All Times EDT | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
NORTH AND CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN | |||||||
FINAL ROUND | |||||||
Top three teams qualify | |||||||
Fourth-place team advances to intercontinental playoff | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Canada | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Costa Rica | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
El Salvador | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Honduras | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Jamaica | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mexico | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Panama | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
United States | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Toronto |
Canada vs. Honduras, 8:05 p.m.
At Panama City, Panama |
---|
Panama vs. Costa Rica, 9:05 p.m.
At Mexico City |
---|
Mexico vs. Jamaica, 10 p.m.
At San Salvador, El Salvador |
---|
El Salvador vs. United States, 10:05 p.m.
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Kingston, Jamaica |
Jamaica vs. Panama, 6 p.m.
At San Salvador, El Salvador |
---|
El Salvador vs. Honduras, 7 p.m.
At San Jose, Costa Rica |
---|
Costa Rica vs. Mexico, 7 p.m.
At Nashville, Tenn |
---|
United States vs. Canada, 8:12 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Toronto |
Canada vs. El Salvador, 7:30 p.m.
At San Jose, Costa Rica |
---|
Costa Rica vs. Jamaica, 9 p.m.
At Panama City, Panama |
---|
Panama vs. Mexico, 9:05 p.m.
At San Pedro Sula, Honduras |
---|
Honduras vs. United States. 10:05 p.m.
Thursday, Oct. 7 |
---|
At Austin, Texas |
United States vs. Jamaica, 7:30 p.m.
At San Pedro Sula, Honduras |
---|
Honduras vs. Costa Rica, 8:05 p.m.
At Mexico City |
---|
Mexico vs. Canada, 9:40 p.m.
At San Salvador, El Salvador |
---|
El Salvador vs. Panama, 10:05 p.m.
Sunday, Oct. 10 |
---|
At San Jose, Costa Rica |
Costa Rica vs. El Salvador, 6 p.m.
At Kingston, Jamaica |
---|
Jamaica vs. Canada, 6 p.m.
At Mexico City |
---|
Mexico vs. Honduras, 6:45 p.m.
At Panama City, Panama |
---|
Panama vs. United States, 9:05 p.m.
Wednesday, Oct. 13 |
---|
At Columbus, Ohio |
United States vs. Costa Rica, 7 p.m.
At Toronto |
---|
Canada vs. Panama, 7:30 p.m.
At San Pedro Sula, Honduras |
---|
Honduras vs. Jamaica. 8:05 p.m.
At San Salvador, El Salvador |
---|
El Salvador vs. Mexico, 10:05 p.m.
Friday, Nov. 12 |
---|
Canada vs. Costa Rica
Honduras vs. Panama
El Salvador vs. Jamaica
United States vs. Mexico
Tuesday, Nov. 16 |
---|
Canada vs. Mexico
Costa Rica vs. Honduras
Panama vs. El Salvador
Jamaica vs. United States
Thursday, Jan. 27, 2022 |
---|
Honduras vs. Canada
United States vs. El Salvador
Costa Rica vs. Panama
Jamaica vs. Mexico
Sunday, Jan. 30, 2022 |
---|
Canada vs. United States
Honduras vs. El Salvador
Mexico vs. Costa Rica
Panama vs. Jamaica
Wednesday, Feb. 2, 2022 |
---|
El Salvador vs. Canada
United States vs. Honduras
Mexico vs. Panama
Jamaica vs. Costa Rica
Thursday, March 24, 2022 |
---|
Costa Rica vs. Canada
Panama vs. Honduras
Jamaica vs. El Salvador
Mexico vs. United States
Sunday, March 27, 2022 |
---|
Canada vs. Jamaica
Honduras vs. Mexico
El Salvador vs. Costa Rica
United States vs. Panama
Wednesday, March 30, 2022 |
---|
Panama vs. Canada
Jamaica vs. Honduras
Mexico vs. El Salvador
Costa Rica vs. United States
EUROPE | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Winners qualify | |||||||
Second-place teams advance to European playoffs | |||||||
along with two best Nations League group winners that did not qualify | |||||||
GROUP A | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Portugal | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | 7 |
Serbia | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 5 | 7 |
Luxembourg | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 3 |
Ireland | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | 0 |
Azerbaijan | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Luxembourg |
Luxembourg vs. Azerbaijan, 2:45 p.m.
