2022 World Cup Qualifying Glance

All Times EDT
NORTH AND CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN
FINAL ROUND
Top three teams qualify
Fourth-place team advances to intercontinental playoff
GP W D L GF GA Pts
Costa Rica 0 0 0 0 0 0 0
Honduras 0 0 0 0 0 0 0
Jamaica 0 0 0 0 0 0 0
Mexico 0 0 0 0 0 0 0
United States 0 0 0 0 0 0 0
El Salvador 0 0 0 0 0 0 0
Canada 0 0 0 0 0 0 0
Panama 0 0 0 0 0 0 0
Thursday, Sept. 2
At Toronto

Canada vs. Honduras, 8:05 p.m.

At Panama City, Panama

Panama vs. Costa Rica, 9:05 p.m.

At Mexico City

Mexico vs. Jamaica, 10 p.m.

At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. United States, 10:05 p.m.

Sunday, Sept. 5
At Kingston, Jamaica

Jamaica vs. Panama, 6 p.m.

At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. Honduras, 7 p.m.

At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. Mexico, 7 p.m.

At Nashville, Tenn

United States vs. Canada, 8 p.m.

Wednesday, Sept. 8
At Toronto

Canada vs. El Salvador, 7:30 p.m.

At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. Jamaica, 9 p.m.

At Panama City, Panama

Panama vs. Mexico, 9:05 p.m.

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. United States. 10:05 p.m.

Thursday, Oct. 7
At Austin, Texas

United States vs. Jamaica, 7:30 p.m.

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. Costa Rica, 8:05 p.m.

At Mexico City

Mexico vs. Canada, 9:40 p.m.

At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. Panama, 10:05 p.m.

Sunday, Oct. 10
At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. El Salvador, 6 p.m.

At Kingston, Jamaica

Jamaica vs. Canada, 6 p.m.

At Mexico City

Mexico vs. Honduras, 6:45 p.m.

At Panama City, Panama

Panama vs. United States, 9:05 p.m.

Wednesday, Oct. 13
At Columbus, Ohio

United States vs. Costa Rica, 7 p.m.

At Toronto

Canada vs. Panama, 7:30 p.m.

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. Jamaica. 8:05 p.m.

At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. Mexico, 10:05 p.m.

Friday, Nov. 12

Canada vs. Costa Rica

Honduras vs. Panama

El Salvador vs. Jamaica

United States vs. Mexico

Tuesday, Nov. 16

Canada vs. Mexico

Costa Rica vs. Honduras

Panama vs. El Salvador

Jamaica vs. United States

Thursday, Jan. 27, 2022

Honduras vs. Canada

United States vs. El Salvador

Costa Rica vs. Panama

Jamaica vs. Mexico

Sunday, Jan. 30, 2022

Canada vs. United States

Honduras vs. El Salvador

Mexico vs. Costa Rica

Panama vs. Jamaica

Wednesday, Feb. 2, 2022

El Salvador vs. Canada

United States vs. Honduras

Mexico vs. Panama

Jamaica vs. Costa Rica

Thursday, March 24, 2022

Costa Rica vs. Canada

Panama vs. Honduras

Jamaica vs. El Salvador

Mexico vs. United States

Sunday, March 27, 2022

Canada vs. Jamaica

Honduras vs. Mexico

El Salvador vs. Costa Rica

United States vs. Panama

Wednesday, March 30, 2022

Panama vs. Canada

Jamaica vs. Honduras

Mexico vs. El Salvador

Costa Rica vs. United States

EUROPE
Winners qualify
Second-place teams advance to European playoffs
along with two best Nations League group winners that did not qualify
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
Portugal 3 2 1 0 6 3 7
Serbia 3 2 1 0 7 5 7
Luxembourg 2 1 0 1 2 3 3
Ireland 2 0 0 2 2 4 0
Azerbaijan 2 0 0 2 1 3 0
Wednesday, Sept. 1

Luxembourg vs. Azerbaijan, 2:45 p.m.

Portugal vs. Ireland, 2:45 p.m.

Saturday, Sept. 4

Ireland vs. Azerbaijan, noon

Serbia vs. Luxembourg, noon

Tuesday, Sept. 7

Azerbaijan vs. Portugal, noon

Ireland vs. Serbia, 2:45 p.m.

___

GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Spain 3 2 1 0 6 3 7
Sweden 2 2 0 0 4 0 6
Greece 2 0 2 0 2 2 2
Georgia 3 0 1 2 2 4 1
Kosovo 2 0 0 2 1 6 0
Thursday, Sept. 2

Georgia vs. Kosovo, noon

Sweden vs. Spain, 2:45 p.m.

