All Times EDT | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
NORTH AND CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN | |||||||
FINAL ROUND | |||||||
Top three teams qualify | |||||||
Fourth-place team advances to intercontinental playoff | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Mexico | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 |
Canada | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Honduras | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Costa Rica | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
El Salvador | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Panama | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
United States | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Jamaica | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Toronto |
Canada 1, Honduras 1
At Panama City, Panama |
---|
Panama 0, Costa Rica 0
At Mexico City |
---|
Mexico 2, Jamaica 1
At San Salvador, El Salvador |
---|
El Salvador 0, United States 0
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Kingston, Jamaica |
Jamaica vs. Panama, 6 p.m.
At San Salvador, El Salvador |
---|
El Salvador vs. Honduras, 7 p.m.
At San Jose, Costa Rica |
---|
Costa Rica vs. Mexico, 7 p.m.
At Nashville, Tenn |
---|
United States vs. Canada, 8:12 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Toronto |
Canada vs. El Salvador, 7:30 p.m.
At San Jose, Costa Rica |
---|
Costa Rica vs. Jamaica, 9 p.m.
At Panama City, Panama |
---|
Panama vs. Mexico, 9:05 p.m.
At San Pedro Sula, Honduras |
---|
Honduras vs. United States. 10:30 p.m.
Thursday, Oct. 7 |
---|
At Austin, Texas |
United States vs. Jamaica, 7:30 p.m.
At San Pedro Sula, Honduras |
---|
Honduras vs. Costa Rica, 8:05 p.m.
At Mexico City |
---|
Mexico vs. Canada, 9:40 p.m.
At San Salvador, El Salvador |
---|
El Salvador vs. Panama, 10:05 p.m.
Sunday, Oct. 10 |
---|
At San Jose, Costa Rica |
Costa Rica vs. El Salvador, 6 p.m.
At Kingston, Jamaica |
---|
Jamaica vs. Canada, 6 p.m.
At Mexico City |
---|
Mexico vs. Honduras, 6:45 p.m.
At Panama City, Panama |
---|
Panama vs. United States, 9:05 p.m.
Wednesday, Oct. 13 |
---|
At Columbus, Ohio |
United States vs. Costa Rica, 7 p.m.
At Toronto |
---|
Canada vs. Panama, 7:30 p.m.
At San Pedro Sula, Honduras |
---|
Honduras vs. Jamaica. 8:05 p.m.
At San Salvador, El Salvador |
---|
El Salvador vs. Mexico, 10:05 p.m.
Friday, Nov. 12 |
---|
Canada vs. Costa Rica
Honduras vs. Panama
El Salvador vs. Jamaica
United States vs. Mexico
Tuesday, Nov. 16 |
---|
Canada vs. Mexico
Costa Rica vs. Honduras
Panama vs. El Salvador
Jamaica vs. United States
Thursday, Jan. 27, 2022 |
---|
Honduras vs. Canada
United States vs. El Salvador
Costa Rica vs. Panama
Jamaica vs. Mexico
Sunday, Jan. 30, 2022 |
---|
Canada vs. United States
Honduras vs. El Salvador
Mexico vs. Costa Rica
Panama vs. Jamaica
Wednesday, Feb. 2, 2022 |
---|
El Salvador vs. Canada
United States vs. Honduras
Mexico vs. Panama
Jamaica vs. Costa Rica
Thursday, March 24, 2022 |
---|
Costa Rica vs. Canada
Panama vs. Honduras
Jamaica vs. El Salvador
Mexico vs. United States
Sunday, March 27, 2022 |
---|
Canada vs. Jamaica
Honduras vs. Mexico
El Salvador vs. Costa Rica
United States vs. Panama
Wednesday, March 30, 2022 |
---|
Panama vs. Canada
Jamaica vs. Honduras
Mexico vs. El Salvador
Costa Rica vs. United States
EUROPE | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Winners qualify | |||||||
Second-place teams advance to European playoffs | |||||||
along with two best Nations League group winners that did not qualify | |||||||
GROUP A | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Serbia | 4 | 3 | 1 | 0 | 11 | 6 | 10 |
Portugal | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 4 | 10 |
Luxembourg | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 8 | 6 |
Ireland | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 7 | 1 |
Azerbaijan | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 6 | 1 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Luxembourg |
Luxembourg 2, Azerbaijan 1
At São João da Venda, Portugal |
---|
Portugal 2, Ireland 1<.