At São João da Venda, Portugal |
---|
Portugal vs. Ireland, 2:45 p.m.
Saturday, Sept. 4 |
---|
At Dublin, Ireland |
Ireland vs. Azerbaijan, noon
At Belgrade, Serbia |
---|
Serbia vs. Luxembourg, noon
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Baku, Azerbaijan |
Azerbaijan vs. Portugal, noon
At Dublin, Ireland |
---|
Ireland vs. Serbia, 2:45 p.m.
___
GROUP B | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Spain | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | 7 |
Sweden | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6 |
Greece | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 |
Georgia | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | 1 |
Kosovo | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Batumii, Georgia |
Georgia vs. Kosovo, noon
At Stockholm |
---|
Sweden vs. Spain, 2:45 p.m.
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Pristina, Kosovo |
Kosovo vs. Greece, 2:45 p.m.
At Badajoz, Spain |
---|
Spain vs. Georgia, 2:45 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Athens, Greece |
Greece vs. Sweden, 2:45 p.m.
At Pristina, Kosovo |
---|
Kosovo vs. Spain, 2:45 p.m.
___
GROUP C | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Italy | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | 9 |
Switzerland | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | 6 |
Northern Ireland | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 |
Bulgaria | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 |
Lithuania | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Florence, Italy |
Italy vs. Bulgaria, 2:45 p.m.
At Vilnius, Lithuania |
---|
Lithuania vs. Northern Ireland, 2:45 p.m.
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Sofia, Bulgaria |
Bulgaria vs. Lithuania, noon
At Basel, Switzerland |
---|
Switzerland vs. Italy, 2:45 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Reggio Emilia, Switzerland |
Italy vs. Lithuania, 2:45 p.m.
At Belfast, Northern Ireland |
---|
Northern Ireland vs. Switzerland, 2:45 p.m.
___
GROUP D | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
France | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | 7 |
Ukraine | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 3 |
Finland | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 2 |
Bosnia-Herz. | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | 1 |
Kazakhstan | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Nur-Sultan, Kazakhstan |
Kazakhstan vs. Ukraine, 10 a.m.
At Strasbourg, France |
---|
France vs. Bosnia-Herzegovina, 2:45 p.m.
Saturday, Sept. 4 |
---|
At Helsinki, Finland |
Finland vs. Kazakhstan, noon
At Kyiv, Ukraine |
---|
Ukraine vs. France, 2:45 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Zenica, Bosnia-Herzegovina |
Bosnia-Herzegovina vs. Kazakhstan, 2:45 p.m.
At Lyon, France |
---|
France vs. Finland, 2:45 p.m.
___
GROUP E | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Belgium | 3 | 2 | 1 | 0 | 12 | 2 | 7 |
Czech Republic | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 4 | 4 |
Wales | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 3 |
Belarus | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 10 | 3 |
Estonia | 2 | 0 | 0 | 2 | 4 | 9 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Ostrava, Czech Republic |
Czech vs. Republic Belarus, 2:45 p.m.
At Tallinn, Estonia |
---|
Estonia vs. Belgium, 2:45 p.m.
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Kazan, Russia |
Belarus vs. Wales, 9 a.m.
At Brussels |
---|
Belgium vs. Czech Republic, 2:45 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Minsk, Belarus |
Belarus vs. Belgium, 2:45 p.m.
At Cardiff, Wales |
---|
Wales vs. Estonia, 2:45 p.m.
___
GROUP F | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Denmark | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 0 | 9 |
Scotland | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 3 | 5 |
Israel | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | 4 |
Austria | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 7 | 4 |
Faeroe Islands | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | 1 |
Moldova | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 13 | 1 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Copenhagen, Denmark |
Denmark vs. Scotland, 2:45 p.m.
