At Tokyo
MEN
Five
Caeleb Dressel, United States, Swimming, 5 gold
Four
Duncan Scott, Britain, Swimming, 1 gold, 3 silver
Three
James Guy, Britain, Swimming, 2 gold, 1 silver
Daiki Hashimoto, Japan, Artistic Gymnastics, 2 gold, 1 silver
Adam Peaty, Britain, Swimming, 2 gold, 1 silver
Evgeny Rylov, ROC, Swimming, 2 gold, 1 silver
Harrie Lavreysen, Netherlands, Cycling Track, 2 gold, 1 bronze
Ryan Murphy, United States, Swimming, 1 gold, 1 silver, 1 bronze
Nikita Nagornyy, ROC, Artistic Gymnastics, 1 gold, 2 bronze
Andre de Grasse, Canada, Athletics, 1 gold, 2 bronze
Kyle Chalmers, Australia, Swimming, 1 silver, 2 bronze
Ruoteng Xiao, China, Artistic Gymnastics, 1 silver, 2 bronze
Two
Zach Apple, United States, Swimming, 2 gold
Tom Dean, Britain, Swimming, 2 gold
Robert Finke, United States, Swimming, 2 gold
Lamont Marcell Jacobs, Italy, Athletics, 2 gold
Je Deok Kim, South Korea, Archery, 2 gold
Long Ma, China, Table Tennis, 2 gold
Blake Pieroni, United States, Swimming, 2 gold
Siyi Xie, China, Diving, 2 gold
Hifumi Abe, Japan, Judo, 1 gold, 1 silver
Denis Abliazin, ROC, Artistic Gymnastics, 1 gold, 1 silver
Rai Benjamin, United States, Athletics, 1 gold, 1 silver
Yuan Cao, China, Diving, 1 gold, 1 silver
Joshua Cheptegei, Uganda, Athletics, 1 gold, 1 silver
Zhendong Fan, China, Table Tennis, 1 gold, 1 silver
Peder Fredricson, Sweden, Equestrian, 1 gold, 1 silver
Lasse Norman Hansen, Denmark, Cycling Track, 1 gold, 1 silver
Jeffrey Hoogland, Netherlands, Cycling Track, 1 gold, 1 silver
Jason Kenny, Britain, Cycling Track, 1 gold, 1 silver
Tom McEwen, Britain, Equestrian, 1 gold, 1 silver
Kristof Milak, Hungary, Swimming, 1 gold, 1 silver
Takanori Nagase, Japan, Judo, 1 gold, 1 silver
Shohei Ono, Japan, Judo, 1 gold, 1 silver
Matthew Walls, Britain, Cycling Track, 1 gold, 1 silver
Zongyuan Wang, China, Diving, 1 gold, 1 silver
Aaron Wolf, Japan, Judo, 1 gold, 1 silver
Xin Xu, China, Table Tennis, 1 gold, 1 silver
Alex Yee, Britain, Triathlon, 1 gold, 1 silver
Thomas Daley, Britain, Diving, 1 gold, 1 bronze
Bryce Deadmon, United States, Athletics, 1 gold, 1 bronze
Junghwan Kim, South Korea, Fencing, 1 gold, 1 bronze
Jun Mizutani, Japan, Table Tennis, 1 gold, 1 bronze
Vernon Norwood, United States, Athletics, 1 gold, 1 bronze
Wei Pang, China, Shooting, 1 gold, 1 bronze
Teddy Riner, France, Judo, 1 gold, 1 bronze
Trevor Stewart, United States, Athletics, 1 gold, 1 bronze
Izaac Stubblety-Cook, Australia, Swimming, 1 gold, 1 bronze
Aron Szilagyi, Hungary, Fencing, 1 gold, 1 bronze
Florian Wellbrock, Germany, Marathon Swimming, Swimming, 1 gold, 1 bronze
Haoran Yang, China, Shooting, 1 gold, 1 bronze
Jingyuan Zou, China, Artistic Gymnastics, 1 gold, 1 bronze
Arno Kamminga, Netherlands, Swimming, 2 silver
Hao Liu, China, Canoe Sprint, 2 silver
Luigi Samele, Italy, Fencing, 2 silver
Jack Carlin, Britain, Cycling Track, 1 silver, 1 bronze
Thomas Ceccon, Italy, Swimming, 1 silver, 1 bronze
Luke Greenbank, Britain, Swimming, 1 silver, 1 bronze
Andrew Hoy, Australia, Equestrian, 1 silver, 1 bronze
Sergey Kamenskiy, ROC, Shooting, 1 silver, 1 bronze
Kazuma Kaya, Japan, Artistic Gymnastics, 1 silver, 1 bronze
Kliment Kolesnikov, ROC, Swimming, 1 silver, 1 bronze