Sunday, Sept. 5

Kosovo vs. Greece, 2:45 p.m.

Spain vs. Georgia, 2:45 p.m.

Wednesday, Sept. 8

Greece vs. Sweden, 2:45 p.m.

Kosovo vs. Spain, 2:45 p.m.

___

GROUP C
GP W D L GF GA Pts
Italy 3 3 0 0 6 0 9
Switzerland 2 2 0 0 4 1 6
Northern Ireland 2 0 1 1 0 2 1
Bulgaria 3 0 1 2 1 5 1
Lithuania 1 0 0 1 0 1 0
Thursday, Sept. 2

Italy vs. Bulgaria, 2:45 p.m.

Lithuania vs. Northern Ireland, 2:45 p.m.

Sunday, Sept. 5

Bulgaria vs. Lithuania, noon

Switzerland vs. Italy, 2:45 p.m.

Wednesday, Sept. 8

Italy vs. Lithuania, 2:45 p.m.

Northern Ireland vs. Switzerland, 2:45 p.m.

___

GROUP D
GP W D L GF GA Pts
France 3 2 1 0 4 1 7
Ukraine 3 0 3 0 3 3 3
Finland 2 0 2 0 3 3 2
Bosnia-Herz. 2 0 1 1 2 3 1
Kazakhstan 2 0 1 1 1 3 1
Wednesday, Sept. 1

Kazakhstan vs. Ukraine, 10 a.m.

France vs. Bosnia-Herzegovina, 2:45 p.m.

Saturday, Sept. 4

Finland vs. Kazakhstan, noon

Ukraine vs. France, 2:45 p.m.

Tuesday, Sept. 7

Bosnia-Herzegovina vs. Kazakhstan, 2:45 p.m.

France vs. Finland, 2:45 p.m.

___

GROUP E
GP W D L GF GA Pts
Belgium 3 2 1 0 12 2 7
Czech Republic 3 1 1 1 7 4 4
Wales 2 1 0 1 2 3 3
Belarus 2 1 0 1 4 10 3
Estonia 2 0 0 2 4 9 0
Thursday, Sept. 2

Czech vs. Republic Belarus, 2:45 p.m.

Estonia vs. Belgium, 2:45 p.m.

Sunday, Sept. 5

Belarus vs. Wales, 9 a.m.

Belgium vs. Czech Republic, 2:45 p.m.

Wednesday, Sept. 8

Belarus vs. Belgium, 2:45 p.m.

Wales vs. Estonia, 2:45 p.m.

___

GROUP F
GP W D L GF GA Pts
Denmark 3 3 0 0 14 0 9
Scotland 3 1 2 0 7 3 5
Israel 3 1 1 1 5 4 4
Austria 3 1 1 1 5 7 4
Faeroe Islands 3 0 1 2 2 8 1
Moldova 3 0 1 2 2 13 1
Wednesday, Sept. 1

Denmark vs. Scotland, 2:45 p.m.

Faeroe Islands vs. Israel, 2:45 p.m.

Moldova vs. Austria, 2:45 p.m.

Saturday, Sept. 4

Faeroe Islands vs. Denmark, 2:45 p.m.

Israel vs. Austria, 2:45 p.m.

Scotland vs. Moldova, 2:45 p.m.

Tuesday, Sept. 7

Austria vs. Scotland, 2:45 p.m.

Denmark vs. Israel, 2:45 p.m.

Faeroe Islands vs. Moldova, 2:45 p.m.

___

GROUP G
GP W D L GF GA Pts
Turkey 3 2 1 0 10 5 7
Netherlands 3 2 0 1 11 4 6
Montenegro 3 2 0 1 6 3 6
Norway 3 2 0 1 4 3 6
Latvia 3 0 1 2 4 7 1
Gibraltar 3 0 0 3 1 14 0
Wednesday, Sept. 1

Latvia vs. Gibraltar, 2:45 p.m.

Norway vs. Netherlands, 2:45 p.m.

Turkey vs. Montenegro, 2:45 p.m.

Saturday, Sept. 4

Latvia vs. Norway, noon

Gibraltar vs. Turkey, 2:45 p.m.

Netherlands vs. Montenegro, 2:45 p.m.

Tuesday, Sept. 7

Montenegro vs. Latvia, 2:45 p.m.

Netherlands vs. Turkey, 2:45 p.m.

Norway vs. Gibraltar, 2:45 p.m.

___

GROUP H
GP W D L GF GA Pts
Croatia 3 2 0 1 4 1 6
Russia 3 2 0 1 6 4 6
Slovakia 3 1 2 0 4 3 5
Cyprus 3 1 1 1 1 1 4
Slovenia 3 1 0 2 2 3 3
Malta 3 0 1 2 3 8 1
Wednesday, Sept. 1

Malta vs. Cyprus, 2:45 p.m.