At Torsvollur, Faeroe Islands |
---|
Faeroe Islands vs. Israel, 2:45 p.m.
At Zimbru, Moldova |
---|
Moldova vs. Austria, 2:45 p.m.
Saturday, Sept. 4 |
---|
At Torsvollur, Faeroe Islands |
Faeroe Islands vs. Denmark, 2:45 p.m.
At Haifa, Israel |
---|
Israel vs. Austria, 2:45 p.m.
At Glasgow, Scotland |
---|
Scotland vs. Moldova, 2:45 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Vienna, Austria |
Austria vs. Scotland, 2:45 p.m.
At Copenhagen, Denmark |
---|
Denmark vs. Israel, 2:45 p.m.
At Torsvollur, Faeroe Islands |
---|
Faeroe Islands vs. Moldova, 2:45 p.m.
___
GROUP G | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Turkey | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 5 | 7 |
Netherlands | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 4 | 6 |
Montenegro | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | 6 |
Norway | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | 6 |
Latvia | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 7 | 1 |
Gibraltar | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 14 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Riga, Latvia |
Latvia vs. Gibraltar, 2:45 p.m.
At Oslo, Norway |
---|
Norway vs. Netherlands, 2:45 p.m.
At Istanbul |
---|
Turkey vs. Montenegro, 2:45 p.m.
Saturday, Sept. 4 |
---|
At Riga, Latvia |
Latvia vs. Norway, noon
At Gibraltar |
---|
Gibraltar vs. Turkey, 2:45 p.m.
At Eindhoven, Netherlands |
---|
Netherlands vs. Montenegro, 2:45 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Podgorica, Montenegro |
Montenegro vs. Latvia, 2:45 p.m.
At Amsterdam |
---|
Netherlands vs. Turkey, 2:45 p.m.
At Oslo, Norway |
---|
Norway vs. Gibraltar, 2:45 p.m.
___
GROUP H | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Croatia | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 1 | 6 |
Russia | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | 6 |
Slovakia | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | 5 |
Cyprus | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |
Slovenia | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Malta | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 8 | 1 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Ta’Qali, Malta |
Malta vs. Cyprus, 2:45 p.m.
At Moscow |
---|
Russia vs. Croatia, 2:45 p.m.
At Ljubljana, Slovenia |
---|
Slovenia vs. Slovakia, 2:45 p.m.
Saturday, Sept. 4 |
---|
At Nicosia, Cyprus |
Cyprus vs. Russia, 9 a.m.
At Ljubljana, Slovenia |
---|
Slovenia vs. Malta, noon
At Ljubljana, Slovenia |
---|
Slovakia vs. Croatia, 2:45 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Split, Croatia |
Croatia vs. Slovenia, 2:45 p.m.
At Moscow |
---|
Russia vs. Malta, 2:45 p.m.
At Bratislava, Slovakia |
---|
Slovakia vs. Cyprus, 2:45 p.m.
___
GROUP H | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
England | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 1 | 9 |
Hungary | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 4 | 7 |
Albania | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | 6 |
Poland | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 5 | 4 |
Andorra | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | 0 |
San Marino | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 10 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Andorra La Vella, Andorra |
Andorra vs. San Marino, 2:45 p.m.
At Budapest, Hungary |
---|
Hungary vs. England, 2:45 p.m.
At Warsaw |
---|
Poland vs, Albania, 2:45 p.m.
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Tirana, Albania |
Albania vs. Hungary, noon
At London |
---|
England vs. Andorra, noon
At San Marino |
---|
San Marino vs. Poland, 2:45 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Tirana, Albania |
Albania vs. San Marino, 2:45 p.m.
At Budapest, Hungary |
---|
Hungary vs. Andorra, 2:45 p.m.
At Warsaw, Poland |
---|
Poland vs. England, 2:45 p.m.
___
GROUP J | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Armenia | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | 9 |
North Macedonia | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | 6 |
Germany | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | 6 |
Romania | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 6 | 3 |
Iceland | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 6 | 3 |
Liechtenstein | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Reykjavík, Iceland |
Iceland vs. Romania, 2:45 p.m.
