Olympic Athletics Results

Friday

Men

50km Race Walk

Final

1. Dawid Tomala, Poland, 3:50:08.

2. Jonathan Hilbert, Germany, 3:50:44.

3. Evan Dunfee, Canada, 3:50:59.

4. Marc Tur, Spain, 3:51:08.

5. Joao Vieira, Portugal, 3:51:28.

6. Masatora Kawano, Japan, 3:51:56.

7. Bian Tongda, China, 3:52:01.

8. Rhydian Cowley, Australia, 3:52:01.

9. Veli-Matti Partanen, Finland, 3:52:39.

10. Brendan Boyce, Ireland, 3:53:40.

11. Jose Montana, Colombia, 3:53:50.

12. Artur Brzozowski, Poland, 3:54:08.

13. Jorge Ruiz, Colombia, 3:55:30.

14. Matej Toth, Slovakia, 3:56:23.

15. Jose Leyver, Mexico, 3:56:53.

16. Quentin Rew, New Zealand, 3:57:33.

17. Mate Helebrandt, Hungary, 3:57:53.

18. Diego Pinzon, Colombia, 3:57:54.

19. Andres Chocho, Ecuador, 3:59:03.

20. Bence Venyercsan, Hungary, 3:59:05.

21. Wang Qin, China, 3:59:35.

22. Dzmitry Dziubin, Belarus, 4:00:25.

23. Andrea Agrusti, Italy, 4:01:10.

24. Marius Iulian Cocioran, Romania, 4:01:43.

25. Maryan Zakalnytskyy, Ukraine, 4:02:53.

26. Jarkko Kinnunen, Finland, 4:04:28.

27. Jhonatan Javier Amores Carua, Ecuador, 4:05:47.

28. Luo Yadong, China, 4:06:17.

29. Alex Wright, Ireland, 4:06:20.

30. Hayato Katsuki, Japan, 4:06:32.

31. Artur Mastianica, Lithuania, 4:06:43.

32. Satoshi Maruo, Japan, 4:06:44.

33. Carl Dohmann, Germany, 4:07:18.

34. Bernardo Uriel Barrondo, Guatemala, 4:08:34.

35. Jesus Angel Garcia, Spain, 4:10:03.

36. Alexandros Papamichail, Greece, 4:12:49.

37. Arnis Rumbenieks, Latvia, 4:13:33.

38. Aleksi Ojala, Finland, 4:14:02.

39. Valeriy Litaniuk, Ukraine, 4:14:05.

40. Marc Mundell, South Africa, 4:14:37.

41. Michal Morvay, Slovakia, 4:15:22.

42. Nathaniel Seiler, Germany, 4:15:37.

43. Vit Hlavac, Czech Republic, 4:15:40.

44. Horacio Nava, Mexico, 4:19:00.

45. Mathieu Bilodeau, Canada, 4:20:36.

46. Lukas Gdula, Czech Republic, 4:33:06.

47. Claudio Paulino Villanueva Flores, Ecuador, 4:53:09.

48. Yohann Diniz, France, DNF.

48. Luis Angel Sanchez, Guatemala, DNF.

48. Gurpreet Singh, India, DNF.

48. Marco de Luca, Italy, DNF.

48. Teodorico Caporaso, Italy, DNF.

48. Isaac Palma, Mexico, DNF.

48. Havard Haukenes, Norway, DNF.

48. Rafal Augustyn, Poland, DNF.

48. Luis Manuel Corchete, Spain, DNF.

48. Ivan Banzeruk, Ukraine, DNF.

48. Erick Bernabe Barrondo, Guatemala, DQ.

48. Ruslans Smolonskis, Latvia, DQ.

4 x 400m Relay

Round 1

Heat 1

1. United States (Trevor Stewart; Randolph Ross; Bryce Deadmon; Vernon Norwood), 2:57.77 (Q).

2. Botswana (Isaac Makwala; Baboloki Thebe; Zibane Ngozi; Bayapo Ndori), 2:58.33 (Q).

3. Trinidad and Tobago (Deon Lendore; Jereem Richards; Machel Cedenio; Dwight St. Hillaire), 2:58.60 (Q).

4. Italy (Alessandro Sibilio; Vladimir Aceti; Edoardo Scotti; Davide Re), 2:58.91.

5. Netherlands (Jochem Dobber; Terrence Agard; Tony van Diepen; Ramsey Angela), 2:59.06.

6. Britain (Cameron Chalmers; Joseph Brier; Lee Thompson; Michael Ohioze), 3:03.29.