Saturday, Sept. 4 |
---|
At Dublin, Ireland |
Ireland 1, Azerbaijan 1
At Belgrade, Serbia |
---|
Serbia 4, Luxembourg 1
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Baku, Azerbaijan |
Azerbaijan vs. Portugal, noon
At Dublin, Ireland |
---|
Ireland vs. Serbia, 2:45 p.m.
___
GROUP B | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Sweden | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 1 | 9 |
Spain | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 5 | 7 |
Kosovo | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 6 | 3 |
Greece | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 |
Georgia | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 5 | 1 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Batumii, Georgia |
Kosovo 1, Georgia 0
At Stockholm |
---|
Sweden 2, Spain 1
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Pristina, Kosovo |
Kosovo vs. Greece, 2:45 p.m.
At Badajoz, Spain |
---|
Spain vs. Georgia, 2:45 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Athens, Greece |
Greece vs. Sweden, 2:45 p.m.
At Pristina, Kosovo |
---|
Kosovo vs. Spain, 2:45 p.m.
___
GROUP C | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Italy | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 1 | 10 |
Switzerland | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | 6 |
Northern Ireland | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | 4 |
Bulgaria | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 6 | 2 |
Lithuania | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Florence, Italy |
Italy 1, Bulgaria 1
At Vilnius, Lithuania |
---|
Northern Ireland 4, Lithuania 1
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Sofia, Bulgaria |
Bulgaria vs. Lithuania, noon
At Basel, Switzerland |
---|
Switzerland vs. Italy, 2:45 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Reggio Emilia, Switzerland |
Italy vs. Lithuania, 2:45 p.m.
At Belfast, Northern Ireland |
---|
Northern Ireland vs. Switzerland, 2:45 p.m.
___
GROUP D | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
France | 5 | 2 | 3 | 0 | 6 | 3 | 9 |
Finland | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | 5 |
Ukraine | 5 | 0 | 5 | 0 | 6 | 6 | 5 |
Bosnia-Herz. | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | 2 |
Kazakhstan | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 6 | 2 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Nur-Sultan, Kazakhstan |
Kazakhstan 2, Ukraine 2
At Strasbourg, France |
---|
France 1, Bosnia-Herzegovina 1
Saturday, Sept. 4 |
---|
At Helsinki, Finland |
Finland 1, Kazakhstan 0
At Kyiv, Ukraine |
---|
Ukraine 1, France 1
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Zenica, Bosnia-Herzegovina |
Bosnia-Herzegovina vs. Kazakhstan, 2:45 p.m.
At Lyon, France |
---|
France vs. Finland, 2:45 p.m.
___
GROUP E | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Belgium | 4 | 3 | 1 | 0 | 17 | 4 | 10 |
Czech Republic | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 4 | 7 |
Wales | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 3 |
Belarus | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 11 | 3 |
Estonia | 3 | 0 | 0 | 3 | 6 | 15 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Ostrava, Czech Republic |
Czech 1, Republic Belarus 0
At Tallinn, Estonia |
---|
Belgium 5, Estonia 2
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Kazan, Russia |
Belarus vs. Wales, 9 a.m.
At Brussels |
---|
Belgium vs. Czech Republic, 2:45 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Minsk, Belarus |
Belarus vs. Belgium, 2:45 p.m.
At Cardiff, Wales |
---|
Wales vs. Estonia, 2:45 p.m.