At St. Gallen, Switzerland |
---|
Liechtenstein vs. Germany, 2:45 p.m.
At Skopje, North Macedonia |
---|
North Macedonia vs. Armenia, 2:45 p.m.
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Reykjavík, Iceland |
Iceland vs. North Macedonia, noon
At Stuttgart, Germany |
---|
Germany vs. Armenia, 2:45 p.m.
At Bucharest, Romania |
---|
Romania vs. Liechtenstein, 2:45 p.m.
Wednesday, Sept. 8 |
---|
At Yerevan, Armenia |
Armenia vs. Liechtenstein, noon
At Reykjavík, Iceland |
---|
Iceland vs. Germany, 2:45 p.m.
At Skopje, North Macedonia |
---|
North Macedonia vs. Romania, 2:45 p.m.
SOUTH AMERICA | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Top four teams qualify | |||||||
Fifth place advances to playoff | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Brazil | 6 | 6 | 0 | 0 | 16 | 2 | 18 |
Argentina | 6 | 3 | 3 | 0 | 9 | 5 | 12 |
Ecuador | 6 | 3 | 0 | 3 | 14 | 10 | 9 |
Uruguay | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 7 | 8 |
Colombia | 6 | 2 | 2 | 2 | 11 | 13 | 8 |
Paraguay | 6 | 1 | 4 | 1 | 6 | 7 | 7 |
Chile | 6 | 1 | 3 | 2 | 8 | 8 | 6 |
Bolivia | 6 | 1 | 2 | 3 | 9 | 14 | 5 |
Venezuela | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 9 | 4 |
Peru | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 14 | 4 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At La Paz, Bolivia |
Bolivia vs. Colombia, 4 p.m.
At Quito, Ecuador |
---|
Ecuador vs. Paraguay, 5 p.m.
Friday, Sept. 3 |
---|
At Caracas, Venezuela |
Venezuela vs. Argentina, 8 p.m.
At Santiago, Chile |
---|
Chile vs. Brazil, 9 p.m.
At Lima, Peru |
---|
Peru vs. Uruguay, 9 p.m.
Sunday, Sept. 5 |
---|
At São Paulo, Brazil |
Brazil vs. Argentina, 3 p.m.
At Quito, Ecuador |
---|
Ecuador vs. Chile, 5 p.m.
At Montevideo, Uruguay |
---|
Uruguay vs. Bolivia, 6 p.m.
At Asunción, Paraguay |
---|
Paraguay vs. Colombia, 6 p.m.
Monday, Sept. 6 |
---|
At Lima, Peru |
Peru vs. Venezuela, 9 p.m.
Thursday, Sept. 9 |
---|
At Asunción, Paraguay |
Paraguay vs. Venezuela, 6:30 p.m.
At Montevideo, Uruguay |
---|
Uruguay vs. Ecuador, 6:30 p.m.
At Barranquilla, Colombia |
---|
Colombia vs. Chile, 7 p.m.
At Buenos Aires, Argentina |
---|
Argentina vs. Bolivia, 7:30 p.m.
Friday, Sept. 10 |
---|
At São Lourenço da Mata, Brazil |
Brazil vs. Peru, 8:30 p.m.
___
ASIA | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
THIRD ROUND | |||||||
Top two teams in each group qualify | |||||||
Third-place teams advance | |||||||
GROUP A | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Iran | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Iraq | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Lebanon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
South Korea | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Syria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Utd Arab Emir. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Seoul, South Korea |
South Korea vs. Iraq, 7 a.m.
At Tehran, Iran |
---|
Iran vs. Syria, noon
At Dubai, United Arab Emirates |
---|
United Arab Emirates vs. Lebanon, 12:45 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Suwon, South Korea |
Lebanon vs. South Korea, 7 a.m.
At Amman, Jordan |
---|
Syria vs. United Arab Emirates, noon
At Doha, Qatar |
---|
Iraq vs. Iran, 2 p.m.