Russia vs. Croatia, 2:45 p.m.

Slovenia vs. Slovakia, 2:45 p.m.

Saturday, Sept. 4

Cyprus vs. Russia, 9 a.m.

Slovenia vs. Malta, noon

Slovakia vs. Croatia, 2:45 p.m.

Tuesday, Sept. 7

Croatia vs. Slovenia, 2:45 p.m.

Russia vs. Malta, 2:45 p.m.

Slovakia vs. Cyprus, 2:45 p.m.

__

GROUP I
GP W D L GF GA Pts
England 3 3 0 0 9 1 9
Hungary 3 2 1 0 10 4 7
Albania 3 2 0 1 3 2 6
Poland 3 1 1 1 7 5 4
Andorra 3 0 0 3 1 8 0
San Marino 3 0 0 3 0 10 0
Thursday, Sept. 2

Andorra vs. San Marino, 2:45 p.m.

Hungary vs. England, 2:45 p.m.

Poland vs, Albania, 2:45 p.m.

Sunday, Sept. 5

Albania vs. Hungary, noon

England vs. Andorra, noon

San Marino vs. Poland, 2:45 p.m.

Wednesday, Sept. 8

Albania vs. San Marino, 2:45 p.m.

Hungary vs. Andorra, 2:45 p.m.

Poland vs. England, 2:45 p.m.

___

GROUP J
GP W D L GF GA Pts
Armenia 3 3 0 0 6 2 9
North Macedonia 3 2 0 1 9 4 6
Germany 3 2 0 1 5 2 6
Romania 3 1 0 2 5 6 3
Iceland 3 1 0 2 4 6 3
Liechtenstein 3 0 0 3 1 10 0
Thursday, Sept. 2

Iceland vs. Romania, 2:45 p.m.

Liechtenstein vs. Germany, 2:45 p.m.

North Macedonia vs. Armenia, 2:45 p.m.

Sunday, Sept. 5

Iceland vs. North Macedonia, noon

Germany vs. Armenia, 2:45 p.m.

Romania vs. Liechtenstein, 2:45 p.m.

Wednesday, Sept. 8

Armenia vs. Liechtenstein, noon

Iceland vs. Germany, 2:45 p.m.

North Macedonia vs. Romania, 2:45 p.m.

Friday, Oct. 8, 2010

Germany vs. Romania, 2:45 p.m.

Iceland vs. Armenia, 2:45 p.m.

Liechtenstein vs. North Macedonia, 2:45 p.m.

SOUTH AMERICA
Top four teams qualify
Fifth place advances to playoff
GP W D L GF GA Pts
Brazil 6 6 0 0 16 2 18
Argentina 6 3 3 0 9 5 12
Ecuador 6 3 0 3 14 10 9
Uruguay 6 2 2 2 7 7 8
Colombia 6 2 2 2 11 13 8
Paraguay 6 1 4 1 6 7 7
Chile 6 1 3 2 8 8 6
Bolivia 6 1 2 3 9 14 5
Venezuela 6 1 1 4 3 9 4
Peru 6 1 1 4 6 14 4
Thursday, Sept. 2

Bolivia vs. Colombia

Chile vs. Brazil

Ecuador vs. Paraguay

Peru vs. Uruguay

Venezuela vs. Argentina

Tuesday, Sept. 7

Argentina vs. Bolivia

Brazil vs. Peru

Colombia vs. Chile

Paraguay vs. Venezuela

Uruguay vs. Ecuador

___

ASIA
THIRD ROUND
Top two teams in each group qualify
Third-place teams advance
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
Iran 0 0 0 0 0 0 0
Iraq 0 0 0 0 0 0 0
Lebanon 0 0 0 0 0 0 0
South Korea 0 0 0 0 0 0 0
Syria 0 0 0 0 0 0 0
Utd Arab Emir. 0 0 0 0 0 0 0
Thursday, Sept. 2