___
GROUP F | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Denmark | 5 | 5 | 0 | 0 | 17 | 0 | 15 |
Israel | 5 | 3 | 1 | 1 | 14 | 6 | 10 |
Scotland | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 5 | 8 |
Austria | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 12 | 7 |
Faeroe Islands | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 13 | 1 |
Moldova | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 16 | 1 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Copenhagen, Denmark |
Denmark 2, Scotland 0
At Torsvollur, Faeroe Islands |
---|
Israel 4, Faeroe Islands 0
At Zimbru, Moldova |
---|
Austria 2, Moldova 0
Saturday, Sept. 4 |
---|
At Torsvollur, Faeroe Islands |
Denmark 1, Faeroe Islands 0
At Haifa, Israel |
---|
Israel 5, Austria 2
At Glasgow, Scotland |
---|
Scotland 1, Moldova 0
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Vienna, Austria |
Austria vs. Scotland, 2:45 p.m.
At Copenhagen, Denmark |
---|
Denmark vs. Israel, 2:45 p.m.
At Torsvollur, Faeroe Islands |
---|
Faeroe Islands vs. Moldova, 2:45 p.m.
___
GROUP G | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Turkey | 5 | 3 | 2 | 0 | 15 | 7 | 11 |
Netherlands | 5 | 3 | 1 | 1 | 16 | 5 | 10 |
Norway | 5 | 3 | 1 | 1 | 7 | 4 | 10 |
Montenegro | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 9 | 7 |
Latvia | 5 | 1 | 1 | 3 | 7 | 10 | 4 |
Gibraltar | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 20 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Riga, Latvia |
Latvia 3, Gibraltar 1
At Oslo, Norway |
---|
Norway 1, Netherlands 1
At Istanbul |
---|
Turkey 2, Montenegro 2
Saturday, Sept. 4 |
---|
At Riga, Latvia |
Norway 2, Latvia 0
At Gibraltar |
---|
Turkey 3, Gibraltar 0
At Eindhoven, Netherlands |
---|
Netherlands 4, Montenegro 0
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Podgorica, Montenegro |
Montenegro vs. Latvia, 2:45 p.m.
At Amsterdam |
---|
Netherlands vs. Turkey, 2:45 p.m.
At Oslo, Norway |
---|
Norway vs. Gibraltar, 2:45 p.m.
___
GROUP H | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Russia | 5 | 3 | 1 | 1 | 8 | 4 | 10 |
Croatia | 5 | 3 | 1 | 1 | 5 | 1 | 10 |
Slovenia | 5 | 2 | 1 | 2 | 4 | 4 | 7 |
Slovakia | 5 | 1 | 3 | 1 | 5 | 5 | 6 |
Malta | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 9 | 4 |
Cyprus | 5 | 1 | 1 | 3 | 1 | 6 | 4 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Ta’Qali, Malta |
Malta 3, Cyprus 0
At Moscow |
---|
Russia 0, Croatia 0
At Ljubljana, Slovenia |
---|
Slovenia 1, Slovakia 1
Saturday, Sept. 4 |
---|
At Nicosia, Cyprus |
Russia 2, Cyprus 0
At Ljubljana, Slovenia |
---|
Slovenia 1, Malta 0
At Ljubljana, Slovenia |
---|
Croatia 1, Slovakia 0
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Split, Croatia |
Croatia vs. Slovenia, 2:45 p.m.
At Moscow |
---|
Russia vs. Malta, 2:45 p.m.
At Bratislava, Slovakia |
---|
Slovakia vs. Cyprus, 2:45 p.m.
___
GROUP I | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
England | 4 | 4 | 0 | 0 | 13 | 1 | 12 |
Poland | 4 | 2 | 1 | 1 | 11 | 6 | 7 |
Hungary | 4 | 2 | 1 | 1 | 10 | 8 | 7 |
Albania | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 6 | 6 |
Andorra | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 8 | 3 |
San Marino | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 12 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Andorra La Vella, Andorra |
Andorra 2, San Marino 0
At Budapest, Hungary |
---|
England 4, Hungary 0
At Warsaw |
---|
Poland 4, Albania 1
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Tirana, Albania |
Albania vs. Hungary, noon
At London |
---|
England vs. Andorra, noon
At San Marino |
---|
San Marino vs. Poland, 2:45 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Tirana, Albania |
Albania vs. San Marino, 2:45 p.m.