Thursday, Oct. 7 |
---|
Iraq vs. Lebanon
South Korea vs. Syria
United Arab Emirates vs. Iran
Tuesday, Oct. 12 |
---|
Iran vs. South Korea
Syria vs. Lebanon
United Arab Emirates vs. Iraq
Thursday, Nov. 11 |
---|
Iraq vs. Syria
Lebanon vs. Iran
South Korea vs. United Arab Emirates
Thursday, Nov. 16 |
---|
Iraq vs. South Korea
Lebanon vs. United Arab Emirates
Syria vs. Iran
Thursday, Jan. 27, 2022 |
---|
Iran vs. Iraq
South Korea vs. Lebanon
United Arab Emirates vs. Syria
Tuesday, Feb. 1, 2022 |
---|
Iran vs. United Arab Emirates
Lebanon vs. Iraq
Syria vs. South Korea
Thursday, March 24, 2022 |
---|
Iraq vs. United Arab Emirates
Lebanon vs. Syria
South Korea vs. Iran
Tuesday, March 29, 2022 |
---|
Iran vs. Lebanon
Syria vs. Iraq
United Arab Emirates vs. South Korea
___
GROUP B | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Australia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
China | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Oman | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Japan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Saudi Arabia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vietnam | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Suita, Japan |
Japan vs. Oman, 6:10 a.m.
At Doha, Qatar |
---|
Australia vs. China, 2 p.m.
At Riyadh, Saudi Arabia |
---|
Saudi Arabia vs. Vietnam, 2 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Hanoi, Vietnam |
Vietnam vs. Australia, 8 a.m.
At Doha, Qatar |
---|
China vs. Japan, 11 a.m.
At Muscat, Oman |
---|
Oman vs. Saudi Arabia, noon
Thursday, Oct. 7 |
---|
Australia vs. Oman
China vs. Vietnam
Saudi Arabia vs. Japan
Tuesday, Oct. 12 |
---|
Japan vs. Australia
Oman vs. Vietnam
Saudi Arabia vs. China
Thursday, Nov. 11 |
---|
Australia vs. Saudi Arabia
China vs. Oman
Vietnam vs. Japan
Thursday, Nov. 16 |
---|
China vs. Australia
Oman vs. Japan
Vietnam vs. Saudi Arabia
Thursday, Jan. 27, 2022 |
---|
Australia vs. Vietnam
Japan vs. China
Saudi Arabia vs. Oman
Tuesday, Feb. 1, 2022 |
---|
Japan vs. Saudi Arabia
Oman vs. Australia
Vietnam vs. China
Thursday, March 24, 2022 |
---|
Australia vs. Japan
China vs. Saudi Arabia
Vietnam vs. Oman
Tuesday, March 29, 2022 |
---|
Japan vs. Vietnam
Oman vs. China
Saudi Arabia vs. Australia
___
AFRICA | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
SECOND ROUND | |||||||
Group winners advance | |||||||
GROUP A | |||||||
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Algeria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Burkina Faso | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Djibouti | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Niger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Marrakesh, Morocco |
Niger vs. Burkina Faso, noon
At Blida, Algeria |
---|
Algeria vs. Djibouti, 3 p.m.
Monday, Sept. 6 |
---|
At Rabat, Morocco |
Djibouti vs. Niger, 9 a.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Marrakesh, Morocco |
Burkina Faso vs. Algeria, 3 p.m.
GROUP B | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Equatorial Guinea | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mauritania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tunisia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zambia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Friday, Sept. 3 | |||||||
At Nouakchott, Mauritania |
Mauritania vs. Zambia, noon
At Radès, Tunisia |
---|
Tunisia vs. Equatorial Guinea, 3 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Ndola, Zambia |
Zambia vs. Tunisia, 9 a.m.
At Malabo, Equatorial Guinea |
---|
Equatoria Guinea vs. Mauritania, noon
GROUP C | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Cape Verde | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Cent. Afr. Republic | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Liberia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nigeria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Douala, Cameroon |
Central African Republic vs. Cape Verde, 9 a.m.