7. Czech Republic (Patrik Sorm; Pavel Maslak; Michal Desensky; Vit Muller), 3:03.61.

8. Germany (Marvin Schlegel; Luke Campbell; Jean Paul Bredau; Manuel Sanders), 3:03.62.

Heat 2

1. Poland (Dariusz Kowaluk; Karol Zalewski; Jakub Krzewina; Kajetan Duszynski), 2:58.55 (Q).

2. Jamaica (Demish Gaye; Jaheel Hyde; Karayme Bartley; Nathon Allen), 2:59.29 (Q).

3. Belgium (Alexander Doom; Jonathan Sacoor; Dylan Borlee; Jonathan Borlee), 2:59.37 (Q).

4. India (Muhammed Anas Yahiya; Noah Nirmal Tom; Arokia Rajiv; Amoj Jacob), 3:00.25.

5. Japan (Rikuya Ito; Kaito Kawabata; Kentaro Sato; Aoto Suzuki), 3:00.76.

6. France (Thomas Jordier; Muhammad Kounta; Ludovic Ouceni; Gilles Biron), 3:00.81.

7. South Africa (Lythe Pillay; Zakithi Nene; Ranti Marvin Dikgale; Thapelo Phora), 3:01.18.

8. Colombia (Jhon Alejandro Perlaza; Diego Palomeque; Raul Hernan Mena Pedroza; Jhon Alexander Solis), 3:03.20.

5000m

Final

1. Joshua Cheptegei, Uganda, 12:58.15.

2. Mohammed Ahmed, Canada, 12:58.61.

3. Paul Chelimo, United States, 12:59.05.

4. Nicholas Kipkorir Kimeli, Kenya, 12:59.17.

5. Jacob Kiplimo, Uganda, 13:02.40.

6. Birhanu Balew, Bahrain, 13:03.20.

7. Justyn Knight, Canada, 13:04.38.

8. Mohamed Katir, Spain, 13:06.60.

9. Grant Fisher, United States, 13:08.40.

10. Milkesa Mengesha, Ethiopia, 13:08.50.

11. Andrew Butchart, Britain, 13:09.97.

12. Luis Grijalva, Guatemala, 13:10.09.

13. Jimmy Gressier, France, 13:11.33.

14. William Kincaid, United States, 13:17.20.

15. Dawit Fikadu, Bahrain, 13:20.24.

16. Oscar Chelimo, Uganda, 13:44.45.

4 x 100m Relay

Final

1. Italy (Lorenzo Patta; Lamont Marcell Jacobs; Eseosa Fostine Desalu; Filippo Tortu), 37.50.

2. Britain (Chijindu Ujah; Zharnel Hughes; Richard Kilty; Nethaneel Mitchell-Blake), 37.51.

3. Canada (Aaron Brown; Jerome Blake; Brendon Rodney; Andre de Grasse), 37.70.

4. China (Tang Xingqiang; Xie Zhenye; Su Bingtian; Wu Zhiqiang), 37.79.

5. Jamaica (Jevaughn Minzie; Julian Forte; Yohan Blake; Oblique Seville), 37.84.

6. Germany (Julian Reus; Joshua Hartmann; Deniz Almas; Lucas Ansah-Peprah), 38.12.

7. Japan (Shuhei Tada; Ryota Yamagata; Yoshihide Kiryu; Yuki Koike), DNF.

7. Ghana (Sean Safo-Antwi; Benjamin Azamati-Kwaku; Emmanuel Yeboah; Joseph Paul Amoah), DQ.

Women

20km Race Walk

Final

1. Antonella Palmisano, Italy, 1:29:12.

2. Sandra Lorena Arenas, Colombia, 1:29:37.

3. Liu Hong, China, 1:29:57.

4. Maria Perez, Spain, 1:30:05.

5. Alegna Gonzalez, Mexico, 1:30:33.

6. Jemima Montag, Australia, 1:30:39.

7. Qieyang Shijie, China, 1:31:04.

8. Antigoni Ntrismpioti, Greece, 1:31:24.

9. Paola Perez, Ecuador, 1:31:26.

10. Katarzyna Zdzieblo, Poland, 1:31:29.

11. Erica Sena, Brazil, 1:31:39.

12. Yang Jiayu, China, 1:31:54.

13. Nanako Fujii, Japan, 1:31:55.

14. Raquel Gonzalez, Spain, 1:31:57.

15. Kumiko Okada, Japan, 1:31:57.

16. Elvira Khasanova, ROC, 1:31:58.

17. . Priyanka, India, 1:32:36.