Alessandro Miressi, Italy, Swimming, 1 silver, 1 bronze
Dimitrij Ovtcharov, Germany, Table Tennis, 1 silver, 1 bronze
Gregorio Paltrinieri, Italy, Swimming, Marathon Swimming, 1 silver, 1 bronze
Mykhailo Romanchuk, Ukraine, Swimming, 1 silver, 1 bronze
Eduard Trippel, Germany, Judo, 1 silver, 1 bronze
Federico Burdisso, Italy, Swimming, 2 bronze
Takaharu Furukawa, Japan, Archery, 2 bronze
Alexander Graham, Australia, Swimming, 2 bronze
Zac Incerti, Australia, Swimming, 2 bronze
Nicolo Martinenghi, Italy, Swimming, 2 bronze
Matthew Temple, Australia, Swimming, 2 bronze
___
WOMEN
Seven
Emma McKeon, Australia, Swimming, 4 gold, 3 bronze
Four
Kaylee McKeown, Australia, Swimming, 3 gold, 1 bronze
Kathleen Ledecky, United States, Swimming, 2 gold, 2 silver
Yufei Zhang, China, Swimming, 2 gold, 2 silver
Ariarne Titmus, Australia, Swimming, 2 gold, 1 silver, 1 bronze
Three
San An, South Korea, Archery, 3 gold
Lisa Carrington, New Zealand, Canoe Sprint, 3 gold
Elaine Thompson-Herah, Jamaica, Athletics, 3 gold
Vitalina Batsarashkina, ROC, Shooting, 2 gold, 1 silver
Cate Campbell, Australia, Swimming, 2 gold, 1 bronze
Sifan Hassan, Netherlands, Athletics, 2 gold, 1 bronze
Mollie O’Callaghan, Australia, Swimming, 2 gold, 1 bronze
Mima Ito, Japan, Table Tennis, 1 gold, 1 silver, 1 bronze
Sunisa Lee, United States, Artistic Gymnastics, 1 gold, 1 silver, 1 bronze
Margaret Macneil, Canada, Swimming, 1 gold, 1 silver, 1 bronze
Shericka Jackson, Jamaica, Athletics, 1 gold, 2 bronze
Angelina Melnikova, ROC, Artistic Gymnastics, 1 gold, 2 bronze
Brianna Throssell, Australia, Swimming, 1 gold, 2 bronze
Lilly King, United States, Swimming, 2 silver, 1 bronze
Kylie Masse, Canada, Swimming, 2 silver, 1 bronze
Regan Smith, United States, Swimming, 2 silver, 1 bronze
Penny Oleksiak, Canada, Swimming, 1 silver, 2 bronze
Two
Clarisse Agbegnenou, France, Judo, 2 gold
Meng Chen, China, Table Tennis, 2 gold
Svetlana Kolesnichenko, ROC, Artistic Swimming, 2 gold
Sydney McLaughlin, United States, Athletics, 2 gold
Athing Mu, United States, Athletics, 2 gold
Yui Ohashi, Japan, Swimming, 2 gold
Sofia Pozdniakova, ROC, Fencing, 2 gold
Svetlana Romashina, ROC, Artistic Swimming, 2 gold
Tingmao Shi, China, Diving, 2 gold
Qian Yang, China, Shooting, 2 gold
Jessica von Bredow-Werndl, Germany, Equestrian, 2 gold
Uta Abe, Japan, Judo, 1 gold, 1 silver
Rebeca Andrade, Brazil, Artistic Gymnastics, 1 gold, 1 silver
Chizuru Arai, Japan, Judo, 1 gold, 1 silver
Katie Archibald, Britain, Cycling Track, 1 gold, 1 silver
Iga Baumgart-Witan, Poland, Athletics, 1 gold, 1 silver
Belinda Bencic, Switzerland, Tennis, 1 gold, 1 silver
Amandine Buchard, France, Judo, 1 gold, 1 silver
Yuxi Chen, China, Diving, 1 gold, 1 silver
Tamara Csipes, Hungary, Canoe Sprint, 1 gold, 1 silver
Sarah Leonie Cysique, France, Judo, 1 gold, 1 silver
Inna Deriglazova, ROC, Fencing, 1 gold, 1 silver
Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica, Athletics, 1 gold, 1 silver
Kerri Gowler, New Zealand, Rowing, 1 gold, 1 silver
Shori Hamada, Japan, Judo, 1 gold, 1 silver
Malgorzata Holub-Kowalik, Poland, Athletics, 1 gold, 1 silver
Lydia Jacoby, United States, Swimming, 1 gold, 1 silver
Natalia Kaczmarek, Poland, Athletics, 1 gold, 1 silver
Laura Kenny, Britain, Cycling Track, 1 gold, 1 silver