Friday, Sept. 3 |
---|
At Lagos, Nigeria |
Nigeria vs. Liberia, noon
Monday, Sept. 6 |
---|
At Monrovia, Liberia |
Liberia vs. Central African Republic, noon
Tuesday, Sept. 7 |
---|
Cape Verde vs. Nigeria, noon
GROUP D | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Cameroon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ivory Coast | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Malawi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mozambique | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Friday, Sept. 3 | |||||||
At Maputo, Mozambique |
Mozambique vs. Ivory Coast, 9 a.m.
At Yaoundé, Cameroon |
---|
Cameroon vs, Malawi, 3 p.m.
Monday, Sept. 6 |
---|
At Abidjan, Ivory Coast |
Ivory Coast vs. Cameroon, 3 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Johannesburg, South Africa |
Malawi vs. Mozambique, 9 a.m.
GROUP E | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Kenya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mali | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Rwanda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uganda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Agadir, Morocco |
Mali vs. Rwanda, 3 p.m.
Thursday, Sept. 2 |
---|
At Nairobi, Kenya |
Kenya vs. Uganda, 9 a.m.
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Kigali, Rwanda |
Rwanda vs. Kenya, 9 a.m.
Monday, Sept. 6 |
---|
At Entebbe, Uganda |
Uganda vs. Mali, 9 a.m.
GROUP F | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Angola | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Egypt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Gabon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Libya | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Benghazi, Libya |
Libya vs. Gabon, 3 p.m.
Thursday, Sept. 2 |
---|
At Cairo |
Egypt vs. Angola
Sunday, Sept. 5 |
---|
At Franceville, Gabon |
Gabon vs. Egypt, 3 p.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Luanda, Angola |
Angola vs. Libya, 3 p.m.
GROUP G | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Ethiopia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ghana | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
South Africa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Zimbabwe | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Friday, Sept. 3 | |||||||
At Harare, Zimbabwe |
Zimbabwe vs. South Africa, 9 a.m.
At Cape Coast, Ghana |
---|
Ghana vs. Ethiopia, 3 p.m.
Monday, Sept. 6 |
---|
At Johannesburg |
South Africa vs. Ghana, noon
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Bahir Dar, Ethiopia |
Ethiopia vs. Zimbabwe, noon
GROUP H | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Namibia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Republic of Congo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Senegal | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Togo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Thiès, Senegal |
Senegal vs. Togo, noon
Thursday, Sept. 2 |
---|
At Johannesburg |
Namibia vs. Republic of Congo, noon
Sunday, Sept. 5 |
---|
Lomé, Togo |
Togo vs. Namibia, noon
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Brazzaville, Republic of Congo |
Republic of Congo vs. Senegal, noon
GROUP I | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Guinea | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Guinea-Bissau | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Morocco | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sudan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Wednesday, Sept. 1 | |||||||
At Nouakchott, Mauritania |
Guinea-Bissau vs. Guinea, noon
Thursday, Sept. 2 |
---|
At Rabat, Morocco |
Morocco vs. Sudan, 3 p.m.
Monday, Sept. 6 |
---|
At Conakry, Guinea |
Guinea vs. Morocco, noon
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Omdurman, Sudan |
Sudan vs. Guinea-Bissau, 3 p.m.
GROUP J | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GP | W | D | L | GF | GA | Pts | |
Benin | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Dem. Rep. of Congo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Magadascar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tanzania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Thursday, Sept. 2 | |||||||
At Lubumbashi, Democratic Republic of Congo |
Democratic Republic of Congo vs. Tanzania, 9 a.m.
At Antananarivo, Madagascar |
---|
Madagascar vs. Benin, noon
Monday, Sept. 6 |
---|
At Cotonou, Benin |
Benin vs. Democratic Republic of Congo, 9 a.m.
Tuesday, Sept. 7 |
---|
At Dar es Salaam, Tanzania |
Tanzania vs. Madagascar, 9 a.m.
Copyright © 2024 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.