At Budapest, Hungary |
---|
Hungary vs. Andorra, 2:45 p.m.
At Warsaw, Poland |
---|
Poland vs. England, 2:45 p.m.
___
GROUP J | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Armenia | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 2 | 10 |
Germany | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 2 | 9 |
North Macedonia | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 4 | 7 |
Romania | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 6 | 6 |
Iceland | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 8 | 3 |
Liechtenstein | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 12 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Reykjavík, Iceland |
Romania 2, Iceland 0
At St. Gallen, Switzerland |
---|
Germany 2, Liechtenstein 0
At Skopje, North Macedonia |
---|
North Macedonia 0, Armenia 0
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Reykjavík, Iceland |
Iceland vs. North Macedonia, noon
At Stuttgart, Germany |
---|
Germany vs. Armenia, 2:45 p.m.
At Bucharest, Romania |
---|
Romania vs. Liechtenstein, 2:45 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Yerevan, Armenia |
Armenia vs. Liechtenstein, noon
At Reykjavík, Iceland |
---|
Iceland vs. Germany, 2:45 p.m.
At Skopje, North Macedonia |
---|
North Macedonia vs. Romania, 2:45 p.m.
SOUTH AMERICA | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Top four teams qualify | |||||||
Fifth place advances to playoff | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Brazil | 7 | 7 | 0 | 0 | 17 | 2 | 21 |
Argentina | 7 | 4 | 3 | 0 | 12 | 6 | 15 |
Ecuador | 7 | 4 | 0 | 3 | 16 | 10 | 12 |
Uruguay | 7 | 2 | 3 | 2 | 8 | 8 | 9 |
Colombia | 7 | 2 | 3 | 2 | 12 | 14 | 9 |
Paraguay | 7 | 1 | 4 | 2 | 6 | 9 | 7 |
Chile | 7 | 1 | 3 | 3 | 8 | 9 | 6 |
Bolivia | 7 | 1 | 3 | 3 | 10 | 15 | 6 |
Peru | 7 | 1 | 2 | 4 | 7 | 15 | 5 |
Venezuela | 7 | 1 | 1 | 5 | 4 | 12 | 4 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At La Paz, Bolivia |
Bolivia 1, Colombia 1
At Quito, Ecuador |
---|
Ecuador 2, Paraguay 0
Friday, Sept. 3 |
---|
At Caracas, Venezuela |
Argentina 3, Venezuela 1<At Santiago, Chile
Brazil 1, Chile 0
At Lima, Peru |
---|
Peru 1, Uruguay 1
Sunday, Sept. 5 |
---|
At São Paulo, Brazil |
Brazil vs. Argentina, 3 p.m.
At Quito, Ecuador |
---|
Ecuador vs. Chile, 5 p.m.
At Montevideo, Uruguay |
---|
Uruguay vs. Bolivia, 6 p.m.
At Asunción, Paraguay |
---|
Paraguay vs. Colombia, 6 p.m.
Monday, Sept. 6 |
---|
At Lima, Peru |
Peru vs. Venezuela, 9 p.m.
Thursday, Sept. 9 |
---|
At Asunción, Paraguay |
Paraguay vs. Venezuela, 6:30 p.m.
At Montevideo, Uruguay |
---|
Uruguay vs. Ecuador, 6:30 p.m.
At Barranquilla, Colombia |
---|
Colombia vs. Chile, 7 p.m.
At Buenos Aires, Argentina |
---|
Argentina vs. Bolivia, 7:30 p.m.
Friday, Sept. 10 |
---|
At São Lourenço da Mata, Brazil |
Brazil vs. Peru, 8:30 p.m.
___
ASIA | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
THIRD ROUND | |||||||
Top two teams in each group qualify | |||||||
Third-place teams advance | |||||||
GROUP A | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Iran | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Iraq | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
South Korea | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Lebanon | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Utd Arab Emir. | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Syria | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Seoul, South Korea |
South Korea 0, Iraq 0
At Tehran, Iran |
---|
Iran 1, Syria 0
At Dubai, United Arab Emirates |
---|
United Arab Emirates 0, Lebanon 0
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Suwon, South Korea |
Lebanon vs. South Korea, 7 a.m.