Madeleine Malonga, France, Judo, 1 gold, 1 silver
Dalilah Muhammad, United States, Athletics, 1 gold, 1 silver
Grace Prendergast, New Zealand, Rowing, 1 gold, 1 silver
Tatjana Schoenmaker, South Africa, Swimming, 1 gold, 1 silver
Akira Sone, Japan, Judo, 1 gold, 1 silver
Yingsha Sun, China, Table Tennis, 1 gold, 1 silver
Justyna Swiety-Ersetic, Poland, Athletics, 1 gold, 1 silver
Georgia Taylor-Brown, Britain, Triathlon, 1 gold, 1 silver
Sofya Velikaya, ROC, Fencing, 1 gold, 1 silver
Han Wang, China, Diving, 1 gold, 1 silver
Isabell Werth, Germany, Equestrian, 1 gold, 1 silver
Junxuan Yang, China, Swimming, 1 gold, 1 silver
Annemiek van Vleuten, Netherlands, Cycling Road, 1 gold, 1 silver
Dora Bodonyi, Hungary, Canoe Sprint, 1 gold, 1 bronze
Bronte Campbell, Australia, Swimming, 1 gold, 1 bronze
Nina Christen, Switzerland, Shooting, 1 gold, 1 bronze
Romane Dicko, France, Judo, 1 gold, 1 bronze
Kendall Ellis, United States, Athletics, 1 gold, 1 bronze
Allyson Felix, United States, Athletics, 1 gold, 1 bronze
Jessica Fox, Australia, Canoe Slalom, 1 gold, 1 bronze
Meg Harris, Australia, Swimming, 1 gold, 1 bronze
Lynna Irby, United States, Athletics, 1 gold, 1 bronze
Ranxin Jiang, China, Shooting, 1 gold, 1 bronze
Larisa Korobeynikova, ROC, Fencing, 1 gold, 1 bronze
Danuta Kozak, Hungary, Canoe Sprint, 1 gold, 1 bronze
Katrina Lehis, Estonia, Fencing, 1 gold, 1 bronze
Bingjie Li, China, Swimming, 1 gold, 1 bronze
Emily Seebohm, Australia, Swimming, 1 gold, 1 bronze
Jennifer Valente, United States, Cycling Track, 1 gold, 1 bronze
Kaylin Whitney, United States, Athletics, 1 gold, 1 bronze
Madison Wilson, Australia, Swimming, 1 gold, 1 bronze
Siobhan Bernadette Haughey, Hong Kong, Swimming, 2 silver
Xuechen Huang, China, Artistic Swimming, 2 silver
Elena Osipova, ROC, Archery, 2 silver
Marileidy Paulino, Dominican Republic, Athletics, 2 silver
Wenyan Sun, China, Artistic Swimming, 2 silver
Simone Biles, United States, Artistic Gymnastics, 1 silver, 1 bronze
Erika Brown, United States, Swimming, 1 silver, 1 bronze
Manon Brunet, France, Fencing, 1 silver, 1 bronze
Liudmyla Luzan, Ukraine, Canoe Sprint, 1 silver, 1 bronze
Karolina Naja, Poland, Canoe Sprint, 1 silver, 1 bronze
Alessandra Perilli, San Marino, Shooting, 1 silver, 1 bronze
Anna Pulawska, Poland, Canoe Sprint, 1 silver, 1 bronze
Taylor Ruck, Canada, Swimming, 1 silver, 1 bronze
Kayla Sanchez, Canada, Swimming, 1 silver, 1 bronze
Allison Schmitt, United States, Swimming, 1 silver, 1 bronze
Gabrielle Thomas, United States, Athletics, 1 silver, 1 bronze
Laurence Vincent-Lapointe, Canada, Canoe Sprint, 1 silver, 1 bronze
Abbey Weitzeil, United States, Swimming, 1 silver, 1 bronze
Tsukasa Yoshida, Japan, Judo, 1 silver, 1 bronze
Katie Zaferes, United States, Triathlon, 1 silver, 1 bronze
Charlotte Dujardin, Britain, Equestrian, 2 bronze
Marta Fiedina, Ukraine, Artistic Swimming, 2 bronze
Hali Flickinger, United States, Swimming, 2 bronze
Emma Aastrand Jorgensen, Denmark, Canoe Sprint, 2 bronze
Yulia Karimova, ROC, Shooting, 2 bronze
Anastasiya Savchuk, Ukraine, Artistic Swimming, 2 bronze
Anna-Maria Wagner, Germany, Judo, 2 bronze
Copyright © 2024 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.