2022 World Cup Qualifying Glance

All Times EDT
NORTH AND CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN
FIRST ROUND
Group winners advance
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
Antigua 0 0 0 0 0 0 0
El Salvador 0 0 0 0 0 0 0
Grenada 0 0 0 0 0 0 0
Montserrat 0 0 0 0 0 0 0
U.S. Virgin Isl. 0 0 0 0 0 0 0
Wednesday, March 24
At Willemstad, Curacao

Antigua and Barbuda vs. Montserrat, 7 p.m.

Thursday, March 25
At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. Grenada, 9:30 p.m.

Saturday, March 27
At St. Croix, U.S. Virgin Islands

U.S. Virgin Islands vs. Antigua and Barbuda, 7 p.m.

Sunday, March 28
At Willemstad, Curacao

Montserrat vs. El Salvador, 7 p.m.

Tuesday, March 30
At St. George’s, Grenada

Grenada vs. U.S. Virgin Islands, 7 p.m.

Wednesday, June 2

Montserrat vs. U.S. Virgin Islands

Friday, June 4

Antigua and Barbuda vs. Grenada

Saturday, June 5

U.S. Virgin Islands vs. El Salvador

Tuesday, June 8

Grenada vs. Montserrat

El Salvador vs. Antigua and Barbuda

GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Aruba 0 0 0 0 0 0 0
Bermuda 0 0 0 0 0 0 0
Canada 0 0 0 0 0 0 0
Cayman Islands 0 0 0 0 0 0 0
Suriname 0 0 0 0 0 0 0
Wednesday, March 24
At Paramaribo, Suriname

Suriname vs. Cayman Islands, 6 p.m.

Thursday, March 25
At Orlando, Fla.

Canada vs. Bermuda, 8 p.m.

Saturday, March 27
At Bradenton, Fla.

Aruba vs. Suriname, 8 p.m.

Sunday, March 28
At Bradenton, Fla.

Cayman Islands vs. Canada, 2:30 p.m.

Tuesday, March 30
At Prospect, Bermunda

Bermuda vs. Aruba, 6:30 p.m.

Wednesday, June 2

Cayman Islands vs. Aruba

Friday, June 4

Suriname vs. Bermuda

Saturday, June 5

Aruba vs. Canada

Tuesday, June 8

Bermuda vs. Cayman Islands

Canada vs. Suriname

GROUP C
GP W D L GF GA Pts
Brit. Virgin Is. 0 0 0 0 0 0 0
Cuba 0 0 0 0 0 0 0
Curaçao 0 0 0 0 0 0 0
Guatemala 0 0 0 0 0 0 0
St. Vincent 0 0 0 0 0 0 0
Wednesday, March 24
At Guatemala City

Guatemala vs. Cuba, 7 p.m.

Thursday, March 25
At Willemstad, Curacao

Curaçao vs. St. Vincent and the Grendadines, 8 p.m.

Saturday, March 27
At Willemstad, Curacao

British Virgin Islands vs. Guatemala, 8 p.m.

Sunday, March 28
At Guatemala City

Cuba vs. Curaçao, 5 p.m.

Tuesday, March 30
At Willemstad, Curacao

St. Vincent and the Grendadines vs. British Virgin Islands, 8 p.m.

Wednesday, June 2

Cuba vs. British Virgin Islands

Friday, June 4

Guatemala vs. St. Vincent and the Grendadines

Saturday, June 5

British Virgin Islands vs. Curaçao

Tuesday, June 8

St. Vincent and the Grendadines vs. Cuba

Curaçao vs. Guatemala

GROUP D
GP W D L GF GA Pts
Anguilla 0 0 0 0 0 0 0
Barbados 0 0 0 0 0 0 0
Dominica 0 0 0 0 0 0 0
Dominican Rep. 0 0 0 0 0 0 0
Panama 0 0 0 0 0 0 0
Wednesday, March 24
At Santo Domingo, Dominican Republic

Dominican Republic vs. Dominica, 7 p.m.

Thursday, March 25
At Santo Domingo, Dominican Republic

Panama vs. Barbados, 8 p.m.

Saturday, March 27
At Fort Lauderdale, Fla.

Anguilla vs. Dominican Republic, 6 p.m.

Sunday, March 28
At Santo Domingo, Dominican Republic

Dominica vs. Panama, 4 p.m.

Tuesday, March 30
At Santo Domingo, Dominican Republic

Barbados vs. Anguilla, 7:30 p.m.