At Amman, Jordan |
---|
Syria vs. United Arab Emirates, noon
At Doha, Qatar |
---|
Iraq vs. Iran, 2 p.m.
Thursday, Oct. 7 |
---|
Iraq vs. Lebanon
South Korea vs. Syria
United Arab Emirates vs. Iran
Tuesday, Oct. 12 |
---|
Iran vs. South Korea
Syria vs. Lebanon
United Arab Emirates vs. Iraq
Thursday, Nov. 11 |
---|
Iraq vs. Syria
Lebanon vs. Iran
South Korea vs. United Arab Emirates
Thursday, Nov. 16 |
---|
Iraq vs. South Korea
Lebanon vs. United Arab Emirates
Syria vs. Iran
Thursday, Jan. 27, 2022 |
---|
Iran vs. Iraq
South Korea vs. Lebanon
United Arab Emirates vs. Syria
Tuesday, Feb. 1, 2022 |
---|
Iran vs. United Arab Emirates
Lebanon vs. Iraq
Syria vs. South Korea
Thursday, March 24, 2022 |
---|
Iraq vs. United Arab Emirates
Lebanon vs. Syria
South Korea vs. Iran
Tuesday, March 29, 2022 |
---|
Iran vs. Lebanon
Syria vs. Iraq
United Arab Emirates vs. South Korea
___
GROUP B | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Australia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 |
Saudi Arabia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 3 |
Oman | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Japan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Vietnam | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 |
China | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Suita, Japan |
Oman 1, Japan 0
At Doha, Qatar |
---|
Australia 3, China 0
At Riyadh, Saudi Arabia |
---|
Saudi Arabia 3, Vietnam 1
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Hanoi, Vietnam |
Vietnam vs. Australia, 8 a.m.
At Doha, Qatar |
---|
China vs. Japan, 11 a.m.
At Muscat, Oman |
---|
Oman vs. Saudi Arabia, noon
Thursday, Oct. 7 |
---|
Australia vs. Oman
China vs. Vietnam
Saudi Arabia vs. Japan
Tuesday, Oct. 12 |
---|
Japan vs. Australia
Oman vs. Vietnam
Saudi Arabia vs. China
Thursday, Nov. 11 |
---|
Australia vs. Saudi Arabia
China vs. Oman
Vietnam vs. Japan
Thursday, Nov. 16 |
---|
China vs. Australia
Oman vs. Japan
Vietnam vs. Saudi Arabia
Thursday, Jan. 27, 2022 |
---|
Australia vs. Vietnam
Japan vs. China
Saudi Arabia vs. Oman
Tuesday, Feb. 1, 2022 |
---|
Japan vs. Saudi Arabia
Oman vs. Australia
Vietnam vs. China
Thursday, March 24, 2022 |
---|
Australia vs. Japan
China vs. Saudi Arabia
Vietnam vs. Oman
Tuesday, March 29, 2022 |
---|
Japan vs. Vietnam
Oman vs. China
Saudi Arabia vs. Australia
___
AFRICA | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
SECOND ROUND | |||||||
Group winners advance | |||||||
GROUP A | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Algeria | 1 | 1 | 0 | 0 | 8 | 0 | 3 |
Burkina Faso | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Niger | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 |
Djibouti | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Marrakesh, Morocco |
Burkina Faso 2, Niger 0
At Blida, Algeria |
---|
Algeria 8, Djibouti 0
Monday, Sept. 6 |
---|
At Rabat, Morocco |
Djibouti vs. Niger, 9 a.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Marrakesh, Morocco |
Burkina Faso vs. Algeria, 3 p.m.
GROUP B | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Tunisia | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 |
Zambia | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 |
Mauritania | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 |
Equatorial Guinea | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 |
Friday, Sept. 3 | |||||||
At Nouakchott, Mauritania |
Zambia 2, Mauritania 1
At Radès, Tunisia |
---|
Tunisia 3, Equatorial Guinea 0
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Ndola, Zambia |
Zambia vs. Tunisia, 9 a.m.
