noon
___
GROUP B | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
q-Japan | 9 | 7 | 0 | 2 | 11 | 3 | 21 |
q-Saudi Arabia | 9 | 6 | 2 | 1 | 11 | 6 | 20 |
p-Australia | 9 | 4 | 3 | 2 | 15 | 8 | 15 |
Oman | 9 | 3 | 2 | 4 | 9 | 10 | 11 |
China | 9 | 1 | 3 | 5 | 9 | 17 | 6 |
Vietnam | 9 | 1 | 0 | 8 | 7 | 18 | 3 |
q-qualified
p-advanced to playoff
Thursday, March 24 |
---|
At Sydney |
Australia 0, Japan 2
At Hanoi, Vietnam |
---|
Vietnam 0, Oman 1
At Sharjah, United Arab Emirates |
---|
China 1, Saudi Arabia 1
Tuesday, March 29 |
---|
At Saitama, Japan |
Japan vs. Vietnam, 6:35 a.m.
At Muscat, Oman |
---|
Oman vs. China, noon
At Jeddah, Saudi Arabia |
---|
Saudi Arabia vs. Australia, 2 p.m.
___
AFRICA |
---|
THIRD ROUND |
Home-and-home |
Winners qualify |
Egypt vs. Senegal |
Friday, March 25 |
At Cairo |
Egypt 1, Senegal 0
Tuesday, March 29 |
---|
At Diamniadio, Senegal |
Senegal vs. Egypt, 1 p.m.
Cameroon vs. Algeria |
---|
Friday, March 25 |
At Limbe, Cameroon |
Cameroon 0, Algeria 1
Tuesday, March 29 |
---|
At Blida, Algeria |
Algeria vs. Cameroon, 3:30 p.m.
Ghana vs. Nigeria |
---|
Friday, March 25 |
At Cape Coast, Ghana |
Ghana 0, Nigeria 0
Tuesday, March 29 |
---|
At Lagos, Nigeria |
Nigeria vs. Ghana, 1 p.m.
Democratic Republic of Congo vs. Morocco |
---|
Friday, March 25 |
At Kinshasha, Democratic Republic of Congo |
Democratic Republic of Congo 1, Morocco 1
Tuesday, March 29 |
---|
At Casablanca, Morocco |
Morocco vs. Democratic Republic of Congo, 3:30 p.m
Mali vs. Tunisia |
---|
Friday, March 25 |
At Bamako, Mali |
Mali 0, Tunisia 1
Tuesday, March 29 |
---|
At Radès, Tunisia |
Tunisia vs. Mali, 3:30 p.m.
OCEANIA | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
FIRST ROUND | |||||||
Top two teams in each group advance | |||||||
GROUP A | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
a-Solomon Islands | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 3 |
a-Tahiti | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 |
Cook Islands | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vanuatu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Cook Islands and Vanuatu withdrew following positive COVID-19 tests
Thursday, March 17 |
---|
At Doha, Qatar |
Cook Islands 0, Solomon Islands 2, not counted in standings.
Tahiti vs. Vanuatu, ccd.
Sunday, March 20 |
---|
At Doha, Qatar |
Cook Islands vs. Tahiti, ccd.
Solomon Islands vs. Vanuatu, ccd.
Thursday, March 24 |
---|
At Doha, Qatar |
Solomon Islands 2. Tahiti 1,
Vanuatu vs. Cook Islands, ccd.
___
GROUP B | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
a-New Zealand | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 2 | 9 |
a-Papua New Guinea | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | 6 |
Fiji | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 7 | 3 |
New Caledonia | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 10 | 0 |
a-advanced to semfinals
Friday, March 18 |
---|
At Doha, Qatar |
Papua New Guinea 0, New Zealand 1
New Caledonia 1, Fiji 2
Monday, March 21 |
---|
At Doha, Qatar |
Papua New Guinea 1, New Caledonia 0
New Zealand 4, Fiji 0
Thursday, March 24 |
---|
At Doha, Qatar |
Fiji 1, Papua New Guinea 2
New Zealand 7, New Caledonia 1
SEMIFINALS |
---|
Winners advance |
Sunday, March 27 |
At Doha, Qatar |
Solomon Islands 3, Papua New Guinea 2
New Zealand 1, Tahiti 0
FINAL |
---|
Winner plays CONCACAF fourth place |
Wednesday, March 30 |
At Doha, Qatar |
Solomon Islands vs. New Zealand, 1 p.m.
Copyright © 2024 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.