Wednesday, June 2

Dominica vs. Anguilla

Friday, June 4

Dominican Republic vs. Barbados

Saturday, June 5

Anguilla vs. Panama

Tuesday, June 8

Barbados vs. Dominica

Panama vs. Dominican Republic

GROUP E
GP W D L GF GA Pts
Belize 0 0 0 0 0 0 0
Haiti 0 0 0 0 0 0 0
Nicaragua 0 0 0 0 0 0 0
St. Lucia 0 0 0 0 0 0 0
Turks and Caicos 0 0 0 0 0 0 0
Wednesday, March 24
At TBD

Nicaragua vs. St. Lucia

Thursday, March 25
At Port-au-Prince, Haiti

Haiti vs. Belize, 5 p.m.

Saturday, March 27
At Santo Domingo, Dominican Republic

Turks and Caicos Islands vs. Nicaragua, 7 p.m.

Sunday, March 28
At TBD

St. Lucia vs. Haiti

Tuesday, March 30
At Santo Domingo, Dominican Republic

Belize vs. Turks and Caicos Islands, 7 p.m.

Wednesday, June 2

St. Lucia vs. Turks and Caicos Islands

Friday, June 4

Nicaragua vs. Belize

Saturday, June 5

Turks and Caicos Islands vs. Haiti

Tuesday, June 8

Belize vs. St. Lucia

Haiti vs. Nicaragua

GROUP F
GP W D L GF GA Pts
Bahamas 0 0 0 0 0 0 0
Guyana 0 0 0 0 0 0 0
Puerto Rico 0 0 0 0 0 0 0
St. Kitts 0 0 0 0 0 0 0
Trinidad 0 0 0 0 0 0 0
Wednesday, March 24
At Santo Domingo, Dominican Republic

St. Kitts and Nevis vs. Puerto Rico, 7 p.m.

Thursday, March 25
At Santo Domingo, Dominican Republic

Trinidad and Tobago vs. Guyana, 7 p.m.

Saturday, March 27
At Nassau, Bahamas

Bahamas vs. St. Kitts and Nevis, 7 p.m.

Sunday, March 28
at Mayaguez, Puerto Rico

Puerto Rico vs. Trinidad and Tobago, 5 p.m.

Tuesday, March 30
At Leonora, Guayana

Guyana vs. Bahamas, 8 p.m.

Wednesday, June 2

Puerto Rico vs. Bahamas

Friday, June 4

St. Kitts and Nevis vs. Guyana

Saturday, June 5

Bahamas vs. Trinidad and Tobago

Tuesday, June 8

Guyana vs. Puerto Rico

Trinidad vs. St. Kitts and Nevis

SOUTH AMERICA
Top four teams qualify
Fifth place advances to playoff
GP W D L GF GA Pts
Brazil 4 4 0 0 12 2 12
Argentina 4 3 1 0 6 2 10
Ecuador 4 3 0 1 13 6 9
Paraguay 4 1 3 0 6 5 6
Uruguay 4 2 0 2 7 7 6
Chile 4 1 1 2 6 6 4
Colombia 4 1 1 2 6 11 4
Venezuela 4 1 0 3 2 6 3
Peru 4 0 1 3 4 10 1
Bolivia 4 0 1 3 5 12 1
Thursday, March 25
At La Paz, Bolivia

Bolivia vs. Peru, ppd.

At Caracas, Venezuela

Venezuela vs. Ecuador, ppd.

At Santiago, Chile

Chile vs. Paraguay, ppd.

Friday, March 26

At Barranquilla, Colombia

Colombia vs. Brazil, ppd.

At Santiago del Estero

Argentina vs. Uruguay, ppd.

Tuesday, March 30
At Quito, Ecuador

Ecuador vs. Chile, ppd.

At Montevideo, Uruguay

Uruguay vs. Bolivia, ppd.

At Asunción, Paraguay

Paraguay vs. Colombia, ppd.

At Recife, Brazil

Brazil vs. Argentina, ppd.

At Lima, Peru

Peru vs. Venezuela, ppd.

___

ASIA
SECOND ROUND
Group winners and top four second-place teams advance
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
Syria 5 5 0 0 14 4 15
China 4 2 1 1 13 2 7
Philippines 5 2 1 2 8 8 7
Maldives 5 2 0 3 6 10 6
Guam 5 0 0 5 2 19 0
GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Australia 4 4 0 0 16 1 12
Kuwait 5 3 1 1 17 3 10
Jordan 5 3 1 1 10 2 10
Nepal 5 1 0 4 2 16 3
Taiwan 5 0 0 5 2 25 0
GROUP C
GP W D L GF GA Pts
Iraq 5 3 2 0 9 2 11
Bahrain 5 2 3 0 3 1 9
Iran 4 2 0 2 17 3 6
Hong Kong 5 1 2 2 3 5 5
Cambodia 5 0 1 4 1 22 1
GROUP D
GP W D L GF GA Pts
Uzbekistan 5 3 0 2 12 6 9
Saudi Arabia 4 2 2 0 8 4 8
Singapore 5 2 1 2 7 10 7
Yemen 5 1 2 2 6 11 5
Palestine 5 1 1 3 3 5 4
Tuesday, March 30
At Riyadh, Saudi Arabia

Saudi Arabia vs. Palestine, 1:30 p.m.