At Malabo, Equatorial Guinea |
---|
Equatoria Guinea vs. Mauritania, noon
GROUP C | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Nigeria | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Cape Verde | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Cent. Afr. Republic | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Liberia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Douala, Cameroon |
Central African Republic 1, Cape Verde 1
Friday, Sept. 3 |
---|
At Lagos, Nigeria |
Nigeria 2, Liberia 0
Monday, Sept. 6 |
---|
At Monrovia, Liberia |
Liberia vs. Central African Republic, noon
Tuesday, Sept. 7 |
---|
Cape Verde vs. Nigeria, noon
GROUP D | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Cameroon | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Ivory Coast | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Mozambique | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Malawi | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 |
Friday, Sept. 3 | |||||||
At Maputo, Mozambique |
Mozambique 0, Ivory Coast 0
At Yaoundé, Cameroon |
---|
Cameroon 2, Malawi 0
Monday, Sept. 6 |
---|
At Abidjan, Ivory Coast |
Ivory Coast vs. Cameroon, 3 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Johannesburg, South Africa |
Malawi vs. Mozambique, 9 a.m.
GROUP E | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Mali | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Kenya | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Uganda | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Rwanda | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Agadir, Morocco |
Mali 1, Rwanda 0
Thursday, Sept. 2 |
---|
At Nairobi, Kenya |
Kenya 0, Uganda 0
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Kigali, Rwanda |
Rwanda vs. Kenya, 9 a.m.
Monday, Sept. 6 |
---|
At Entebbe, Uganda |
Uganda vs. Mali, 9 a.m.
GROUP F | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Libya | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 |
Egypt | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Gabon | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 |
Angola | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Benghazi, Libya |
Libya 2, Gabon 1
At Cairo |
---|
Egypt 1, Angola 0
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Franceville, Gabon |
Gabon vs. Egypt, 3 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Luanda, Angola |
Angola vs. Libya, 3 p.m.
GROUP G | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Ghana | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
South Africa | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Zimbabwe | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Ethiopia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Friday, Sept. 3 | |||||||
At Harare, Zimbabwe |
Zimbabwe 0, South Africa 0
At Cape Coast, Ghana |
---|
Ghana 1, Ethiopia 0
Monday, Sept. 6 |
---|
At Johannesburg |
South Africa vs. Ghana, noon
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Bahir Dar, Ethiopia |
Ethiopia vs. Zimbabwe, noon
GROUP H | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Senegal | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Republic of Congo | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Namibia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Togo | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Thiès, Senegal |
Senegal 2, Togo 0
Thursday, Sept. 2 |
---|
At Johannesburg |
Namibia 1, Republic of Congo 1
Sunday, Sept. 5 |
---|
Lomé, Togo |
Togo vs. Namibia, noon
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Brazzaville, Republic of Congo |
Republic of Congo vs. Senegal, noon
GROUP I | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Morocco | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Guinea | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Guinea-Bissau | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Sudan | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Nouakchott, Mauritania |
Guinea-Bissau 1, Guinea 1
Thursday, Sept. 2 |
---|
At Rabat, Morocco |
Morocco 2, Sudan 0
Monday, Sept. 6 |
---|
At Conakry, Guinea |
Guinea vs. Morocco, noon
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Omdurman, Sudan |
Sudan vs. Guinea-Bissau, 3 p.m.
GROUP J | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Benin | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Dem. Rep. of Congo | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Tanzania | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Magadascar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Lubumbashi, Democratic Republic of Congo |
Democratic Republic of Congo 1, Tanzania 1
At Antananarivo, Madagascar |
---|
Benin 1, Madagascar 0
Monday, Sept. 6 |
---|
At Cotonou, Benin |
Benin vs. Democratic Republic of Congo, 9 a.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Dar es Salaam, Tanzania |
Tanzania vs. Madagascar, 9 a.m.
Copyright © 2024 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.