Iran vs. Syria

South Korea vs. Iraq

United Arab Emirates vs. Lebanon

Tuesday, Sept. 7

Iraq vs. Iran

Lebanon vs. South Korea

Syria vs. United Arab Emirates

Thursday, Oct. 7

Iraq vs. Lebanon

South Korea vs. Syria

United Arab Emirates vs. Iran

Tuesday, Oct. 12

Iran vs. South Korea

Syria vs. Lebanon

United Arab Emirates vs. Iraq

Thursday, Nov. 11

Iraq vs. Syria

Lebanon vs. Iran

South Korea vs. United Arab Emirates

Thursday, Nov. 16

Iraq vs. South Korea

Lebanon vs. United Arab Emirates

Syria vs. Iran

Thursday, Jan. 27, 2022

Iran vs. Iraq

South Korea vs. Lebanon

United Arab Emirates vs. Syria

Tuesday, Feb. 1, 2022

Iran vs. United Arab Emirates

Lebanon vs. Iraq

Syria vs. South Korea

Thursday, March 24, 2022

Iraq vs. United Arab Emirates

Lebanon vs. Syria

South Korea vs. Iran

Tuesday, March 29, 2022

Iran vs. Lebanon

Syria vs. Iraq

United Arab Emirates vs. South Korea

___

GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Australia 0 0 0 0 0 0 0
China 0 0 0 0 0 0 0
Oman 0 0 0 0 0 0 0
Japan 0 0 0 0 0 0 0
Saudi Arabia 0 0 0 0 0 0 0
Vietnam 0 0 0 0 0 0 0
Thursday, Sept. 2

Australia vs. China

Japan vs. Oman

Saudi Arabia vs. Vietnam

Tuesday, Sept. 7

China vs. Japan

Oman vs. Saudi Arabia

Vietnam vs. Australia

Thursday, Oct. 7

Australia vs. Oman

China vs. Vietnam

Saudi Arabia vs. Japan

Tuesday, Oct. 12

Japan vs. Australia

Oman vs. Vietnam

Saudi Arabia vs. China

Thursday, Nov. 11

Australia vs. Saudi Arabia

China vs. Oman

Vietnam vs. Japan

Thursday, Nov. 16

China vs. Australia

Oman vs. Japan

Vietnam vs. Saudi Arabia

Thursday, Jan. 27, 2022

Australia vs. Vietnam

Japan vs. China

Saudi Arabia vs. Oman

Tuesday, Feb. 1, 2022

Japan vs. Saudi Arabia

Oman vs. Australia

Vietnam vs. China

Thursday, March 24, 2022

Australia vs. Japan

China vs. Saudi Arabia

Vietnam vs. Oman

Tuesday, March 29, 2022

Japan vs. Vietnam

Oman vs. China

Saudi Arabia vs. Australia

___

AFRICA
SECOND ROUND
Group winners advance
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
Algeria 0 0 0 0 0 0 0
Burkina Faso 0 0 0 0 0 0 0
Djibouti 0 0 0 0 0 0 0
Niger 0 0 0 0 0 0 0
GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Equatorial Guinea 0 0 0 0 0 0 0
Mauritania 0 0 0 0 0 0 0
Tunisia 0 0 0 0 0 0 0
Zambia 0 0 0 0 0 0 0
GROUP C
GP W D L GF GA Pts
Cape Verde 0 0 0 0 0 0 0
Cent.Afr.Republic 0 0 0 0 0 0 0
Liberia 0 0 0 0 0 0 0
Nigeria 0 0 0 0 0 0 0
GROUP D
GP W D L GF GA Pts
Cameroon 0 0 0 0 0 0 0
Ivory Coast 0 0 0 0 0 0 0
Malawi 0 0 0 0 0 0 0
Mozambique 0 0 0 0 0 0 0
GROUP E
GP W D L GF GA Pts
Kenya 0 0 0 0 0 0 0
Mali 0 0 0 0 0 0 0
Rwanda 0 0 0 0 0 0 0
Uganda 0 0 0 0 0 0 0
GROUP F
GP W D L GF GA Pts
Angola 0 0 0 0 0 0 0
Egypt 0 0 0 0 0 0 0
Gabon 0 0 0 0 0 0 0
Libya 0 0 0 0 0 0 0
GROUP G
GP W D L GF GA Pts
Ethiopia 0 0 0 0 0 0 0
Ghana 0 0 0 0 0 0 0
South Africa 0 0 0 0 0 0 0
Zimbabwe 0 0 0 0 0 0 0
GROUP H
GP W D L GF GA Pts
Namibia 0 0 0 0 0 0 0
Republic of Congo 0 0 0 0 0 0 0
Senegal 0 0 0 0 0 0 0
Togo 0 0 0 0 0 0 0
GROUP I
GP W D L GF GA Pts
Guinea 0 0 0 0 0 0 0
Guinea-Bissau 0 0 0 0 0 0 0
Morocco 0 0 0 0 0 0 0
Sudan 0 0 0 0 0 0 0
GROUP J
GP W D L GF GA Pts
Benin 0 0 0 0 0 0 0
Dem. Rep. of Congo 0 0 0 0 0 0 0
Magadascar 0 0 0 0 0 0 0
Tanzania 0 0 0 0 0 0 0

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up