GROUP E
GP W D L GF GA Pts
Qatar 5 4 1 0 11 1 13
Oman 5 4 0 1 11 4 12
Afghanistan 5 1 1 3 2 11 4
India 5 0 3 2 3 5 3
Bangladesh 4 0 1 3 2 8 1
GROUP F
GP W D L GF GA Pts
Japan 4 4 0 0 13 0 12
Kyrgyzstan 5 2 1 2 10 5 7
Tajikistan 5 2 1 2 6 8 7
Myanmar 5 2 0 3 5 13 6
Mongolia 5 1 0 4 2 10 3
Thursday, March 25
At Dushanbe, Tajikistan

Tajikistan vs. Mongolia, 9 a.m.

Tuesday, March 30
At Chiba, Japan

Mongolia vs. Japan, 6:30 a.m.

GROUP G
GP W D L GF GA Pts
Vietnam 5 3 2 0 5 1 11
Malaysia 5 3 0 2 8 6 9
Thailand 5 2 2 1 6 3 8
Utd Arab Emir. 4 2 0 2 8 4 6
Indonesia 5 0 0 5 3 16 0
GROUP H
GP W D L GF GA Pts
Turkmenistan 5 3 0 2 8 5 9
Lebanon 5 2 2 1 5 3 8
North Korea 5 2 2 1 4 3 8
South Korea 4 2 1 0 10 0 7
Sri Lanka 5 0 0 5 0 16 0
AFRICA
SECOND ROUND
Group winners advance
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
Algeria 0 0 0 0 0 0 0
Burkina Faso 0 0 0 0 0 0 0
Djibouti 0 0 0 0 0 0 0
Niger 0 0 0 0 0 0 0
GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Equatorial Guinea 0 0 0 0 0 0 0
Mauritania 0 0 0 0 0 0 0
Tunisia 0 0 0 0 0 0 0
Zambia 0 0 0 0 0 0 0
GROUP C
GP W D L GF GA Pts
Cape Verde 0 0 0 0 0 0 0
Cent. Afr. Republic 0 0 0 0 0 0 0
Liberia 0 0 0 0 0 0 0
Nigeria 0 0 0 0 0 0 0
GROUP D
GP W D L GF GA Pts
Cameroon 0 0 0 0 0 0 0
Ivory Coast 0 0 0 0 0 0 0
Malawi 0 0 0 0 0 0 0
Mozambique 0 0 0 0 0 0 0
GROUP E
GP W D L GF GA Pts
Kenya 0 0 0 0 0 0 0
Mali 0 0 0 0 0 0 0
Rwanda 0 0 0 0 0 0 0
Uganda 0 0 0 0 0 0 0
GROUP F
GP W D L GF GA Pts
Angola 0 0 0 0 0 0 0
Egypt 0 0 0 0 0 0 0
Gabon 0 0 0 0 0 0 0
Libya 0 0 0 0 0 0 0
GROUP G
GP W D L GF GA Pts
Ethiopia 0 0 0 0 0 0 0
Ghana 0 0 0 0 0 0 0
South Africa 0 0 0 0 0 0 0
Zimbabwe 0 0 0 0 0 0 0
GROUP H
GP W D L GF GA Pts
Namibia 0 0 0 0 0 0 0
Republic of Congo 0 0 0 0 0 0 0
Senegal 0 0 0 0 0 0 0
Togo 0 0 0 0 0 0 0
GROUP I
GP W D L GF GA Pts
Guinea 0 0 0 0 0 0 0
Guinea-Bissau 0 0 0 0 0 0 0
Morocco 0 0 0 0 0 0 0
Sudan 0 0 0 0 0 0 0

GROUP JGPWDLGFGAPts

Benin 0 0 0 0 0 0 0
Dem. Rep. of Congo 0 0 0 0 0 0 0
Magadascar 0 0 0 0 0 0 0
Tanzania 0 0 0 0 0 0 0

Copyright © 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or redistributed.

More from WTOP

Log in to your WTOP account for notifications and alerts customized for you.

Sign up