18. Valentina Trapletti, Italy, 1:33:12.

19. Mariia Sakharuk, Ukraine, 1:34:04.

20. Ana Cabecinha, Portugal, 1:34:08.

21. Noelia Vargas, Costa Rica, 1:35:07.

22. Meryem Bekmez, Turkey, 1:35:08.

23. Anastasiya Rarovskaya, Belarus, 1:35:09.

24. Mary Luz Andia, Peru, 1:35:25.

25. Sandra Viviana Galvis, Colombia, 1:35:36.

26. Brigita Virbalyte, Lithuania, 1:35:56.

27. Hanna Shevchuk, Ukraine, 1:36:27.

28. Karla Jaramillo, Ecuador, 1:36:32.

29. Kiriaki Filitisakou, Greece, 1:36:51.

30. Tereza Durdiakova, Czech Republic, 1:36:58.

31. Anna Terlyukevich, Belarus, 1:37:22.

32. Bhawna Jat, India, 1:37:38.

33. Robyn Stevens, United States, 1:37:42.

34. Laura Garcia-Caro, Spain, 1:37:48.

35. Ching Siu Nga, Hong Kong, 1:37:53.

36. Leydi Guerra, Peru, 1:38:10.

37. Katie Hayward, Australia, 1:38:11.

38. Rebecca Henderson, Australia, 1:38:21.

39. Ayse Tekdal, Turkey, 1:38:40.

40. Kaori Kawazoe, Japan, 1:39:31.

41. Evin Demir, Turkey, 1:39:55.

42. Aiman Ratova, Kazakhstan, 1:40:02.

43. Lyudmila Olyanovska, Ukraine, 1:40:20.

44. Mirna Ortiz, Guatemala, 1:40:23.

45. Maria Katerinka Czakova, Slovakia, 1:41:29.

46. Barbara Kovacs, Hungary, 1:41:49.

47. Valeria Ortuno, Mexico, 1:41:50.

48. Angela Castro, Bolivia, 1:42:25.

49. Viktoryia Rashchupkina, Belarus, 1:43:33.

50. Mayra Perez, Guatemala, 1:44:30.

51. Ilse Guerrero, Mexico, 1:45:47.

52. Eleonora Anna Giorgi, Italy, 1:46:36.

53. Panagiota Tsinopoulou, Greece, 1:47:19.

54. Glenda Morejon, Ecuador, DNF.

54. Yehualeye Beletew, Ethiopia, DNF.

54. Saskia Feige, Germany, DNF.

54. Viktoria Madarasz, Hungary, DNF.

54. Kimberly Garcia Leon, Peru, DNF.

Javelin Throw

Final

1. Liu Shiying, China, (66.34), 217-8.

2. Maria Andrejczyk, Poland, (64.61), 211-11 3-4.

3. Kelsey-Lee Barber, Australia, (64.56), 211-9 3-4.

4. Eda Tugsuz, Turkey, (64.00), 209-11 3-4.

5. Lyu Huihui, China, (63.41), 208-0 1-2.

6. Kathryn Mitchell, Australia, (61.82), 202-10.

7. Liveta Jasiunaite, Lithuania, (60.06), 197-0 3-4.

8. Mackenzie Little, Australia, (59.96), 196-8 3-4.

9. Christin Hussong, Germany, (59.94), 196-8.

10. Maggie Malone, United States, (59.82), 196-3 1-4.

11. Madara Palameika, Latvia, (58.70), 192-7 1-4.

12. Haruka Kitaguchi, Japan, (55.42), 181-10.

400m

Final

1. Shaunae Miller-Uibo, Bahamas, 48.36.

2. Marileidy Paulino, Dominican Republic, 49.20.

3. Allyson Felix, United States, 49.46.

4. Stephenie Ann McPherson, Jamaica, 49.61.

5. Candice McLeod, Jamaica, 49.87.

6. Jodie Williams, Britain, 49.97.

7. Quanera Hayes, United States, 50.88.

8. Roxana Gomez, Cuba, DNF.

1500m

Final

1. Faith Kipyegon, Kenya, 3:53.11.

2. Laura Muir, Britain, 3:54.50.

3. Sifan Hassan, Netherlands, 3:55.86.

4. Freweyni Gebreezibeher, Ethiopia, 3:57.60.

5. Gabriela Debues-Stafford, Canada, 3:58.93.

6. Linden Hall, Australia, 3:59.01.

7. Winnie Nanyondo, Uganda, 3:59.80.

8. Nozomi Tanaka, Japan, 3:59.95.

9. Marta Perez, Spain, 4:00.12.

10. Elinor Purrier St. Pierre, United States, 4:01.75.

11. Jessica Hull, Australia, 4:02.63.

12. Cory Ann McGee, United States, 4:05.50.

13. Kristiina Maki, Czech Republic, 4:11.76.

4 x 100m Relay

Final

1. Jamaica (Briana Williams; Elaine Thompson-Herah; Shelly-Ann Fraser-Pryce; Shericka Jackson), 41.02.

2. United States (Javianne Oliver; Teahna Daniels; Jenna Prandini; Gabrielle Thomas), 41.45.

3. Britain (Asha Philip; Imani Lansiquot; Dina Asher-Smith; Daryll Neita), 41.88.

4. Switzerland (Riccarda Dietsche; Ajla del Ponte; Mujinga Kambundji; Salome Kora), 42.08.

5. Germany (Rebekka Haase; Alexandra Burghardt; Tatjana Pinto; Gina Luckenkemper), 42.12.

6. China (Liang Xiaojing; Ge Manqi; Huang Guifen; Wei Yongli), 42.71.

7. France (Carolle Zahi; Orlann Ombissa-Dzangue; Gemima Joseph; Cynthia Leduc), 42.89.

8. Netherlands (Nadine Visser; Dafne Schippers; Marije van Hunenstijn; Naomi Sedney), DNF.

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

Related Categories:

Asia News | Sports | World News

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up